• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 14.5.2021Meniny má Bonifác
12°Bratislava

Pre toto by ste z verejných toaliet mali odísť hneď po spláchnutí

  • 21:06 01.05.2021
  • Virginia Beach
Pre toto by ste z verejných toaliet mali odísť hneď po spláchnutí

Zdržiavanie sa na verejných toaletách aj po vykonaní potreby predstavuje riziko. Vedci sa pozreli na rýchlosť šírenia aerosólov vo vzduchu po spláchnutí.

Netvrdíme, že sú medzi nami takí, ktorí si radi predlžujú čas strávený na verejných toaletách, ale k hŕbe dôvodov sa pridal ďalší, ktorý nabáda opustiť ich priestory čím skôr po vykonaní potreby.

Štúdia publikovaná v žurnále Physics of Fluids vysvetľuje, že každé spláchnutie toalety produkuje obrovské množstvo aerosólových častíc, z ktorých mnohé obsahujú stopy moču, výkalov, či dokonca vírusov, ako je SARS-CoV-2.

Vzduchom prenášané kvapôčky sa dnes považujú za hlavný zdroj prenosu nového koronavírusu. Rizikom sú podľa autorov štúdie najmä verejné toalety, ktoré sú nedostatočne vetrané. Pri analýze vzoriek moču a stolice sa v nich totiž našlo menšie množstvo životaschopných vírusových častíc.

Vedci skúmali rýchlosť, akou splachovanie prispieva k tvorbe aerosólov, na hĺbkovo čistených verejných toaletách s „normálnymi podmienkami vetrania“. Na mužské aj ženské toalety umiestnili do rôznych výšok počítadlá častíc a päťkrát v priebehu piatich minút splachovali záchod aj pisoár.

„Po asi trojhodinovom testovaní, v rámci ktorého sme spláchli viac ako stokrát, sme zaznamenali zvýšenú úroveň aerosólov v okolitom prostredí, pričom celkové množstvo kvapôčok generovaných pri každom splachovacom teste hraničilo s niekoľkými desiatkami tisíc,“ uvádza v stanovisku k výskumu autor Siddharta Verma.

Verma dodáva, že pisoáre aj toalety pri splachovaní produkujú množstvo kvapôčok menších ako 3 mikrometre. Ak obsahujú infekčné mikroorganizmy, môžu predstavovať značné riziko nákazy. Keďže sú miniatúrne, vo vzduchu sa môžu držať dlhšiu dobu.

Prítomnosť mikročastíc zaznamenali aj vo výške 1,52 metra nad toaletou. V takejto výške sa podľa vedcov držia najmenej 20 sekúnd po spláchnutí. Na konci splachovacieho cyklu sa počet aerosólov vo veľkosti 0,3 až 0,5 mikrometrov vo vzduchu zvýšil o 69,5 percent. Aerosóly vo veľkosti 0,5 až jeden mikrometer boli o 209 percent početnejšie a tie s veľkosťou jeden až tri mikrometre boli početnejšie o 50 percent.

Nepomôže ani prikrytie doskou

Vedci predpokladajú, že infekčné aerosóly dokážu z toalety uniknúť cez škáru medzi doskou a sedadlom. Ich koncentrácia vo vzduchu totiž nebola oveľa nižšia ani po prikrytí toalety pred spláchnutím.

Ešte horšou správou je, že potešujúce účinky neprináša ani ventilácia. „Ventilačný systém nebol efektívny pri odstraňovaní aerosólov, hoci v toaletách sa optimálne vetralo,“ píšu vedci. Z toho podľa nich vyplýva, že „viacnásobné splachovanie môže po čase prispieť k nahromadeniu vysokého množstva potenciálne infekčných aerosólov na verejných toaletách.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, scitation.org, iflscience.com, fau.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

VČERA - 20:39Zdravie

Nový koronavírus postihuje telo tak, že následky môžu pretrvávať aj po dobu niekoľkých mesiacov. V niektorých prípadoch sa ale dá predpokladať, že budú mimoriadne rizikové.

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

VČERA - 9:14Zdravie

Genetika hrá istú úlohu pri výbere kávy.

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

21:23 12.05.2021Zdravie

Keďže očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa na celom svete spustilo len nedávno, stále ohľadom neho vyvstávajú nezodpovedané otázky. Jednou z nich je otázka imunity.

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

20:40 11.05.2021Zdravie

Niektoré doplnky stravy pomáhajú v boji s COVID-19. Tie, ktoré ľudia užívajú najčastejšie, však majú minimálny účinok.

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

20:41 09.05.2021Zdravie

Hudba pred spaním zlepšuje kvalitu spánku aj u ľudí starších ako 60 rokov.