• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.5.2021Meniny má Viola
12°Bratislava

Očkovaním proti rakovine: Pomôže bezpečná personalizovaná vakcína

  • 18:37 18.04.2021
  • NEW YORK
Očkovaním proti rakovine: Pomôže bezpečná personalizovaná vakcína

Vakcína individuálne prispôsobená pacientom ukazuje sľubné výsledky v prvých skúškach.

Aj keď očkovanie proti rakovine môže znieť ako hudba budúcnosti, podľa vedcov sme o krok bližšie práve k tomuto riešeniu. Výskumníci z nemocnice Mount Sinai v New Yorku otestovali vakcínu proti rakovine pripravenú na mieru pre pacientov trpiacich týmto ochorením.

Tieto personalizované vakcíny proti rôznym typom rakoviny sa v prvotných skúškach ukázali ako bezpečné na použitie a prospešné pre pacientov s vysokým rizikom recidívy. Potvrdili to počiatočné výsledky prvej vázy klinickej skúšky prezentované na výročnom zasadnutí Americkej asociácie pre výskum rakoviny.

Využitie DNA nádoru na výrobu lepších liekov proti rakovine

Vedci sekvenovali nádor každého jednotlivého pacienta a zárodočnú DNA a nádorovú RNA, aby vytvorili personalizovanú vakcínu. Tím navyše zaznamenal každý pacientov cieľ špecifický pre nádor. To vedcom pomohlo získať lepšiu predstavu o tom, či imunitný systém pacienta rozpozná ciele vakcíny alebo nie.

Počas šiestich mesiacov po štandardnej liečbe rakoviny dostal každý zúčastnený pacient s rakovinou 10 dávok personalizovanej vakcíny. Lekári podávali vakcíny prostredníctvom imunostimulantu. Spoluautorka štúdie Nina Bhardwaj vo vyhlásení uviedla:

"Väčšina experimentálnych personalizovaných vakcín proti rakovine sa podáva v metastatickom prostredí, ale predchádzajúci výskum naznačuje, že imunoterapie majú tendenciu byť účinnejšie u pacientov, ktorí majú menej rozšírenú rakovinu.

Preto sme vyvinuli neoantigénovú vakcínu, ktorá sa podáva po štandardnej liečbe, ako je chirurgický zákrok pri pevných nádoroch a transplantácia kostnej drene pri mnohopočetnom myelóme, keď majú pacienti minimálne - typicky mikroskopické - reziduálne ochorenie.“

Vedci odhaľujú sľubný prvý krok

Pred podaním vakcíny mal každý pacient v skúške „štatisticky vysokú“ pravdepodobnosť recidívy rakoviny. Z 13 pacientov, ktorí dostávali personalizovanú vakcínu, malo 10 pacientov diagnózu pevného nádoru a traja mali mnohopočetný myelóm.

Po priemerne 880 dňoch nevykazovali štyria z týchto pacientov žiadne príznaky rakoviny. Ďalší štyria pokračovali v liečbe a štyria zomreli. Posledný dobrovoľník sa rozhodol ukončiť účasť na štúdii. Autori štúdie vo všeobecnosti uvádzajú, že skupina liečbu tolerovala dobre. Asi u tretiny pacientov sa však vyskytli malé reakcie v mieste vpichu.

Účelom prvej fázy klinickej skúšky je iba zaistenie bezpečnosti novej liečby. Takže v tomto zmysle bola 1. fáza do veľkej miery úspešná. Jeden pacient navyše preukázal citeľnú imunitnú odpoveď na vakcínu. U dvoch ďalších sa prejavila „silná“ reakcia na následné imunoterapeutické liečby.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, aacr.org, mountsinai.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Samsung zvýši svoje investície do výroby čipov

Samsung zvýši svoje investície do výroby čipov

16:36 16.05.2021Veda

Samsung zvýši svoje investície do výroby čipov. Dôvodom je globálny nedostatok polovodičov, s ktorým zápasia viaceré odvetvia.

Na Marse prvýkrát pristála čínska bezposádková sonda

Na Marse prvýkrát pristála čínska bezposádková sonda

4:54 15.05.2021Veda

Na Marse v sobotu nadránom po prvý raz pristála čínska bezposádková sonda. Informovali o tom agentúry AP a AFP s odvolaním sa na štátne médiá.

V európskom meste našli prekvapivé množstvo „super imúnnych“ voči covidu-19

V európskom meste našli prekvapivé množstvo „super imúnnych“ voči covidu-19

21:46 11.05.2021Veda

Malé mestečko predtým patrilo k najzasiahnutejším oblastiam Európy. Dnes sa mu pandémia nového koronavírusu zďaleka vyhýba.

Lekári našli spôsob, ako liečiť závažný vedľajší účinok vakcín proti COVID-19

Lekári našli spôsob, ako liečiť závažný vedľajší účinok vakcín proti COVID-19

20:25 06.05.2021Veda

Lekárom sa podarilo nájsť spôsob, ako zvrátiť následky zriedkavých vedľajších účinkov vakcín.

Extáza je efektívna pri liečbe posttraumatickej stresovej poruchy

Extáza je efektívna pri liečbe posttraumatickej stresovej poruchy

19:43 05.05.2021Veda

Nelegálna droga MDMA, známa tiež ako extáza, je v kombinácii s psychoterapiou efektívna pri liečbe vážnych prípadov Posttraumatickej stresovej poruchy (PTSD).