• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 14.5.2021Meniny má Bonifác
12°Bratislava

Prekvapivé zistenie: Liek na nechty môže pomôcť aj pri COVID-19

  • 19:37 11.04.2021
  • MÜNSTER
Prekvapivé zistenie: Liek na nechty môže pomôcť aj pri COVID-19

Liek, ktorý sa nanáša na nechty, by mohol pomôcť aj pri liečbe ochorenia COVID-19.

Nie je nezvyčajné, keď sa lieky určené na jednu diagnózu testujú aj v súvislosti s iným ochoreniami. Nová štúdia publikovaná v akademickom časopise British Journal of Pharmacology potvrdila, že aj ochranu pred COVID-19 môžeme nájsť na neobvyklých miestach. Vedci z Nemecka tvrdia, že liek používaný po celé desaťročia na liečbu infekcií nechtov na nohách môže pomôcť v boji proti koronavírusu.

Vedci z Univerzity v Münsteri tvrdia, že antifungálna látka itrakonazol dokázala v experimentoch zabiť nový koronavírus. Antidepresívum fluoxetín (Prozac) mal rovnaký účinok, no najlepšie fungoval v kombinácii s bežnejším liekom na koronavíus, remdesivirom.

Podľa nemeckých a fínskych vedcov zapojených do štúdie nové zistenia dávajú nádej k vzniku „kokteilu proti COVID-19“. Teraz dúfajú, že začnú pokusy na ľuďoch, aby dokázali, že tieto lieky sú účinné.

V experimentoch s bunkami pestovanými v laboratóriu oba lieky blokovali SARS-CoV-2. Kombinovaná liečba tiež zablokovala produkciu vírusu o viac ako 90 percent.

Vedci naďalej tvrdia, že samotné vakcíny pandémiu neskončia. Preto stále hľadajú lieky, ktoré zabránia tomu, aby sa z miernych prípadov infekcie stali závažné. Využitie už existujúcich liekov môže predstavovať lacný a bezpečný prístup k liečbe ochorenia.

Použitie osvedčených liekov však stále prináša riziká

Autori štúdie tvrdia, že použitie viac ako jedného liečiva môže byť zamerané na rôzne molekulárne dráhy COVID-19. Je to kľúčová stratégia na dosiahnutie terapeutického úspechu s nižšími dávkami liekov. Znižuje tiež pravdepodobnosť rozvoja rezistencie na lieky. Oba lieky majú klinickú licenciu a neindukujú výrazné poškodenie živých buniek v celom rozmedzí koncentrácií.

"Kombinované liečby boli tiež dobre tolerované a neboli pozorované žiadne cytotoxické účinky, keď boli bunky súčasne liečené dvojicami liekov, čo vylučuje synergickú toxicitu," píšu vedci.

Tím však varuje, že pred testovaním týchto nekonvenčných liekov na ľuďoch budú nevyhnutné dôkladné testy bezpečnosti. Vedci dodávajú:

„Kombinované lieky nesú riziko liekových interakcií, ktoré môžu viesť k zníženiu terapeutického prínosu alebo dokonca k závažným nepriaznivým účinkom. Preto je dôležité spomenúť, že v súčasnosti je známe veľké množstvo liekov, ktoré interagujú s itrakonazolom, fluoxetínom a dokonca aj remdesivirom.

Ďalej si genetická dispozícia pacienta a fyziologické alebo patofyziologické podmienky vyžadujú dôkladné vyhodnotenie vhodnej stratégie liečby. Je teda prvoradé vyhodnotiť riziká a prínosy spojené s pacientom, pretože súčasné podávanie liekov môže byť u určitých pacientov kontraindikované.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, bpspubs.onlinelibrary.wiley.com, newsroom.wiley.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V európskom meste našli prekvapivé množstvo „super imúnnych“ voči covidu-19

V európskom meste našli prekvapivé množstvo „super imúnnych“ voči covidu-19

21:46 11.05.2021Veda

Malé mestečko predtým patrilo k najzasiahnutejším oblastiam Európy. Dnes sa mu pandémia nového koronavírusu zďaleka vyhýba.

Lekári našli spôsob, ako liečiť závažný vedľajší účinok vakcín proti COVID-19

Lekári našli spôsob, ako liečiť závažný vedľajší účinok vakcín proti COVID-19

20:25 06.05.2021Veda

Lekárom sa podarilo nájsť spôsob, ako zvrátiť následky zriedkavých vedľajších účinkov vakcín.

Extáza je efektívna pri liečbe posttraumatickej stresovej poruchy

Extáza je efektívna pri liečbe posttraumatickej stresovej poruchy

19:43 05.05.2021Veda

Nelegálna droga MDMA, známa tiež ako extáza, je v kombinácii s psychoterapiou efektívna pri liečbe vážnych prípadov Posttraumatickej stresovej poruchy (PTSD).

Vesmírna kapsula Crew Dragon so štyrmi astronautmi pristála na Zemi

Vesmírna kapsula Crew Dragon so štyrmi astronautmi pristála na Zemi

10:05 02.05.2021Veda

Vesmírna kapsula Crew Dragon Resilience so štyrmi astronautmi na palube úspešne pristála v nedeľu o 02.56 h tamojšieho času na mori v Mexickom zálive neďaleko mesta Panama City.

Ako znížiť riziko COVID-19 pomocou ústnej hygieny

Ako znížiť riziko COVID-19 pomocou ústnej hygieny

21:02 27.04.2021Veda

Podľa výskumu správne čistenie zubov a používanie ústnej vody znižuje riziko infekcie COVID-19.