• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 14.5.2021Meniny má Servác
12°Bratislava

7 bežných chýb, kvôli ktorým vám žltnú zuby

  • 13:58 01.05.2021
  • Bratislava
7 bežných chýb, kvôli ktorým vám žltnú zuby

Ak si myslíte, že k žltnutiu zubov prispieva len tabak alebo káva, ste na omyle. Aj taká bežná činnosť, ako je plávanie môže zapríčiniť zmenu sfarbenia.

Vedome to zrejme neregistrujete, ale je 94-percentná šanca, že si pri prvom stretnutí na druhej osobe ako prvé všimnete jej úsmev. Pre dobrý dojem je dôležité dbať o vzhľad a zdravie zubov, ale mnohí to robíme nesprávne.

Existuje oveľa viac činností a potravín ako len káva a čierny čaj, ktoré nám kazia belosť zubov. Pozrite si niektoré z nich:

1. Bobuľové ovocie

Foto: Alena Haurylik/Shutterstock.com

Čerstvé bobuľové ovocie, ako sú čučoriedky, maliny či ríbezle, prospieva zdraviu v mnohých ohľadoch, ale zároveň môže prispieť k zmene farby zubov, a to najmä pokiaľ ide o tmavšie druhy. Ovocie sa takto nespráva len v čerstvom stave, ale aj keď je súčasťou džemov, koláčov či želatíny. Jedinou výnimkou sú jahody, ktoré zuby naopak bielia.

2. Vyhýbate sa ľadovému čaju

Inštinkty vám zrejme napovedajú, že čaj nie je najvhodnejším prostriedkom na bielenie zubov, no pokiaľ ide o ľadový a svetlý variant, opak je pravdou. Zatiaľ čo malinovky a sladené nápoje rozkladajú zubnú sklovinu, ľadový čaj sa stará o bielosť zubov.

Väčšina čajov obsahuje organickú zlúčeninu kyselinu jablčnú, ktorá má bieliace účinky. Vyskytuje sa aj v jahodách a k jej ďalším schopnostiam patrí podpora tvorby slín, ktorá chráni pred poškodením zubov a zmenou ich farby.

3. Plávanie

Ak patríte k nadšeným alebo profesionálnym plavcom a v bazéne strávite aj 6 hodín za týždeň, aj vy ste vystavení vyššiemu riziku žltnutia zubov. Pri plávaní sa voda môže nechtiac dostať do úst a chemikálie, ktoré sa používajú na jej čistenie, tu robia neplechu. Z chlóru môžu zuby zožltnúť až zhnednúť a táto látka okrem toho oslabuje sklovinu, takže zuby sú po nej citlivejšie.

4. Ústna voda

Foto: goffkein.pro/Shutterstock.com

Vďaka ústnej vode máme svieži dych, ale predtým, ako si kúpite ďalšiu, skontrolujte etiketu. Niektoré látky pridávané do ústnej vody môžu reagovať so zložkami jedla, a namiesto bielenia zubov tak otupia ich lesk a belosť. Ak sa chcete vyhnúť tomuto efektu, hľadajte ústnu vodu bez obsahu chlórhexidínu a eukalyptolu a používajte ju len večer pred spaním.

5. Niektoré zubné kefky

Zubné kefky s tvrdými štetinami nám zvyknú dať pocit, že sme si zuby vyčistili lepšie ako s použitím mäkších štetín. Príliš agresívne čistenie zubov ale môže oslabiť ich sklovinu, kvôli čomu sú zuby náchylnejšie na vznik kazov a škvŕn. Kefku je tiež nutné meniť hneď ako štetiny na tej starej začnú meniť svoj tvar.

6. Niektoré koreniny

Korenie premení mdlé jedlo na kulinársky zážitok, ale pre zachovanie zdravia zubov by sme sa mali niektorým druhom radšej vyhnúť. Hovoríme napríklad o karí, z ktorého môžu zuby ostať žltkasté. Pri používaní korenia preto voľte menej pigmentované bylinné koreniny, ako je tymián alebo škorica.

7. Stres

Foto: Lolostock/Shutterstock.com

Samotný stres k žltnutiu zubov neprispieva, no podieľajú sa na tom príznaky, ktoré ho sprevádzajú. Ak ste sa neraz prichytili pri škrípaní zubami, nečudujte sa, že si ich tým ničíte.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, brightside.me
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

VČERA - 20:39Zdravie

Nový koronavírus postihuje telo tak, že následky môžu pretrvávať aj po dobu niekoľkých mesiacov. V niektorých prípadoch sa ale dá predpokladať, že budú mimoriadne rizikové.

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

VČERA - 9:14Zdravie

Genetika hrá istú úlohu pri výbere kávy.

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

21:23 12.05.2021Zdravie

Keďže očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa na celom svete spustilo len nedávno, stále ohľadom neho vyvstávajú nezodpovedané otázky. Jednou z nich je otázka imunity.

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

20:40 11.05.2021Zdravie

Niektoré doplnky stravy pomáhajú v boji s COVID-19. Tie, ktoré ľudia užívajú najčastejšie, však majú minimálny účinok.

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

20:41 09.05.2021Zdravie

Hudba pred spaním zlepšuje kvalitu spánku aj u ľudí starších ako 60 rokov.