• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 13.5.2021Meniny má Servác
13°Bratislava

Tento bežný vírus môže pomôcť liečiť rakovinu

  • 20:08 17.04.2021
  • Svet
Tento bežný vírus môže pomôcť liečiť rakovinu

Vírusová terapia prináša nádej pre pacientov s neoperovateľnými nádormi.

Ak majú pacienti s rakovinou neoperovateľný nádor, ich možnosti liečby sú veľmi obmedzené. Nový výskum však ponúka nádej pre pacientov, ktorí trpia týmto smrteľným ochorením. Lekári z NYU Langone Health tvrdia, že nová vírusová terapia môže liečiť nádory bez možnosti chirurgického zákroku. V klinických štúdiách vírus bežného prechladnutia v kombinácii s imunoterapeutickým liekom infikuje a zabíja rakovinové bunky.

Autori štúdie prezentovanej na výročnom stretnutí Americkej asociácie pre výskum rakoviny tvrdia, že ide o jeden z prvých experimentov, ktoré dokázali, že onkolytické vírusy môžu bezpečne pomáhať pri liečbe rakoviny. Imunoterapia, ktorá pomáha ľudskému imunitnému systému zabíjať rakovinové bunky, dokáže úspešne zmenšiť nádory u tretiny pacientov.

V novej štúdii vedci podali pacientom injekčne experimentálne liečivo s vírusom Coxsackie, V937. Pacienti tiež dostali imunoterapeutický liek pembrolizumab. Pokusu sa zúčastnilo tridsaťšesť mužov a žien, ktorí dostávali lieky každých pár týždňov minimálne počas dvoch týždňov.

Kombinovaná liečba úspešne zmenšila nádory melanómu u 47 percent týchto pacientov. Osem pacientov užívajúcich oba lieky navyše zaznamenalo úplnú remisiu bez známok rakoviny kože. Onkológ Janice Mehnert vo vyhlásení uviedol:

"Naše počiatočné výsledky štúdie sú veľmi sľubné a ukazujú, že táto injekcia onkolytického vírusu, modifikovaného vírusu Coxsackie, je v kombinácii s existujúcou imunoterapiou nielen bezpečná, ale má potenciál účinnejšie pôsobiť proti melanómu ako samotná imunoterapia."

Vážne vedľajšie účinky pretrvávajú

Autori štúdie poznamenávajú, že experimentálna liečba má určité mierne aj vážnejšie vedľajšie účinky. U väčšiny účastníkov sa vyskytli mierne reakcie, ako napríklad vyrážka alebo únava. U 13 pacientov (36%) sa však vyskytli závažné imunitné reakcie v pečeni, žalúdku alebo pľúcach. Vedci tvrdia, že tieto reakcie sa vyskytujú aj u pacientov s rakovinou, ktorí užívajú samotný pembrolizumab.

Mehnert, profesor na Lekárskej fakulte NYU Grossman, varuje, že je potrebné vykonať viac testov, kým sa táto kombinácia stane „štandardom starostlivosti“ pre ľudí s pokročilým melanómom. Dodáva, že tieto skúšky už prebiehajú.

Ďalšia fáza testovania bude zahŕňať pacientov s rozsiahlym melanómom. Vedci budú pracovať aj s pacientmi, ktorých nádor by sa dal chirurgicky odstrániť, ak by sa jeho veľkosť úspešne zmenšila pomocou vírusovej terapie.

Pridanie vírusov zvyšuje výsledky imunoterapie

Štúdia zistila, že pacienti, u ktorých je najmenšia pravdepodobnosť, že budú reagovať na imunoterapiu, reagovali na novú kombináciu najlepšie. Pacienti s najlepšími výsledkami liečby mali menej PDL1 na povrchu svojich rakovinových buniek. Pembrolizumab zvyčajne blokuje tieto chemické receptory. Autori štúdie sa teraz snažia pochopiť, ako V937 mení molekulárnu výbavu tkanív obklopujúcich nádory. Ako dodáva Mehnert :

„Naším cieľom je zistiť, či vírus zmení mikroprostredie nádoru z „priateľského“ na „nepraiteľské“, čím sa rakovinové bunky stanú zraniteľnejšími voči pembrolizumabu.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, aacr.org, prnewswire.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V európskom meste našli prekvapivé množstvo „super imúnnych“ voči covidu-19

V európskom meste našli prekvapivé množstvo „super imúnnych“ voči covidu-19

21:46 11.05.2021Veda

Malé mestečko predtým patrilo k najzasiahnutejším oblastiam Európy. Dnes sa mu pandémia nového koronavírusu zďaleka vyhýba.

Lekári našli spôsob, ako liečiť závažný vedľajší účinok vakcín proti COVID-19

Lekári našli spôsob, ako liečiť závažný vedľajší účinok vakcín proti COVID-19

20:25 06.05.2021Veda

Lekárom sa podarilo nájsť spôsob, ako zvrátiť následky zriedkavých vedľajších účinkov vakcín.

Extáza je efektívna pri liečbe posttraumatickej stresovej poruchy

Extáza je efektívna pri liečbe posttraumatickej stresovej poruchy

19:43 05.05.2021Veda

Nelegálna droga MDMA, známa tiež ako extáza, je v kombinácii s psychoterapiou efektívna pri liečbe vážnych prípadov Posttraumatickej stresovej poruchy (PTSD).

Vesmírna kapsula Crew Dragon so štyrmi astronautmi pristála na Zemi

Vesmírna kapsula Crew Dragon so štyrmi astronautmi pristála na Zemi

10:05 02.05.2021Veda

Vesmírna kapsula Crew Dragon Resilience so štyrmi astronautmi na palube úspešne pristála v nedeľu o 02.56 h tamojšieho času na mori v Mexickom zálive neďaleko mesta Panama City.

Ako znížiť riziko COVID-19 pomocou ústnej hygieny

Ako znížiť riziko COVID-19 pomocou ústnej hygieny

21:02 27.04.2021Veda

Podľa výskumu správne čistenie zubov a používanie ústnej vody znižuje riziko infekcie COVID-19.