• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.5.2021Meniny má Viola
13°Bratislava

Kandidátom nemeckých konzervatívcov na post kancelára bude Armin Laschet

  • 6:08 20.04.2021
  • Berlín
Kandidátom nemeckých konzervatívcov na post kancelára bude Armin Laschet

Kandidátom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) na post spolkového kancelára sa stal Armin Laschet. Rozhodlo o tom vedenie CDU na svojom mimoriadnom zasadnutí, informovala v noci na utorok agentúra AFP.

O kandidatúru na kancelára sa okrem Lascheta, ktorý je predsedom CDU, uchádzal aj šéf bavorskej sesterskej strany, Kresťanskosociálnej únie (CSU), Markus Söder, ktorý mal v prieskumoch väčšiu podporu.

Obaja politici a ich spolupracovníci viedli za posledný týždeň viacero rozhovorov s cieľom ukončiť spor ohľadom kandidatúry na kancelára do minulej nedele. Söder a Laschet sa stretli v nedeľu neskoro večer v budove Spolkového snemu v Berlíne, po viac ako troch hodinách však schôdzku ukončili bez výsledku,

Agentúra AFP spresnila, že v noci na utorok - po viac ako šiestich hodinách rokovaní rady CDU - Lascheta pri hlasovaní podporilo 77,5 percenta členov vedenia CDU, zatiaľ čo Söder získal v tajnom hlasovaní podporu 22,5 percenta hlasujúcich. Söder už predtým avizoval, že je pripravený akceptovať rozhodnutie rady CDU.

CDU a CSU tradične idú do volieb so spoločným kandidátom na šéfa spolkovej vlády.

Za obvyklých okolností by bol Laschet - stúpenec kancelárky Angely Merkelovej - jasným uchádzačom z pozície lídra silnejšej CDU. Podpora strany však v prieskumoch v súvislosti s problémami pri boji proti pandémii klesla, čo vytvorilo príležitosť pre Södera, ktorý v súčasnosti patrí k najpopulárnejším politikom v Nemecku, konštatovala agentúra DPA.

Samotná Merkelová do debát o osobe budúceho kancelára nezasahovala. Minulý týždeň zopakovala: „Chcela som, chcem a zostanem bokom“. Účastníci pondelkových rozhovorov pre nemecké médiá uviedli, že Merkelová sa zúčastnila na videokonferencii, ale do diskusií neprispievala.

Söder v pondelok novinárom povedal, že CDU ako „väčšia sesterská strana“ má posledné slovo v tom, koho poslať do súťaže o Merkelovej post. Ubezpečil, že roztržku medzi CSU a CDU si nikto neželá.

Obaja politici sú premiérmi v najľudnatejších nemeckých spolkových krajinách - Laschet v Severnom Porýní-Vestfálsku a Söder v Bavorsku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prigožin vysúdil od Navaľného zlomok toho, čo žiadal ako odškodné

Prigožin vysúdil od Navaľného zlomok toho, čo žiadal ako odškodné

DNES - 21:47Zahraničné

Prigožinovo meno sa spomína v súvislosti s petrohradskou „fabrikou na (internetových) trollov“ či s financovaním žoldnierov v zahraničí.

Korčok vyzval na ochranu civilistov

Korčok vyzval na ochranu civilistov

DNES - 18:04Zahraničné

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok vyzval v utorok na okamžité ukončenie útokov medzi izraelskou armádou a palestínskym militantným hnutím Hamas.

Rakúsko postupne vyradí protikoronavírusovú vakcínu AstraZeneca

Rakúsko postupne vyradí protikoronavírusovú vakcínu AstraZeneca

DNES - 14:41Zahraničné

Rakúsko postupne vyradí proticovidovú vakcínu od spoločnosti AstraZeneca zo svojho očkovacieho programu.

Námestie pred Notre-Dame opäť zatvorili, dôvodom sú častice olova

Námestie pred Notre-Dame opäť zatvorili, dôvodom sú častice olova

DNES - 13:45Zahraničné

Námestie pred katedrálou Notre-Dame v Paríži zatvorili pre verejnosť, pretože testy znovu odhalili vysoké koncentrácie jedovatých častíc olova. V utorok to oznámila parížska polícia.

V nemeckom meste uzavreli dva bytové bloky pre výskyt indického variantu

V nemeckom meste uzavreli dva bytové bloky pre výskyt indického variantu

DNES - 13:00Zahraničné

Dva bytové bloky blízko západonemeckého mesta Düsseldorf uzatvorili po tom, ako u jedného z obyvateľov zistili indický variant koronavírusu.