• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.5.2022Meniny má Júlia, Juliana
22°Bratislava

Na nedostatok zdravotníkov doplatí pacient, varuje šéf lekárskej komory Kollár

  • 12:48 06.05.2021
  • Bratislava
Na nedostatok zdravotníkov doplatí pacient, varuje šéf lekárskej komory Kollár

Lekárov, sestry a ostatných zdravotníckych pracovníkov je potrebné zastabilizovať v systéme slovenského zdravotníctva predovšetkým finančne, tvrdia zástupcovia SLK, SK SaPA a LOZ.

Zdravotnícky personál je na okraji záujmu politikov. Tvrdia to zástupcovia Slovenskej lekárskej komory (SLK), Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) aj Lekárskeho odborového združenia (LOZ).

Šéf lekárskej komory Marian Kollár na jednej strane víta, že plán obnovy počíta s početnými výstavbami, rekonštrukciami zdravotníckych zariadení aj nákupom prístrojov, no tvrdí, že nemajú zmysel, pokiaľ nebude mať kto pracovať. „Nemyslelo sa na stabilizáciu a konkurencieschopnosť zdravotníckeho personálu s okolitými krajinami,“ uviedol v reakcii na plán obnovy pre oblasť zdravotníctva. To, že nebude dostatok zdravotníkov, bude mať podľa jeho slov dosah na pacienta.

Poukázal na to, že aj vďaka pandémii nového koronavírusu sú zdravotníci vyčerpaní či vyhorení. Nesúhlasí s predlžovaním núdzového stavu, či s hospodárskou mobilizáciou. Kritizuje, že si zdravotníci nemôžu brať dovolenky, či dávať výpovede. Hovorí, že aj oni potrebujú „zresetovať a načerpať nové sily“.

Prízvukoval, že celá Európa si uvedomuje, že so zdravotníckou silou bude veľký problém. Preto sa mnohé západné štáty zameriavajú na to, aby k sebe prilákali túto pracovnú silu z iných krajín.

Šéfka SK SaPA Iveta Lazorová doplnila, že zákon o hospodárskej mobilizácii zdravotníci vnímajú ako „donucovací prostriedok“, aby zostali pracovať tam, kde nie sú spokojní. Tvrdí tiež, že sa nenašiel priestor na to, aby sa rezorty zdravotníctva a financií zaoberali finančnými prostriedkami pre zdravotníkov. Na to, aby sa Slovensko dostalo na priemer Európskej únie (EÚ), potrebovalo by viac ako 14.000 sestier. Pacienti podľa nej pociťujú to, že už teraz nie je v systéme dostatok sestier.

Šéf LOZ Peter Visolajský hovorí o tom, že už teraz na východnom Slovensku chýbajú lekári a na západe, predovšetkým v Bratislave, najviac chýbajú sestry. Podľa jeho slov v najväčšej slovenskej nemocnici – v Univerzitnej nemocnici Bratislava chýba už teraz 500 sestier.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR kritizuje za to, že tvrdí, že sa situácii zastabilizovania zdravotníckych pracovníkov venuje, no ozajstné riešenie podľa Visolajského nemá. Nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) sa zástupcom zdravotníckych pracovníkov podľa jeho tvrdenia na spoločnom stretnutí venoval 20 minút. „My sme mu povedali všetky tieto ťažkosti. Aj sme sa pýtali. Výsledok je taký, že keď sme sa pýtali, aké konkrétne riešenia má na stabilizáciu personálu a na zabezpečenie personálu aj do blízkej budúcnosti, tak bola odpoveď, že ideme rekonštruovať nemocnice a nič iné,“ povedal.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SHMÚ: V pondelok nadránom môže byť vo viacerých lokalitách prízemný mráz

SHMÚ: V pondelok nadránom môže byť vo viacerých lokalitách prízemný mráz

DNES - 19:22Domáce

V noci na pondelok (23. 5.) sa môže vo viacerých lokalitách vyskytnúť prízemný mráz.

Ministerstvo obrany pripravuje zmeny v zákone o Vojenskom spravodajstve

Ministerstvo obrany pripravuje zmeny v zákone o Vojenskom spravodajstve

DNES - 15:51Domáce

Ministerstvo obrany (MO) SR pripravuje novelu zákona o Vojenskom spravodajstve.

Mária Kolíková: Protiinflačný balíček môže skončiť na Ústavnom súde

Mária Kolíková: Protiinflačný balíček môže skončiť na Ústavnom súde

DNES - 14:30Domáce

Dá sa očakávať aj to, že žiaden sociálny balík nebude, pretože proces je veľmi pochybný a legislatíva môže skončiť na Ústavnom súde SR.

Eduard Heger: Balík pomoci je kompromis troch strán, chýbali mi návrhy SaS

Eduard Heger: Balík pomoci je kompromis troch strán, chýbali mi návrhy SaS

DNES - 11:50Domáce

Protiinflačný balík, o ktorom aktuálne rokuje aj Národná rada (NR) SR, je výsledkom kompromisu troch koaličných strán, pri rokovaniach chýbali návrhy SaS.

Premiér: Naša justícia sa uberá správnym smerom

Premiér: Naša justícia sa uberá správnym smerom

DNES - 11:23Domáce

Premiér Eduard Heger (OĽANO) skonštatoval, že justícia na Slovensku sa uberá správnym smerom. Reagoval tak na najnovšiu správu Európskej komisie (EK).