• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.12.2021Meniny má Bibiána
Bratislava

Bežný liek na podporu pamäti pomáha liečiť glaukóm

  • 20:34 18.04.2021
  • New York
Bežný liek na podporu pamäti pomáha liečiť glaukóm

Štúdia zistila, že kľúčom k liečbe zeleného zákalu môže byť aj tabletka, ktorú užívajú milióny ľudí na zlepšenie pamäti.

Vedci z New Yorku tvrdia, že prírodná chemická látka na zlepšenie pamäte dokáže tiež chrániť pred jednou z hlavných príčin slepoty na celom svete. V štúdii publikovanej v časopise Neurotherapeutics sa potvrdil prospešný účinok citikolínu.

V experimentoch na potkanoch dokázal citikolín obnoviť signály optického nervu medzi mozgom a okom. K zelenému zákalu dochádza, keď tekutina vo vnútri oka neodteká správne, čo spôsobuje zvýšenie tlaku. Primárnou liečbou glaukómu sú očné kvapky, ktoré však tento stav už nezvrátia.

Citikolín má niekoľko rôznych použití

Citikolín podporuje pamäť a myslenie zvýšením prietoku krvi do šedej hmoty v mozgu. Pacienti s Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou chorobou a dokonca s bipolárnou poruchou užívajú doplnky s citikolínom.

Ak sa zelený zákal nelieči, môže viesť k úplnej strate zraku. Vedci sa domnievajú, že tento stav nemusí súvisieť iba s očným tlakom, pretože citikolín typicky chráni nervové bunky.

U pacientov so zeleným zákalom sa v oku hromadí vnútroočná tekutina, čím sa opotrebovávajú bunky a nervy spojené mozgom. Tento nezvratný stav prezývaný „tichý zlodej zraku“ sa môže vyvíjať pomaly po mnoho rokov a spočiatku nemusí spôsobovať príznaky. Stav sa naďalej zhoršuje aj po kontrole tlaku.

U laboratórnych hlodavcov sa glaukóm zvrátil po tom, čo zvieratá požili citikolín v potrave a pití. Chemická látka produkuje cholín, základnú živinu v membránach, ktoré lemujú nervové bunky a zlepšujú komunikáciu. Zatiaľ čo zelený zákal podporuje zvýšený očný tlak, zdá sa, že citikolín ho lieči iným spôsobom.

Spomalenie degenerácie nervov v dôsledku ochorenia očí

Predchádzajúce štúdie ukazujú, že ľudia a hlodavce s glaukómom majú nižšie hladiny cholínu v mozgu. Počas troch týždňov dávky citikolínu chránili nervové tkanivá a trvalo znižovali stratu zraku u potkanov. Účinok pokračoval aj po ukončení liečby ďalšie tri týždne. Vedci simulovali zelený zákal u desiatok potkanov pomocou číreho gélu na zvýšenie očného tlaku bez toho, aby inak blokovali ich zrak.

Kevin Chan a jeho kolegovia tiež sledovali zvieratá, aby otestovali jasnosť zraku každého oka. U tých s mierne zvýšeným očným tlakom sa tkanivá, ktoré spájajú oko a mozog, vrátane zrakového nervu, rozpadli po 5 týždňoch od poškodenia.

Medzitým sa rozpad nervovej štruktúry u hlodavcov ošetrených citikolínom spomalil až o 74 percent. Chan dodáva, že vedci musia vykonať viac výskumu, kým sa z doplnkov citikolínu stane skutočná liečba glaukómu. Komerčné lieky sa musia v klinických skúškach preukázať ako úplne účinné.

Vedci teraz plánujú preskúmať pôvod poklesu cholínu u ľudí so zeleným zákalom a tiež to, ako citikolín zmierňuje poškodenia. Pacienti užívajúci tieto lieky na spomalenie nástupu demencie alebo Parkinsonovej choroby ich zvyčajne dobre znášajú. Niektoré vedľajšie účinky môžu zahŕňať nevoľnosť a hnačku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, springer.com, nyulangone.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

12:59 25.11.2021Veda

Ďalší koronavírus by mohol pochádzať od potkanov.

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

21:32 24.11.2021Veda

Vedci našli nový spôsob, ako sa ľudia môžu chrániť pred ochorením COVID-19.

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

9:57 24.11.2021Veda

NASA spustila misiu, ktorá otestuje ochranu Zeme pred zrážkou s asteroidom.

Delta variant nového koronavírusu ďalej mutuje. Vedci však majú dobrú správu

Delta variant nového koronavírusu ďalej mutuje. Vedci však majú dobrú správu

20:25 23.11.2021Veda

Podľa vedcov môže dominantný delta variant nového koronavírusu mutovať natoľko, že to bude viesť k jeho zániku.

Staré mamy sú viac emocionálne spojené s vnúčatami ako s vlastnými deťmi

Staré mamy sú viac emocionálne spojené s vnúčatami ako s vlastnými deťmi

9:56 23.11.2021Veda

Staré mamy sú zrejme viac emocionálne spojené so svojimi vnúčatami ako s vlastnými deťmi. Vyplýva to štúdie zverejnenej v britskom odbornom časopise Proceedings of the Royal Society B, píše denník The Guardian.