• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.5.2021Meniny má Viola
12°Bratislava

Vo veku 93 rokov zomrel bývalý viceprezident USA Walter Mondale

  • 6:11 20.04.2021
  • Washington
Vo veku 93 rokov zomrel bývalý viceprezident USA Walter Mondale

Vo veku 93 rokov zomrel bývalý americký viceprezident Walter Mondale, informovala v utorok agentúra AFP. Mondale pôsobil ako viceprezident v administratíve prezidenta USA Jimmyho Cartera v rokoch 1977-81.

Carter vo svojom vyhlásení uviedol, že smúti „za svojím drahým priateľom Walterom Mondaleom“, ktorého označil za „najlepšieho viceprezidenta v histórii našej krajiny“, neoceniteľného partnera a schopného človeka v službách obyvateľov Minnesoty, USA a sveta.

Do politiky Mondale vstúpil v roku 1948, v roku 1964 sa stal senátorom, pričom sa zaoberal najmä ekonomickými a sociálnymi otázkami.

Ako viceprezident sa viac venoval problémom zahraničnej politiky. Okrem toho Mondale funkciu viceprezidenta podstatnou mierou zmenil: výrazne rozšíril jeho právomoci - od jeho čias viceprezident nie je iba prezidentovým poradcom, ale pracuje v jeho administratíve na plný úväzok. Mondale bol okrem iného prvým viceprezidentom, ktorý mal kanceláriu priamo v Bielom dome. Založil aj tradíciu pravidelných obedov s prezidentom, ktorá pretrvala do dnešných čias.

V roku 1980 však tandem Carter-Mondale v Bielom dome skončil, lebo bol porazený Ronaldom Reaganom a Georgeom Bushom starším.

V roku 1984 sa Mondale zapojil do demokratických primárok a ako ich víťaz sa postavil proti úradujúcemu prezidentovi Ronaldovi Reaganovi.

Bol vtedy prvým kandidátom na prezidenta USA v rámci dvoch najväčších politických strán, ktorý si ako viceprezidentku zvolil ženu – bola ňou kongresmanka zo štátu New York Geraldine Ferrarová.

Reagan sa vtedy u Američanov tešil vysokej popularite, a tak Mondale voľby prehral.

V roku 1993 ho novozvolený prezident Bill Clinton vymenoval do prestížnej funkcie veľvyslanca USA v Japonsku, ktorú zastával do roku 1996.

V roku 2002 sa Mondale usiloval o znovuzvolenie do Senátu, pričom ako náhradník za kandidáta, ktorý niekoľko dní pred voľbami zahynul pri leteckej nehode. Mondale voľby prehral a oznámil, že v politike končí.

V roku 2015 verejne podporil Hillary Clintonovú a jej kandidatúru vo voľbách prezidenta Spojených štátov, ktoré sa konali v roku 2016. V politike sa angažujú aj Mondaleovi synovia Ted a William.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prigožin vysúdil od Navaľného zlomok toho, čo žiadal ako odškodné

Prigožin vysúdil od Navaľného zlomok toho, čo žiadal ako odškodné

DNES - 21:47Zahraničné

Prigožinovo meno sa spomína v súvislosti s petrohradskou „fabrikou na (internetových) trollov“ či s financovaním žoldnierov v zahraničí.

Korčok vyzval na ochranu civilistov

Korčok vyzval na ochranu civilistov

DNES - 18:04Zahraničné

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok vyzval v utorok na okamžité ukončenie útokov medzi izraelskou armádou a palestínskym militantným hnutím Hamas.

Rakúsko postupne vyradí protikoronavírusovú vakcínu AstraZeneca

Rakúsko postupne vyradí protikoronavírusovú vakcínu AstraZeneca

DNES - 14:41Zahraničné

Rakúsko postupne vyradí proticovidovú vakcínu od spoločnosti AstraZeneca zo svojho očkovacieho programu.

Námestie pred Notre-Dame opäť zatvorili, dôvodom sú častice olova

Námestie pred Notre-Dame opäť zatvorili, dôvodom sú častice olova

DNES - 13:45Zahraničné

Námestie pred katedrálou Notre-Dame v Paríži zatvorili pre verejnosť, pretože testy znovu odhalili vysoké koncentrácie jedovatých častíc olova. V utorok to oznámila parížska polícia.

V nemeckom meste uzavreli dva bytové bloky pre výskyt indického variantu

V nemeckom meste uzavreli dva bytové bloky pre výskyt indického variantu

DNES - 13:00Zahraničné

Dva bytové bloky blízko západonemeckého mesta Düsseldorf uzatvorili po tom, ako u jedného z obyvateľov zistili indický variant koronavírusu.