• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 14.5.2021Meniny má Bonifác
12°Bratislava

Vedci vyvrátili mýtus o pôrodnom epidurále

  • 20:11 02.05.2021
  • Stanford
Vedci vyvrátili mýtus o pôrodnom epidurále

Vedci nenašli nijaké dôkazy o tom, že by aplikovanie epidurálu počas pôrodu viedlo k autizmu u dieťaťa.

Po deviatich mesiacoch tehotenstva budúce mamičky chcú, aby bol ich deň pôrodu čo najmenej bolestivý. Mnohé sa preto rozhodnú pre epidurál, injekciu v oblasti miechy, ktorá zmierni bolesť. Niektoré správy však tvrdia, že tieto injekcie môžu v konečnom dôsledku poškodiť vývoj dieťaťa.

Nová štúdia publikovaná v akademickom žurnále JAMA Pediatrics vyvrátila tieto tvrdenia a ukázala, že neexistuje súvislosť medzi epidurálnou anestéziou počas pôrodu a autizmom u detí.

Staršia štúdia, ktorá bola zdieľaná na internete, tvrdila, že epidurál môže viesť k 37-percentnému zvýšeniu rizika autizmu. Niekoľko odborných organizácií však vydalo vyhlásenie, že štúdia neposkytla dôveryhodné vedecké dôkazy. Nebrala do úvahy veľa rizikových faktorov autizmu vrátane genetickej výbavy rodiča. Lekári vyhlásili, že je „biologicky nemožné“, aby anestézia počas pôrodu ovplyvnila duševný vývoj dieťaťa.

Pri epidurále lekári podávajú anestetikum pomocou ihly vstupujúcej do epidurálneho priestoru okolo miechy v dolnej časti chrbta. Sú vhodné najmä pre ženy, ktoré nečakane začnú rodiť, alebo musia podstúpiť ciskársky rez. Epidurál predstavuje menšie riziko pre matku i dieťa ako celková anestézia.

Epidurál nemá škodlivý účinok na dieťa

Nová štúdia skúmala 123 175 detí narodených v rokoch 2005 až 2016, pričom ich sledovala niekoľko rokov. 38 percent sa narodilo po tom, čo ich matky dostali epidurálku. Vedci tiež kontrolovali faktory vrátane vzdelania matky, socioekonomickej úrovne, anamnézy, liekov na predpis a komplikácií počas pôrodu. Výsledky neodhalili signifikantný rozdiel v riziku autizmu v porovnaní s matkami, ktoré nedostali epidurálku.

Vedci skúmali aj súrodencov, u ktorých matka dostala epidurál počas pôrodu jedného dieťaťa, ale u druhého nie. Autori štúdie tvrdia, že výsledky zostali nemenné. Elizabeth Wall-Wieler z University of Manitoba vo vyhlásení uviedla:

"Epidurál je zlatým štandardom v liečbe bolesti pri pôrode. Prevažná väčšina dôkazov o epidurále, vrátane tých z našej novej štúdie, ukazuje, že je najefektívnejším prostriedkom na poskytnutie úľavy od bolesti pri pôrode a že závažné komplikácie sú zriedkavé.“

Alexander Butwick, docent anestéziológie na Stanforde dodal:

„Nenašli sme dôkazy o skutočnej súvislosti medzi epidurálnou liečbou a zvýšeným rizikom poruchy autistického spektra u dieťaťa. Štúdia by mala pomôcť ubezpečiť lekárov aj tehotné ženy o priaznivom bezpečnostnom profile epidurálnej liečby. Epidurálka zostáva osvedčeným a účinným prostriedkom na tlmenie bolesti počas pôrodu, s čím súvisí niekoľko výhod.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, jamanetwork.com, med.stanford.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

VČERA - 20:39Zdravie

Nový koronavírus postihuje telo tak, že následky môžu pretrvávať aj po dobu niekoľkých mesiacov. V niektorých prípadoch sa ale dá predpokladať, že budú mimoriadne rizikové.

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

VČERA - 9:14Zdravie

Genetika hrá istú úlohu pri výbere kávy.

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

21:23 12.05.2021Zdravie

Keďže očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa na celom svete spustilo len nedávno, stále ohľadom neho vyvstávajú nezodpovedané otázky. Jednou z nich je otázka imunity.

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

20:40 11.05.2021Zdravie

Niektoré doplnky stravy pomáhajú v boji s COVID-19. Tie, ktoré ľudia užívajú najčastejšie, však majú minimálny účinok.

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

20:41 09.05.2021Zdravie

Hudba pred spaním zlepšuje kvalitu spánku aj u ľudí starších ako 60 rokov.