• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 15.6.2021Meniny má Vít
13°Bratislava

Bežný liek na podporu pamäti pomáha liečiť glaukóm

  • 20:34 18.04.2021
  • New York
Bežný liek na podporu pamäti pomáha liečiť glaukóm

Štúdia zistila, že kľúčom k liečbe zeleného zákalu môže byť aj tabletka, ktorú užívajú milióny ľudí na zlepšenie pamäti.

Vedci z New Yorku tvrdia, že prírodná chemická látka na zlepšenie pamäte dokáže tiež chrániť pred jednou z hlavných príčin slepoty na celom svete. V štúdii publikovanej v časopise Neurotherapeutics sa potvrdil prospešný účinok citikolínu.

V experimentoch na potkanoch dokázal citikolín obnoviť signály optického nervu medzi mozgom a okom. K zelenému zákalu dochádza, keď tekutina vo vnútri oka neodteká správne, čo spôsobuje zvýšenie tlaku. Primárnou liečbou glaukómu sú očné kvapky, ktoré však tento stav už nezvrátia.

Citikolín má niekoľko rôznych použití

Citikolín podporuje pamäť a myslenie zvýšením prietoku krvi do šedej hmoty v mozgu. Pacienti s Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou chorobou a dokonca s bipolárnou poruchou užívajú doplnky s citikolínom.

Ak sa zelený zákal nelieči, môže viesť k úplnej strate zraku. Vedci sa domnievajú, že tento stav nemusí súvisieť iba s očným tlakom, pretože citikolín typicky chráni nervové bunky.

U pacientov so zeleným zákalom sa v oku hromadí vnútroočná tekutina, čím sa opotrebovávajú bunky a nervy spojené mozgom. Tento nezvratný stav prezývaný „tichý zlodej zraku“ sa môže vyvíjať pomaly po mnoho rokov a spočiatku nemusí spôsobovať príznaky. Stav sa naďalej zhoršuje aj po kontrole tlaku.

U laboratórnych hlodavcov sa glaukóm zvrátil po tom, čo zvieratá požili citikolín v potrave a pití. Chemická látka produkuje cholín, základnú živinu v membránach, ktoré lemujú nervové bunky a zlepšujú komunikáciu. Zatiaľ čo zelený zákal podporuje zvýšený očný tlak, zdá sa, že citikolín ho lieči iným spôsobom.

Spomalenie degenerácie nervov v dôsledku ochorenia očí

Predchádzajúce štúdie ukazujú, že ľudia a hlodavce s glaukómom majú nižšie hladiny cholínu v mozgu. Počas troch týždňov dávky citikolínu chránili nervové tkanivá a trvalo znižovali stratu zraku u potkanov. Účinok pokračoval aj po ukončení liečby ďalšie tri týždne. Vedci simulovali zelený zákal u desiatok potkanov pomocou číreho gélu na zvýšenie očného tlaku bez toho, aby inak blokovali ich zrak.

Kevin Chan a jeho kolegovia tiež sledovali zvieratá, aby otestovali jasnosť zraku každého oka. U tých s mierne zvýšeným očným tlakom sa tkanivá, ktoré spájajú oko a mozog, vrátane zrakového nervu, rozpadli po 5 týždňoch od poškodenia.

Medzitým sa rozpad nervovej štruktúry u hlodavcov ošetrených citikolínom spomalil až o 74 percent. Chan dodáva, že vedci musia vykonať viac výskumu, kým sa z doplnkov citikolínu stane skutočná liečba glaukómu. Komerčné lieky sa musia v klinických skúškach preukázať ako úplne účinné.

Vedci teraz plánujú preskúmať pôvod poklesu cholínu u ľudí so zeleným zákalom a tiež to, ako citikolín zmierňuje poškodenia. Pacienti užívajúci tieto lieky na spomalenie nástupu demencie alebo Parkinsonovej choroby ich zvyčajne dobre znášajú. Niektoré vedľajšie účinky môžu zahŕňať nevoľnosť a hnačku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, springer.com, nyulangone.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ransomvérové útoky rastú, prvenstvo si drží ransomvér zameraný na Windows

Ransomvérové útoky rastú, prvenstvo si drží ransomvér zameraný na Windows

9:50 05.06.2021Veda

Počet ransomvérových útokov za 1. kvartál tohto roka sa medziročne zvýšil o 107 %. Prvenstvo si drží malvér zameraný na operačný systém Windows.

Tieto lieky na predpis môžu oslabiť účinky očkovania proti COVID-19

Tieto lieky na predpis môžu oslabiť účinky očkovania proti COVID-19

19:11 04.06.2021Veda

Očkovanie je najefektívnejší spôsob, ako zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19 a dostať ekonomiku späť do normálu. Čo robiť, ak užívate niektoré z liekov, ktoré oslabujú jeho účinky?

Čínska nákladná vesmírna loď sa spojila s modulom budovanej orbitálnej stanice

Čínska nákladná vesmírna loď sa spojila s modulom budovanej orbitálnej stanice

6:00 30.05.2021Veda

Čínska nákladná vesmírna loď s vybavením a zásobami sa úspešne spojila s hlavným modulom budúcej čínskej vesmírnej stanice na obežnej dráhe Zeme.

Mierny priebeh COVID-19 zanecháva následky na tepnách a srdci

Mierny priebeh COVID-19 zanecháva následky na tepnách a srdci

19:37 29.05.2021Veda

U mladých dospelých s miernym priebehom COVID-19 sa môžu neskôr prejaviť srdcové problémy.

Krvné zrazeniny po vakcínach: Vedci odhalili príčinu aj spôsob, ako tomu zabrániť

Krvné zrazeniny po vakcínach: Vedci odhalili príčinu aj spôsob, ako tomu zabrániť

20:20 28.05.2021Veda

Hádanka o krvných zrazeninách súvisiacich s vakcínou od AstraZeneca a Johnson & Johnson je vyriešená. Vedci vedia, ako tomu zabrániť.