• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.5.2021Meniny má Viola
12°Bratislava

Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

  • 19:05 18.04.2021
  • Svet
Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

Ženy, ktoré v čase počatia zažívajú stres, majú až dvojnásobne vyššiu šancu, že sa im narodí dieťa s týmto pohlavím.

Môže úroveň stresu počas počatia hrať úlohu v pohlaví dieťaťa? Podľa vedcov z univerzity v Granade majú ženy, ktoré sú v čase pred tehotenstvom v strese, takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa im narodí dievča. K týmto záverom dospeli v štúdii publikovanej v akademickom časopise Journal of Developmental Origins of Health and Disease.

Vedci si nie sú istí, prečo, ale jednou z teórií je, že vysoké koncentrácie stresového hormónu kortizolu majú priamy vplyv na pohlavie a ďalšie hormóny, ktoré ovplyvňujú pohlavie dieťaťa. Ďalšou možnosťou je, že spermie nesúce chromozóm X - ktoré určujú, že z dieťaťa bude dievča, sú menej postihnuté problémami s cervikálnym hlienom spôsobeným stresom.

Autori štúdie sa však domnievajú, že jedným z najpravdepodobnejších vysvetlení je, že viac detí mužského pohlavia je potratených v dôsledku stresu. Je to jav, ktorý vedci zatiaľ úplne nechápu, ale myslia si, že by mohlo ísť o evolučnú adaptáciu.

V tejto štúdii analyzovali vzorky vlasov od 108 tehotných žien, aby zistili hladinu kortizolu. Testy sa uskutočňovali medzi 8. a 10. týždňom tehotenstva, pričom vlasové folikuly vykazovali úroveň stresu v priebehu niekoľkých mesiacov. Ženy tiež podstúpili sériu psychologických testov, aby zistili, ako veľmi sú v strese. Spoluautorka štúdie María Isabel Peralta-Ramírez vo vyhlásení univerzity uviedla:

"Výsledky, ktoré sme našli, boli prekvapivé, pretože ukázali, že ženy, ktoré porodili dievčatá, vykazovali vyššie koncentrácie kortizolu vo vlasoch v týždňoch pred, počas a po počatí než ženy, ktoré mali chlapcov.“

Koncentrácie kortizolu vo vlasoch matiek, ktoré mali dievčatá, boli takmer dvojnásobné ako v prípade tých, ktoré mali chlapcov.

Mužské plody majú menšiu pravdepodobnosť prežiť stresové tehotenstvo

Predchádzajúce štúdie preukázali negatívny vplyv stresu na matku v procesoch tehotenstva, pôrodu a dokonca aj vývoja mozgu dojčiat. Peralta-Ramírez dodáva:

„Naša výskumná skupina v mnohých publikáciách ukázala, ako psychický stres u matky generuje väčší počet psychopatologických symptómov počas tehotenstva, popôrodnú depresiu, väčšiu pravdepodobnosť asistovaného pôrodu, predĺženie času potrebného na začatie laktácie alebo horší neurologický vývoj dieťaťa šesť mesiacov po narodení.“

Jedným z možných vysvetlení výsledkov môže byť, že aktivácia „stresového systému“ - systému hypotalamus-hypofýza-nadobličky - ktorá spočíva v zvýšení produkcie kortizolu, mení množstvo pohlavných hormónov v čase počatia. Mechanizmy tejto zmeny však nie sú dobre pochopené.

Na jednej strane vyššia hladina stresu zvyšuje testosterón, o ktorom je známe, že produkuje deti mužského pohlavia. Na druhej strane existujú vedecké dôkazy o tom, že spermie nesúce chromozóm X, ktoré určujú, že dieťa bude žena, majú lepšie výsledky pri prechode cez hlien krčka maternice aj za nepriaznivých okolností spôsobených stresom. Peralta-Ramírez vysvetľuje:

„Existujú ďalšie možné hypotézy, ktoré sa pokúšajú tento jav vysvetliť. Medzi najsilnejšie teórie patrí myšlienka, že počas prvých týždňov gravidity existuje viac úmrtí mužských plodov zo zdravotných dôvodov v situáciách silného stresu matky.“

Niekoľko štúdií však ukázalo, že plody sú citlivé na vplyv stresu, pretože zohráva kľúčovú úlohu v ich vývoji. Príkladom toho je dokázaná skutočnosť, že plody mužského pohlavia dozrievajú pomalšie ako ženy. Bývajú spojené s väčším počtom komplikácií v tehotenstve a predčasným pôrodom a po narodení majú vyššiu pravdepodobnosť, že majú kratšie teloméry na konci chromozómov.

To znamená, že plody mužského pohlavia sú náchylnejšie na nepriaznivé prenatálne prostredie, čo naznačuje, že u žien, ktoré sú v čase počatia vystavené vysokej miere stresu, môže byť menšia pravdepodobnosť narodenia chlapca.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, cambridge.org, canal.ugr.es
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hypertenzia môže ohrozovať dva milióny Slovákov, je najčastejšou príčinou úmrtí

Hypertenzia môže ohrozovať dva milióny Slovákov, je najčastejšou príčinou úmrtí

VČERA - 11:15Zdravie

Hypertenzia patrí medzi najčastejšie dôvody hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.

Táto hra zmierňuje traumatické myšlienky. Možno už ju máte v mobile

Táto hra zmierňuje traumatické myšlienky. Možno už ju máte v mobile

20:36 16.05.2021Zdravie

Tento typ terapie úspešne účinkoval u 16 z 20 pacientov v štúdii.

Zvukové, chuťové a vizuálne znaky, ktoré hovoria o oslabenom zdraví čriev

Zvukové, chuťové a vizuálne znaky, ktoré hovoria o oslabenom zdraví čriev

20:06 16.05.2021Zdravie

Oslabené zdravie čriev má vplyv aj na výkon ďalších orgánov. O poruchách nás neraz informujú aj zvukové či chuťové signály. Spoznajte ich ešte dnes.

Váš partner môže mať vplyv na rozvoj vážneho ochorenia

Váš partner môže mať vplyv na rozvoj vážneho ochorenia

19:31 16.05.2021Zdravie

Ak ochorením trpí váš partner, máte viac ako dvojnásobné riziko, že ním budete trpieť aj vy.

Máte predĺžené mihalnice? Toto robte každý deň, inak hrozia zdravotné následky

Máte predĺžené mihalnice? Toto robte každý deň, inak hrozia zdravotné následky

21:11 15.05.2021Zdravie

O predĺžené mihalnice sa treba správne starať. Zákazníčka, ktorá to podcenila, skončila s holými viečkami.