• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 13.5.2021Meniny má Servác
13°Bratislava

Ako vplývajú huby na rakovinu? Toto sa stane, ak zjete len jeden kus denne

  • 19:34 24.04.2021
  • Pennsylvánia
Ako vplývajú huby na rakovinu? Toto sa stane, ak zjete len jeden kus denne

Približne 18 gramov húb dokáže pri pravidelných dávkach rozhodnúť o riziku vzniku rakoviny. Oplatí sa ich jesť častejšie?

Štúdia z prostredia Inštitútu rakoviny na Pennsylvánskej štátnej univerzite prispela k množstvu dôkazov o vplyve húb na vznik rakoviny. Rozsiahly výskum pritom analyzoval výsledky 17 ďalších štúdií, ktoré sa uskutočnili v rokoch 1966 až 2020, a dospel k záveru, že denná konzumácia osemnástich gramov húb znižuje riziko vzniku rakoviny až o 45 percent.

18 gramov húb je približne osmina až štvrtina šálky, respektíve jeden stredne veľký šampiňón. Výsledky výskumu okrem toho naznačujú, že miera ochrany pred rakovinou je vyššia s každým ďalším gramom skonzumovaných húb.

„Tieto zistenia prispievajú k dôkazom o schopnosti húb bojovať proti rakovine,“ myslí si profesor John Richie, ktorý výskum viedol. Richie pritom volá po ďalšom výskume, ktorý by mal zistiť, pred ktorými konkrétnymi druhmi rakoviny huby chránia najlepšie.

Zo zistení zatiaľ vieme, že miera ochrany pred rakovinou závisí od druhu húb, ale aj od toho, ako sa pripravia.

Najviac prospešných látok obsahujú shiitake

Huby sú skvelým zdrojom vitamínov, bielkovín, minerálov, vlákniny a antioxidantov. V Ázijskej ľudovej medicíne sa využívajú ako liek už po niekoľko stáročí.

Hubám sú prisudzované aj protizápalové a antioxidačné účinky. Obsahujú napríklad mocný antioxidant ergotioneín, ktorý si ľudský organizmus nedokáže samostatne vytvoriť.

„Huby sú najlepším zdrojom ergotioneínu, ktorý pôsobí ako jedinečný a silný antioxidant a bunkový ochranca,“ hovorí Djibril M. Ba z Pennsylvánskej štátnej univerzity. „Antioxidanty chránia telo pred oxidačným stresom a môžu prispieť k ochrane pred rakovinou.“

Pokiaľ ide o jednotlivé druhy húb, najlepším zdrojom ergotioneínu sú huby shiitake, hlivy ustricové, trsovnice lupeňovité a hlivy kotúčové. Menej ergotioneínu obsahujú biele šampiňóny a pečiarky.

Podľa Američanov huby najlepšie chránia pred rakovinou prsníka – takýto súvis vyplynul z výskumov na takmer 20-tisíc pacientoch. Tento výsledok ale nemožno považovať za istý, pretože väčšina štúdií sa na iné druhy karcinómu nezamerala.

Podľa Richieho sa v hubách nachádzajú aj ďalšie bioaktívne látky, ktoré môžu plniť ochrannú funkciu. „Určite potrebujeme ďalší výskum, ktorý by sa na to zameral,“ uzavrel.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, academic.oup.com, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

DNES - 20:39Zdravie

Nový koronavírus postihuje telo tak, že následky môžu pretrvávať aj po dobu niekoľkých mesiacov. V niektorých prípadoch sa ale dá predpokladať, že budú mimoriadne rizikové.

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

DNES - 9:14Zdravie

Genetika hrá istú úlohu pri výbere kávy.

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

VČERA - 21:23Zdravie

Keďže očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa na celom svete spustilo len nedávno, stále ohľadom neho vyvstávajú nezodpovedané otázky. Jednou z nich je otázka imunity.

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

20:40 11.05.2021Zdravie

Niektoré doplnky stravy pomáhajú v boji s COVID-19. Tie, ktoré ľudia užívajú najčastejšie, však majú minimálny účinok.

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

20:41 09.05.2021Zdravie

Hudba pred spaním zlepšuje kvalitu spánku aj u ľudí starších ako 60 rokov.