• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 14.5.2021Meniny má Bonifác
12°Bratislava

Čo sú „večné chemikálie“ a prečo sú hrozbou pre naše zdravie?

  • 20:40 01.05.2021
  • Bratislava
Čo sú „večné chemikálie“ a prečo sú hrozbou pre naše zdravie?

„Večné chemikálie“ sú problémom nášho každodenného života. Hoci s nimi bežne prichádzame do kontaktu, zatiaľ neexistuje spôsob, ako ich nahradiť.

Nájdeme ich v nepriľnavých panviciach a nepremokavých materiáloch, a vďaka extrémnej trvácnosti a pomalému rozkladaniu si získali označenie „večné chemikálie“. Reč je o perfluóralkylovaných látkach (PFAS), ktoré majú široké využitie v chemickom priemysle aj bežnom živote.

Mimoriadna odolnosť je v prípade PFAS dvojsečnou zbraňou, ktorá im na jednej strane prepožičiava spomínanú univerzálnosť, ale na druhej strane takmer úplne znemožňuje ich likvidáciu. Ich vznik sa datuje do obdobia len niekoľko desiatok rokov nazad, no už teraz vieme o tom, že PFAS sa nachádzajú v prírode a ľudských organizmoch v rekordných množstvách.

PFAS a zdravie človeka

Keďže skupina PFAS zahŕňa asi 4700 rozličných chemikálií, neexistuje žiadna štúdia, ktorá by sa samostatne zaoberala každou z nich. Do popredia ale vystupuje dvojica perfluórovaných organických povrchovo aktívnych látok, kam patrí perfluóroktánsulfonát (PFOS) a kyselina perfluóroktánová (PFOA).

PFOS sa považuje za karcinogénnu látku a vystavovanie sa tejto chemikálii vo vysokej koncentrácii môže podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny spôsobiť rakovinu štítnej žľazy, poškodenie pečene, zvýšenú hladinu cholesterolu a rakovinu semenníkov a obličiek. Podľa viacerých zdrojov je tiež riziková pre tehotné ženy.

O PFOS toho stále veľa nevieme. Nie je jasné ani to, aké množstvo látky pri kontakte s organizmom spôsobuje tieto ťažkosti, čo je dôležité najmä preto, že jej výskyt je dnes pravdepodobný v každom ľudskom organizme. Štúdie však naznačujú, že koncentrácie PFOS a PFAS v populácii sa za posledné roky znížila, k čomu prispela aj prísnejšia forma regulácie naprieč krajinami.

Keďže PFOA je ťažké rozložiť prostredníctvom organických procesov, vody, svetla alebo baktérií, ich polčas rozpadu v ľudskom tele sa odhaduje na tri roky. Kým ich celkom neodstránime zo životného prostredia, len ťažko sa vyhneme kontaktu s nimi.

Kde s nimi prichádzame do styku

K najväčšiemu riziku kontaktu s PFOA a PFOS pochopiteľne dochádza v zamestnaniach, kde s nimi pracovníci prichádzajú do priameho styku. Bežný človek sa s nimi stretáva napríklad pri používaní každodenných výrobkov, vody aj jedla.

Naprieč celým svetom je regulácia používania týchto chemikálií stále len striedma. Úradný vestník Európskej únie v roku 2010 zverejnil odporúčanie, v ktorom členským štátom radí dôsledne monitorovať prítomnosť PFOS v potravinách a pravidelne informovať Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) o zistených výsledkoch.

Odborníci sa zhodujú na prísnejšej regulácii týchto látok aj v odpadových vodách, kým sa nevyvinú bezpečnejšie alternatívy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, iflscience.com, europa.eu, who.int
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

VČERA - 20:39Zdravie

Nový koronavírus postihuje telo tak, že následky môžu pretrvávať aj po dobu niekoľkých mesiacov. V niektorých prípadoch sa ale dá predpokladať, že budú mimoriadne rizikové.

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

VČERA - 9:14Zdravie

Genetika hrá istú úlohu pri výbere kávy.

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

21:23 12.05.2021Zdravie

Keďže očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa na celom svete spustilo len nedávno, stále ohľadom neho vyvstávajú nezodpovedané otázky. Jednou z nich je otázka imunity.

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

20:40 11.05.2021Zdravie

Niektoré doplnky stravy pomáhajú v boji s COVID-19. Tie, ktoré ľudia užívajú najčastejšie, však majú minimálny účinok.

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

20:41 09.05.2021Zdravie

Hudba pred spaním zlepšuje kvalitu spánku aj u ľudí starších ako 60 rokov.