• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.5.2021Meniny má Viola
12°Bratislava

Väzni na Guantáname sa môžu nechať zaočkovať proti koronavírusu

  • 6:08 20.04.2021
  • Washington
Väzni na Guantáname sa môžu nechať zaočkovať proti koronavírusu

Väzni v americkom väzení na základni Guantánamo sa môžu od pondelka nechať zaočkovať proti koronavírusu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z prostredia americkej obrany.

Informovaný zdroj pre AP povedal, že všetkým 40 zadržiavaným mužom na Guantáname bude ponúknutá vakcína v súlade so zákonmi o zaobchádzaní s väzňami a v snahe zabrániť rozšíreniu nákazy na vojenskej základni.

Zdravotníci už možnosť zaočkovania s väzňami konzultovali, píše AP. Z dôvodu lekárskeho tajomstva však armáda neplánuje zverejniť informácie o tom, koľko z nich nakoniec bude súhlasiť s očkovaním, povedal nemenovaný zdroj.

Americká armáda ešte v januári informovala a zámere spustiť očkovanie väzňov, tento nápad však ostro skritizovali najmä republikánski poslanci v Kongrese. Viacerí z nich podporili nariadenie, ktoré by zakazovalo očkovanie väzňov na Guantáname dovtedy, kým vakcínu nedostanú všetci obyvatelia.

V pondelok zároveň vyprší lehota, ktorú americký prezident Joe Biden udelil všetkým štátom na to, aby umožnili svojim obyvateľom požiadať o vakcínu proti koronavírusu. Ktokoľvek starší ako 16 rokov tak bude môcť o vakcínu požiadať online a následne bude zaradený do virtuálnej čakárne.

Podľa informácií AP je proti koronavírusu už zaočkovaná viac ako polovica zamestnancov vojenskej väznice, nachádzajúcej sa na americkej námornej základni v kubánskom zálive Guantánamo, vrátane tamojších príslušníkov americkej armády. Od začiatku pandémie tam neevidovali žiaden prípad nákazy, ani medzi väzňami, ani medzi zamestnancami.

Prezident Biden sa nedávno vyjadril, že má v pláne väznicu na Guantáname uzavrieť. Jeho vláda chce však celú otázku najprv dôkladne preskúmať.

Detenčné centrum bolo založené po teroristických útokoch z 11. septembra 2001, ktorých terčom boli objekty v amerických mestách New York a Washington. Prvé osoby podozrivé z terorizmu tam boli umiestnené v roku 2002, pričom v jednom období ich tam bolo až 800.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prigožin vysúdil od Navaľného zlomok toho, čo žiadal ako odškodné

Prigožin vysúdil od Navaľného zlomok toho, čo žiadal ako odškodné

DNES - 21:47Zahraničné

Prigožinovo meno sa spomína v súvislosti s petrohradskou „fabrikou na (internetových) trollov“ či s financovaním žoldnierov v zahraničí.

Korčok vyzval na ochranu civilistov

Korčok vyzval na ochranu civilistov

DNES - 18:04Zahraničné

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok vyzval v utorok na okamžité ukončenie útokov medzi izraelskou armádou a palestínskym militantným hnutím Hamas.

Rakúsko postupne vyradí protikoronavírusovú vakcínu AstraZeneca

Rakúsko postupne vyradí protikoronavírusovú vakcínu AstraZeneca

DNES - 14:41Zahraničné

Rakúsko postupne vyradí proticovidovú vakcínu od spoločnosti AstraZeneca zo svojho očkovacieho programu.

Námestie pred Notre-Dame opäť zatvorili, dôvodom sú častice olova

Námestie pred Notre-Dame opäť zatvorili, dôvodom sú častice olova

DNES - 13:45Zahraničné

Námestie pred katedrálou Notre-Dame v Paríži zatvorili pre verejnosť, pretože testy znovu odhalili vysoké koncentrácie jedovatých častíc olova. V utorok to oznámila parížska polícia.

V nemeckom meste uzavreli dva bytové bloky pre výskyt indického variantu

V nemeckom meste uzavreli dva bytové bloky pre výskyt indického variantu

DNES - 13:00Zahraničné

Dva bytové bloky blízko západonemeckého mesta Düsseldorf uzatvorili po tom, ako u jedného z obyvateľov zistili indický variant koronavírusu.