• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.12.2021Meniny má Bibiána
Bratislava

Aká je pravdepodobnosť, že sa covidom nakazíte vo výťahu?

  • 20:41 26.04.2021
  • Bratislava
Aká je pravdepodobnosť, že sa covidom nakazíte vo výťahu?

Stretávate sa vo výťahu denne s ďalšími ľuďmi? Aké riziko prenosu ochorenia COVID-19 hrozí, ak si v ňom zložíte ochranu dýchacích ciest?

Výťahy používame cestou do práce, v práci, v obchode, na návšteve a cestou domov. Bežne sa preto stane, že v nich stretneme suseda, kolegu alebo celkom neznámeho človeka.

V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 sa donedávna odporúčalo používať namiesto výťahov schody vždy, keď to situácia dovolí. Svet sa ale pomaly vracia do normálu, a tak sa všetci opäť stretávame vo výťahoch. Ide však o malý a uzavretý priestor – je preto dôvod sa báť?

Záleží od výťahu aj nášho správania

Podľa klinického virológa z Leicesterskej univerzity Juliana Tanga riziko prenosu koronavírusu vo výťahu záleží od jeho typu. Výťahy s dobrou ventiláciou určite predstavujú menšie riziko ako tie, ktoré sú staršie a vzduch príliš nefiltrujú.

Experti sa zhodujú na tom, že nový koronavírus sa primárne šíri kvapôčkami vo vzduchu pri blízkom kontakte dvoch a viacerých ľudí. Väčšie kvapôčky alebo menšie aerosóly sa vylučujú z nosa a úst pri kašľaní, kýchaní, rozprávaní, spievaní alebo hlbokom dýchaní. Netreba zabúdať na to, že vírus sa môže šíriť aj prostredníctvom predmetov, ak na ne nakazený kýchne, zakašle alebo sa ich dotkne.

Podľa profesora fyzikálnej chémie a vedúceho Bristolského výskumného centra aerosólov (BARC) Jonathana Reida rozhoduje o tom, či sa nakazíte cestou vo výťahu, blízkosť a dĺžka kontaktu.

V prípade, že je výťah malý a medzi pasažiermi nie je dostatočný odstup, zvyšuje sa riziko vdýchnutia infekčných kvapôčok, a teda aj riziko nákazy. Toto riziko dokážu vo veľkej miere znížiť prikrývky dýchacích ciest.

Riziko nakazenia závisí aj od dĺžky času stráveného vo výťahu. Z dosiaľ preskúmaných informácií o povahe prenosu ochorenia COVID-19 vieme, že vírus sa častejšie šíri pri dlhšie strávenom čase v spoločnosti. „Pri používaní výťahu je preto riziko len malé, keďže v ňom trávime len chvíľu,“ hovorí Reid.

Dotýkanie sa tlačidiel a zábradlia vo výťahu podľa všetkého nie je taký veľký problém ako by sa mohlo zdať. Pri dôslednom a pravidelnom umývaní alebo dezinfikovaní rúk by ste sa nemali nakaziť. Samozrejme optimálne je dotýkať sa tlačidiel perom, kľúčom alebo iným predmetom, ktorý môžete neskôr očistiť.

V prípade, že dodržujete protipandemické opatrenia a staráte sa o vlastnú hygienu, riziko nákazy koronavírusom vo výťahu je pre vás celkovo nízke. Pre väčšiu bezpečnosť je ale naďalej potrebné nosiť masku, správať sa zdvorilo a nerozprávať sa s ostatnými.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, huffingtonpost.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci: Pri predpovedaní globálnej katastrofy sme sa mýlili

Vedci: Pri predpovedaní globálnej katastrofy sme sa mýlili

DNES - 7:21Veda

Cambridgeskí vedci priznali chybu. Ku katastrofickému scenáru, ktorý ohrozuje celú planétu, môže dôjsť oveľa skôr.

Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

12:59 25.11.2021Veda

Ďalší koronavírus by mohol pochádzať od potkanov.

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

21:32 24.11.2021Veda

Vedci našli nový spôsob, ako sa ľudia môžu chrániť pred ochorením COVID-19.

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

9:57 24.11.2021Veda

NASA spustila misiu, ktorá otestuje ochranu Zeme pred zrážkou s asteroidom.

Delta variant nového koronavírusu ďalej mutuje. Vedci však majú dobrú správu

Delta variant nového koronavírusu ďalej mutuje. Vedci však majú dobrú správu

20:25 23.11.2021Veda

Podľa vedcov môže dominantný delta variant nového koronavírusu mutovať natoľko, že to bude viesť k jeho zániku.