• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.5.2021Meniny má Viola
12°Bratislava

ÚVZ SR: Na dohľadávaní kontaktov aktuálne pracuje asi 500 ľudí

  • 18:59 20.04.2021
  • Bratislava
ÚVZ SR: Na dohľadávaní kontaktov aktuálne pracuje asi 500 ľudí

Na dohľadávaní kontaktov ľudí pozitívnych na nový koronavírus aktuálne pracuje okolo 500 osôb. Pre TASR to uviedol Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s tým, že ide o orientačné číslo, keďže úrad vie flexibilne reagovať na vývoj epidemiologickej situácie.

Ako priblížil, nápomocní v najvyťaženejších oblastiach boli vojaci. Pomáhajú tiež osoby pracujúce na dohodu a dobrovoľníci z radov medikov či študenti iných zdravotníckych odborov.

Počet ľudí, ktorý sa podieľa na trasovaní kontaktov, vieme operatívne zvýšiť alebo znížiť. Máme tiež stanovený systém trojíc regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ), ktoré si v prípade potreby navzájom pomáhajú,“ povedal Eliáš. Cez leto sa na trasovaní podieľalo okolo 350 ľudí. Na jeseň stavy ÚVZ SR posilňoval. V čase najpočetnejších prípadov sa na dohľadávaní kontaktov podieľalo asi 850 ľudí.

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) uviedla, že hoci počet PCR pozitívnych prípadov na koronavírus na Slovensku denne výrazne klesá a počet zaočkovaných stúpa, situáciu nemožno podceniť. Hovorí, že je potrebné opäť sa vrátiť k intenzívnemu trasovaniu kontaktov, ktoré zabezpečujú RÚVZ.

RÚVZ by mali na dennej báze informovať, koľko ľudí denne sa im podarilo kontaktovať a poslať na PCR testy. V prípade, ak nemajú kapacity na trasovanie, treba sa urýchlene vrátiť k myšlienke zapojenia call centier, ktoré majú k dispozícií množstvo zamestnancov a digitálne nástroje na presnú štatistiku,“ povedala.

RÚVZ kontakty aktívne dohľadávajú od marca minulého roka. ÚVZ tvrdí, že neprestali ani medzi prvou a druhou vlnou pandémie nového koronavírusu, keď sa podarilo zachytávať nielen sekundárne, ale aj terciárne kontakty a ohraničovať ohniská. Po lete sa začala situácia pozvoľne zhoršovať. „Jeseň sme však napriek tomu zvládali bez kritických počtov a síce sa ochorenie postupne rozširovalo, v rámci populácie sme to držali pod kontrolou, hoci sme boli enormne vyťažení,“ povedal Eliáš. Situácia sa výraznejšie zhoršila koncom minulého roka aj pre nové mutácie.

Po výskyte britskej mutácie a komunitného šírenia ochorenia sa kontakty dohľadávali, no nie už 100-percentne. „Vo vlne komunitného šírenia žiadna krajina nedokázala dohľadať všetky kontakty,“ zdôraznil ÚVZ s tým, že v tom období pomohlo samodohľadávanie kontaktov.

Počas jesene a zimy budú epidemiológovia situáciu naďalej sledovať. „Musíme byť obozretní a dôsledne budeme vyhodnocovať nastavovanie opatrení vo vzťahu k epidemiologickej situácii,“ uzavrel Eliáš.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Situácia v súvislosti s povodňami sa stabilizovala, výstrahy pretrvávajú

Situácia v súvislosti s povodňami sa stabilizovala, výstrahy pretrvávajú

DNES - 20:46Domáce

Situácia v súvislosti s nepriaznivým počasím na území Slovenska sa momentálne stabilizovala.

Prezidentka telefonovala so starostom obce Rudno nad Hronom

Prezidentka telefonovala so starostom obce Rudno nad Hronom

DNES - 20:07Domáce

Prezidentke je ľúto, že príchod jari je v Rudne n. Hronom spojený s nešťastím.

Zaočkovaní proti COVID-19 dostanú nové certifikáty

Zaočkovaní proti COVID-19 dostanú nové certifikáty

DNES - 18:48Domáce

Ľudia zaočkovaní proti COVID-19 by mali od júna dostávať európske certifikáty.

Zriaďovateľka škôlky na Medenej si pád omietky nevie vysvetliť

Zriaďovateľka škôlky na Medenej si pád omietky nevie vysvetliť

DNES - 18:11Domáce

Zriaďovateľka a riaditeľka súkromnej škôlky na Medenej v Bratislave Martina Danišová nevie, prečo v pondelok (17. 5.) spadla počas obedu na deti zo stropu omietka.

Bratislavské Staré Mesto vyvesí na znak podpory izraelskú vlajku

Bratislavské Staré Mesto vyvesí na znak podpory izraelskú vlajku

DNES - 18:07Domáce

Bratislavské Staré Mesto vyvesí na budovu miestneho úradu na Vajanského nábreží izraelskú vlajku.