• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.12.2021Meniny má Bibiána
Bratislava

Tento bežný vírus môže pomôcť liečiť rakovinu

  • 20:08 17.04.2021
  • Svet
Tento bežný vírus môže pomôcť liečiť rakovinu

Vírusová terapia prináša nádej pre pacientov s neoperovateľnými nádormi.

Ak majú pacienti s rakovinou neoperovateľný nádor, ich možnosti liečby sú veľmi obmedzené. Nový výskum však ponúka nádej pre pacientov, ktorí trpia týmto smrteľným ochorením. Lekári z NYU Langone Health tvrdia, že nová vírusová terapia môže liečiť nádory bez možnosti chirurgického zákroku. V klinických štúdiách vírus bežného prechladnutia v kombinácii s imunoterapeutickým liekom infikuje a zabíja rakovinové bunky.

Autori štúdie prezentovanej na výročnom stretnutí Americkej asociácie pre výskum rakoviny tvrdia, že ide o jeden z prvých experimentov, ktoré dokázali, že onkolytické vírusy môžu bezpečne pomáhať pri liečbe rakoviny. Imunoterapia, ktorá pomáha ľudskému imunitnému systému zabíjať rakovinové bunky, dokáže úspešne zmenšiť nádory u tretiny pacientov.

V novej štúdii vedci podali pacientom injekčne experimentálne liečivo s vírusom Coxsackie, V937. Pacienti tiež dostali imunoterapeutický liek pembrolizumab. Pokusu sa zúčastnilo tridsaťšesť mužov a žien, ktorí dostávali lieky každých pár týždňov minimálne počas dvoch týždňov.

Kombinovaná liečba úspešne zmenšila nádory melanómu u 47 percent týchto pacientov. Osem pacientov užívajúcich oba lieky navyše zaznamenalo úplnú remisiu bez známok rakoviny kože. Onkológ Janice Mehnert vo vyhlásení uviedol:

"Naše počiatočné výsledky štúdie sú veľmi sľubné a ukazujú, že táto injekcia onkolytického vírusu, modifikovaného vírusu Coxsackie, je v kombinácii s existujúcou imunoterapiou nielen bezpečná, ale má potenciál účinnejšie pôsobiť proti melanómu ako samotná imunoterapia."

Vážne vedľajšie účinky pretrvávajú

Autori štúdie poznamenávajú, že experimentálna liečba má určité mierne aj vážnejšie vedľajšie účinky. U väčšiny účastníkov sa vyskytli mierne reakcie, ako napríklad vyrážka alebo únava. U 13 pacientov (36%) sa však vyskytli závažné imunitné reakcie v pečeni, žalúdku alebo pľúcach. Vedci tvrdia, že tieto reakcie sa vyskytujú aj u pacientov s rakovinou, ktorí užívajú samotný pembrolizumab.

Mehnert, profesor na Lekárskej fakulte NYU Grossman, varuje, že je potrebné vykonať viac testov, kým sa táto kombinácia stane „štandardom starostlivosti“ pre ľudí s pokročilým melanómom. Dodáva, že tieto skúšky už prebiehajú.

Ďalšia fáza testovania bude zahŕňať pacientov s rozsiahlym melanómom. Vedci budú pracovať aj s pacientmi, ktorých nádor by sa dal chirurgicky odstrániť, ak by sa jeho veľkosť úspešne zmenšila pomocou vírusovej terapie.

Pridanie vírusov zvyšuje výsledky imunoterapie

Štúdia zistila, že pacienti, u ktorých je najmenšia pravdepodobnosť, že budú reagovať na imunoterapiu, reagovali na novú kombináciu najlepšie. Pacienti s najlepšími výsledkami liečby mali menej PDL1 na povrchu svojich rakovinových buniek. Pembrolizumab zvyčajne blokuje tieto chemické receptory. Autori štúdie sa teraz snažia pochopiť, ako V937 mení molekulárnu výbavu tkanív obklopujúcich nádory. Ako dodáva Mehnert :

„Naším cieľom je zistiť, či vírus zmení mikroprostredie nádoru z „priateľského“ na „nepraiteľské“, čím sa rakovinové bunky stanú zraniteľnejšími voči pembrolizumabu.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, aacr.org, prnewswire.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

12:59 25.11.2021Veda

Ďalší koronavírus by mohol pochádzať od potkanov.

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

21:32 24.11.2021Veda

Vedci našli nový spôsob, ako sa ľudia môžu chrániť pred ochorením COVID-19.

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

9:57 24.11.2021Veda

NASA spustila misiu, ktorá otestuje ochranu Zeme pred zrážkou s asteroidom.

Delta variant nového koronavírusu ďalej mutuje. Vedci však majú dobrú správu

Delta variant nového koronavírusu ďalej mutuje. Vedci však majú dobrú správu

20:25 23.11.2021Veda

Podľa vedcov môže dominantný delta variant nového koronavírusu mutovať natoľko, že to bude viesť k jeho zániku.

Staré mamy sú viac emocionálne spojené s vnúčatami ako s vlastnými deťmi

Staré mamy sú viac emocionálne spojené s vnúčatami ako s vlastnými deťmi

9:56 23.11.2021Veda

Staré mamy sú zrejme viac emocionálne spojené so svojimi vnúčatami ako s vlastnými deťmi. Vyplýva to štúdie zverejnenej v britskom odbornom časopise Proceedings of the Royal Society B, píše denník The Guardian.