• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 15.5.2021Meniny má Žofia, Sofia
13°Bratislava

Ako znížiť riziko COVID-19 pomocou ústnej hygieny

  • 21:02 27.04.2021
  • Svet
Ako znížiť riziko COVID-19 pomocou ústnej hygieny

Podľa výskumu správne čistenie zubov a používanie ústnej vody znižuje riziko infekcie COVID-19.

Čistenie zubov a udržiavanie zdravých ďasien môže znížiť riziko infekcie COVID-19. K týmto výsledkom dospeli vedci v štúdii publikovanej v časopise Journal of Oral Medicine and Dental Research. Výskumníci predpokladajú, že koronavírus môže prechádzať do pľúc zo slín, pričom vírus vstupuje do krvi skôr infikovanými ďasnami, než dýchacími cestami. To by mohlo vysvetliť, prečo sú ľudia so zlou ústnou hygienou vystavení väčšiemu riziku ťažkého priebehu COVID-19.

Výsledky štúdie zdôrazňujú dôležitosť denného odstraňovania zubného povlaku. Opatrné čistenie zubov a používanie ústnych vôd vám tak môže zachrániť život. Medzinárodný tím vedcov z Veľkej Británie, Južnej Afriky a USA odporučil verejnosti prijať tieto kroky na udržanie ústnej hygieny a zníženie ochorenia ďasien. Zaznamenali tiež dôkazy, že konkrétne zložky v niektorých lacných a bežne dostupných ústnych vodách sú vysoko účinné v boji proti COVID-19.

Vírus môže vstupovať do krvi cez infikované ďasná

Podľa vedcov je možné, že vírus vstupuje do tela ústami a cestuje do krvi. Poukazujú na to štúdie, ktoré našli vírus v slinách a slinných žľazách, ako dôkaz, že je prítomný v ústach počas infekcie. Iné preukázali, že u ľudí s ochorením ďasien boli identifikované baktérie z úst cirkulujúce v krvi, čo naznačuje, že je tiež možné, aby sa vírus dostal do krvi touto cestou.

Ochorenie oslabuje bunky v ďasnách, čo podľa odborníkov umožňuje baktériám v ústach - ktoré sú oveľa väčšie ako vírusy - vstúpiť do obehového systému. Aby vysvetlili svoju teóriu, že vírus cestuje v krvi, poukázali na poškodenie Covidom v oblasti krvných ciev v pľúcach. Krvné zrazeniny v tomto orgáne jasne naznačujú, že táto oblasť bola napadnutá vírusom.

Odborníci tvrdia, že zrazeniny v pľúcach môžu naznačovať, že telo bojuje s chorobou, pretože zachytáva vírus v postihnutom tkanive a zastavuje jeho ďalšie šírenie. U ľudí zomierajúcich na COVID-19 dodali, že štúdie tiež pozorovali odumieranie častí pľúc po tom, čo došlo k prerušeniu životne dôležitého zásobovania krvou v dôsledku zrazenín.

Prevencia COVID-19 môže spočívať v ústnej hygiene

Profesor Iain Chapple z Univerzity v Birminghame uviedol, že teória by mohla vysvetliť, prečo u niektorých ľudí dochádza k infekcii novým koronavírusom a u iných nie. Preskúmanie lacnej alebo dokonca bezplatnej liečby zameranej na ústa môže nakoniec zachraňovať životy prevenciou COVID-19. Ako uviedol Chapple:

„Ochorenie ďasien spôsobuje, že ďasná sú priepustnejšie, čo umožňuje mikroorganizmom vstupovať do krvi. Jednoduché opatrenia, ako napríklad starostlivé čistenie zubov a čistenie medzizubných priestorov na zníženie tvorby zubného povlaku, spolu so špecifickými ústnymi vodami môžu pomôcť znížiť koncentráciu vírusu v slinách a pomôcť zmierniť rozvoj pľúcnych chorôb a znížiť riziko zhoršenia na ťažký COVID-19.“

Chapple dodal, že na preskúmanie nových teórií sú nevyhnutne potrebné ďalšie štúdie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, dailymail.co.uk, genesispub.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Marse prvýkrát pristála čínska bezposádková sonda

Na Marse prvýkrát pristála čínska bezposádková sonda

DNES - 4:54Veda

Na Marse v sobotu nadránom po prvý raz pristála čínska bezposádková sonda. Informovali o tom agentúry AP a AFP s odvolaním sa na štátne médiá.

V európskom meste našli prekvapivé množstvo „super imúnnych“ voči covidu-19

V európskom meste našli prekvapivé množstvo „super imúnnych“ voči covidu-19

21:46 11.05.2021Veda

Malé mestečko predtým patrilo k najzasiahnutejším oblastiam Európy. Dnes sa mu pandémia nového koronavírusu zďaleka vyhýba.

Lekári našli spôsob, ako liečiť závažný vedľajší účinok vakcín proti COVID-19

Lekári našli spôsob, ako liečiť závažný vedľajší účinok vakcín proti COVID-19

20:25 06.05.2021Veda

Lekárom sa podarilo nájsť spôsob, ako zvrátiť následky zriedkavých vedľajších účinkov vakcín.

Extáza je efektívna pri liečbe posttraumatickej stresovej poruchy

Extáza je efektívna pri liečbe posttraumatickej stresovej poruchy

19:43 05.05.2021Veda

Nelegálna droga MDMA, známa tiež ako extáza, je v kombinácii s psychoterapiou efektívna pri liečbe vážnych prípadov Posttraumatickej stresovej poruchy (PTSD).

Vesmírna kapsula Crew Dragon so štyrmi astronautmi pristála na Zemi

Vesmírna kapsula Crew Dragon so štyrmi astronautmi pristála na Zemi

10:05 02.05.2021Veda

Vesmírna kapsula Crew Dragon Resilience so štyrmi astronautmi na palube úspešne pristála v nedeľu o 02.56 h tamojšieho času na mori v Mexickom zálive neďaleko mesta Panama City.