• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.5.2021Meniny má Viola
12°Bratislava

Johann Gutenberg: Google si pripomína vynálezcu kníhtlače

  • 9:15 14.04.2021
  • Svet
Johann Gutenberg: Google si pripomína vynálezcu kníhtlače

Google vytvoril logo domovskej stránky na počesť Johannesa Gutenberga, vynálezcu tlačiarenského lisu.

Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg sa narodil v nemeckom Mainze a hoci nie je známy jeho pravý dátum narodenia, mesto Mainz mu 24. júna 1400 určilo ako „oficiálny a symbolický dátum narodenia“. V ranom živote získal Johannes skúsenosti v kovorytectve, najmä v oblasti zlatníctva a razbe mincí.

Počnúc rokom 1436, vďaka svojim znalostiam z razby mincí, Gutenberg údajne upravil lis na víno tak, aby prenášal atrament na papier. Vďaka kovoryteckým schopnostiam dokázal vytvoriť každé jednotlivé písmeno pre tlač. V roku 1440 Johannes Gutenberg zdokonalil svoj výskum v oblasti tlačiarenského lisu a o 10 rokov neskôr bol tento vynález plne funkčný.

Tlačiarenský lis potom doplnil tím pracovníkov, ktorý pripravil a stlačil každú potrebnú stránku, čím sa zvýšila produkcia až na 3 600 strán za deň. Výhody tlačiarenského lisu Johannesa Gutenberga zachytili aj ostatné krajiny a do roku 1480 bolo v Európe v prevádzke viac ako 100 tlačiarní.

Johann Gutenberg získal uznanie a majetok až ku koncu života

Na snímke Gutenbergov tlačiarenský lis, Foto: Jan Schneckenhaus/Shutterstock.com

Bohužiaľ, aj keď jeho nápad prekvital, samotný Johannes Gutenberg okolo roku 1456 zbankrotoval kvôli súdnemu sporu s jeho veriteľom Johannom Fustom. Až neskôr v živote dostal Gutenberg formálne uznanie za jeho vynález. Arcibiskup Adolf von Nassau mu v roku 1465 udelil titul „Hofmann“ spolu s bohatstvom spojeným s týmto titulom. O tri roky neskôr Johannes Gutenberg zomrel a bol pochovaný v Mainze.

Google vybral tento deň na oslavu Johannesa Gutenberga z dôvodu, že 14. apríla 2000 zahájilo Gutenbergovo múzeum v Mainze výstavu na počesť vynálezcu a na oslavu 100. výročia múzea.

V samotnom sviatočnom logu vidíme ozdobný rám, vo vnútri ktorého je slovo „Google“ v tradičnom Gutenbergovom písme. Namiesto dvoch „o“ spoločnosti Google vidíme ilustrácie tradičnej tlačiarenskej techniky i samotného Johannesa Gutenberga. Pod ním je viditeľné slovo „Google“ zobrazené obrátene, ako by ste ho videli na tlačiarni.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, 9to5google.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Herec Dušan Lenci, ktorý spojil život s DAB v Nitre, sa narodil pred 80 rokmi

Herec Dušan Lenci, ktorý spojil život s DAB v Nitre, sa narodil pred 80 rokmi

DNES - 6:56Kultúra

V utorok 18. mája uplynie 80 rokov od narodenia Dušana Lenciho, slovenského divadelného, televízneho a dabingového herca.

Skupina Rammstein ohlásila koncert v Prahe

Skupina Rammstein ohlásila koncert v Prahe

8:05 14.05.2021Kultúra

Nemecká Rammstein sa v rámci turné na budúci rok vráti do Prahy.

Ellen DeGeneresová po 19 rokoch ukončí svoju televíznu šou

Ellen DeGeneresová po 19 rokoch ukončí svoju televíznu šou

21:24 12.05.2021Kultúra

Americká televízna moderátorka Ellen DeGeneresová sa rozhodla ukončiť svoju úspešnú zábavnú reláciu The Ellen DeGeneres Show, ktorá je na obrazovkách od septembra 2003.

Vo veku 55 rokov zomrel Braňo Alex z legendárnej Slobodnej Európy

Vo veku 55 rokov zomrel Braňo Alex z legendárnej Slobodnej Európy

16:01 07.05.2021Kultúra

Vo veku 55 rokov zomrel slovenský hudobník, skladateľ a textár Braňo Alex.

Oscarový herec George Clooney jubiluje

Oscarový herec George Clooney jubiluje

6:41 06.05.2021Kultúra

Charizmatický herec, režisér, scenárista i producent, ktorý sa angažuje v charitatívnej činnosti a známy je aj ako politický aktivista sa vo štvrtok 6. mája, dožíva 60 rokov.