• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 13.5.2021Meniny má Servác
13°Bratislava

Vitamín C počas tehotenstva: Takto vplývajú vysoké dávky na plod

  • 20:38 02.05.2021
  • Cambridge
Vitamín C počas tehotenstva: Takto vplývajú vysoké dávky na plod

Vysoké dávky vitamínu C počas tehotenstva majú prekvapivý vplyv na vývoj plodu.

Vedci sa domnievajú, že užívanie vitamínu C počas tehotenstva môže chrániť deti pred stratou pamäti. Vitamín C podľa novej štúdie zabezpečuje správny vývoj mozgu detí, aj keď majú nízku zásobu kyslíka. Výsledky boli publikované vo vedeckom časopise FASEB Journal.

Nízky obsah kyslíka v maternici, známy ako chronická hypoxia plodu, je jednou z najčastejších komplikácií, ktorým ženy počas tehotenstva čelia. Spravidla sa diagnostikuje pri ultrazvukovom vyšetrení, ktoré odhalí, že dieťa nerastie správne. Tento stav súvisí s mnohými ďalšími komplikáciami, ako je preeklampsia, infekcia placenty, gestačný diabetes alebo tehotenská obezita.

Vedci z University of Cambridge teraz zistili, že tento stav tiež znižuje počet nervových buniek a spojení v mozgu dieťaťa. Kvôli tomu strácajú schopnosť vytvárať dlhodobé spomienky neskôr v živote a urýchľuje to proces starnutia. Vedci tvrdia, že užívanie vysokých dávok vitamínu C by tomu mohlo zabrániť.

Vitamín C chráni dlhodobé zdravie mozgu

Vedci testovali vitamín C na gravidných potkanoch, ktoré boli vystavené rôznym úrovniam kyslíka. Jedna skupina bola držaná prostredí s 13 percentami kyslíka, čo spôsobovalo chronickú hypoxiu plodu. Ostatné boli umiestnené v bežných podmienkach (21 percent kyslíka). Polovica hlodavcov v každej skupine dostávala vodu s vitamínom C.

Po narodení hlodavce pozorovali štyri mesiace, čo u ľudí zodpovedá ranej dospelosti. Autori štúdie potom vykonali rôzne testy na vyhodnotenie ich pohybov, úzkosti, priestorového učenia a pamäti.

Potkanom, ktoré boli v lone zbavení kyslíka, trvalo dlhšie, kým plnili úlohy spojené s pamäťou. Vedci však zistili, že tie, ktorým bol počas tehotenstva podávaný vitamín C, mali rovnaké pamäťové schopnosti ako ostatné.

Vedci tvrdia, že potkany narodené matkám s chronickou hypoxiou plodu mali menej vyvinutý hipokampus, časť mozgu spojenú s formovaním spomienok. Hlbšia analýza odhaľuje, že stav viedol k vyššej produkcii reaktívnych foriem kyslíka, nazývaných „voľné radikály“, v matkinej placente.

Normálne si telo udržuje hladinu voľných radikálov pod kontrolou pomocou vnútorných antioxidačných enzýmov. Ale prebytok voľných radikálov prekonal tieto prirodzené obranné mechanizmy a poškodil placentu procesom zvaným „oxidačný stres“. Vedci tvrdia, že sa tým znížil prietok krvi a prísun kyslíka do vyvíjajúceho sa plodu. Spoluautorka štúdie Emily Camm vysvetlila:

„Chronická hypoxia plodu zhoršuje dodávku kyslíka v kritických obdobiach vývoja centrálneho nervového systému dieťaťa. To ovplyvňuje počet nervových spojení a buniek vytvorených v mozgu, ktoré sa v dospelom veku javia ako problémy s pamäťou a skorší kognitívny pokles."

Zistenia prispievajú k čoraz väčšiemu množstvu výskumov, ktoré naznačujú, že interakcia medzi našimi génmi a životným štýlom zohráva úlohu pri určovaní nášho rizika chorôb v dospelosti, ako sú poruchy pozornosti a Alzheimerova choroba. Podľa vedcov je potrebné presunúť pozornosť od liečby k prevencii ochorení, ktorá má väčší účinok ako liečba následkov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, onlinelibrary.wiley.com, cam.ac.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

DNES - 20:39Zdravie

Nový koronavírus postihuje telo tak, že následky môžu pretrvávať aj po dobu niekoľkých mesiacov. V niektorých prípadoch sa ale dá predpokladať, že budú mimoriadne rizikové.

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

DNES - 9:14Zdravie

Genetika hrá istú úlohu pri výbere kávy.

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

VČERA - 21:23Zdravie

Keďže očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa na celom svete spustilo len nedávno, stále ohľadom neho vyvstávajú nezodpovedané otázky. Jednou z nich je otázka imunity.

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

20:40 11.05.2021Zdravie

Niektoré doplnky stravy pomáhajú v boji s COVID-19. Tie, ktoré ľudia užívajú najčastejšie, však majú minimálny účinok.

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

20:41 09.05.2021Zdravie

Hudba pred spaním zlepšuje kvalitu spánku aj u ľudí starších ako 60 rokov.