• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 14.5.2021Meniny má Servác
12°Bratislava

FOTO: Tohto muža zasiahol blesk 7-krát za život

  • 19:42 30.04.2021
  • Washington
FOTO: Tohto muža zasiahol blesk 7-krát za život

Roy Sullivan sa vďaka svojmu extrémnemu nešťastiu zapísal do Guinnessovej knihy rekordov.

Americký ranger Roy Sullivan nebol výnimočný len tým, že sa počas svojho plodného života 22-krát stretol s medveďom v súboji. Jeho príbeh vyráža dych najmä vďaka tomu, že prežil zásah bleskom celkovo sedem alebo osemkrát – k jednému zásahu, ktorý nie je možné overiť, malo dôjsť počas jeho skorého detstva.

Sullivan žil v rokoch 1912 až 1983, a v 71 rokoch nakoniec podľahol strelnému poraneniu hlavy, ktoré si nechtiac spôsobil sám.

1942: Na veži

Sullivana prvýkrát zasiahol blesk ako 30-ročného v roku 1942. Ranger sa vtedy nachádzal na požiarnej rozhľadni, ktorá nebola zabezpečená proti bleskom. Vežu zasiahlo asi sedem bleskov, čo spôsobilo požiar, a tak sa Sullivan dal na útek. Cestou ho však zasiahol podľa jeho slov „najbolestivejší blesk v živote“, ktorý mu spálil časť svalov na nohe a prevŕtal dieru do topánky.

1969: V nákladiaku

Po 27 rokoch bolo na Sullivana zoslané ďalšie nešťastie. Šoféroval práve cestou cez les, keď pred ním blesky zasiahli dva stromy. Auto sa počas búrky správa ako bezpečné útočisko – za predpokladu, že máte zavreté okná, čo však nebol Royov prípad.

Elektrický náboj z blesku tak prenikol cez okno do auta a unikol druhým oknom. Zároveň však zasiahol aj rangera, ktorému spálil obočie a vlasy a zničil mu hodinky. Sullivan tiež utrpel stratu vedomia a s autom nakoniec skončil mimo cesty.

1970: Na dvore

Nešťastie postihlo Roya Sullivana ešte aj doma za relatívne jasného počasia. Tretí blesk v jeho živote ho zasiahol, kým okopával záhradku na dvore. Blesk mu udrel do pleca a zásah ho údajne vymrštil do vzduchu.

1972: V strážnom dome

V roku 1972 sa Sullivan opäť stal obeťou zásahu bleskom. Tentoraz sa nachádzal v strážnom dome pre rangerov na Loft Mountain v Shenandoahskom národnom parku (Virgínia). Keď blesk udrel do budovy, Roy začul syčavý zvuk, ktorý zaznel, keď sa mu spálili vlasy. Pokožku si obložil mokrými uterákmi a rýchlo zašiel do nemocnice, kde ho opäť dali do poriadku.

1973: Pred autom

V roku 1973 už boli sny o zásahu bleskom u Sullivana na dennom poriadku. Len rok po poslednom zásahu sa v aute snažil ujsť pred búrkou, čo sa mu vraj podarilo. Keď však vyšiel z auta, blesk ho v momente dolapil a prešiel ľavou časťou jeho tela.

Roy prežil aj tento prírodný úkaz, a podľa vlastných slov vtedy začal veriť, že Boh ho ochránil pred smrťou, lebo mu určil špeciálne poslanie.

1976: Opäť utrpeli vlasy

Boh si to s Royovým plánom na zemi opäť rozmyslel v roku 1976. Tentoraz si pri úteku pred búrkou poranil aj členok, a už tradične mu blesk spálil vlasy.

1977: Na rybačke

Blesk zasiahol Sullivana poslednýkrát v roku 1977 počas rybačky, keď sa nachádzal v blízkosti jazera. Následkom toho mu zhoreli vlasy a spálila sa časť hrudníka a brucha. Roy sa po zásahu rozbehol do auta, no cestou natrafil na medveďa, ktorého zahnal palicou. Podľa jeho vlastných slov išlo už o 22. súboj, v ktorom sa stretol s touto lesnou šelmou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, iflscience.com, twitter.com/GWR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Majiteľka ponúkla mačke „mačací krek“. Okamžite to oľutovala

Video: Majiteľka ponúkla mačke „mačací krek“. Okamžite to oľutovala

VČERA - 21:46Zaujímavosti

Takto mačka zareagovala na „mačací kokaín“.

Video: Tieto mrazivé zábery sú jediné, ktoré zobrazujú Titanic pred potopením a po ňom

Video: Tieto mrazivé zábery sú jediné, ktoré zobrazujú Titanic pred potopením a po ňom

VČERA - 21:41Zaujímavosti

Pozrite si autentické video z dňa, keď svet zasiahla azda najznámejšia námorná katastrofa v dejinách.

7 dôvodov zvláštneho správania psa

7 dôvodov zvláštneho správania psa

VČERA - 8:03Zaujímavosti

Chodí s vami na toaletu, kope vás pri škrabaní brucha alebo nakláňa hlavu? Zistite, čo chce pes týmito zvláštnymi prejavmi povedať.

Video: Na nič netušiacich turistov sa rútilo lietadlo, desivý pohľad zachytila kamera

Video: Na nič netušiacich turistov sa rútilo lietadlo, desivý pohľad zachytila kamera

22:21 12.05.2021Zaujímavosti

Lietadlo z druhej svetovej vojny sa zrútilo za chrbtami turistov na pláži.

Video: Balkón plný ľudí sa náhle prepadol

Video: Balkón plný ľudí sa náhle prepadol

21:50 12.05.2021Zaujímavosti

Bezpečnostná kamera zachytila hrozivý incident.