• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 11.4.2021Meniny má Július
Bratislava

Premiér: Matovič vedie v Moskve technické rokovania, nejde o geopolitiku

  • 14:15 08.04.2021
  • Bratislava
Premiér: Matovič vedie v Moskve technické rokovania, nejde o geopolitiku

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) vedie v Moskve technické rokovania o ruskej vakcíne Sputnik V.

Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) s tým, že o Matovičovej ceste bol informovaný a oznámil to aj prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Predseda vlády deklaruje, že nejde o geopolitiku, ale o snahu zabezpečiť pre obyvateľov Slovenska čo najviac vakcín.

Máme na Slovensku dosť občanov, ktorí by sa touto vakcínou dali zaočkovať,“ podotkol Heger s tým, že treba otázku Sputnika V doriešiť a dať verejnosti jasnú odpoveď. Matovič podľa premiéra do Moskvy vycestoval, pretože rokovania o ruskej vakcíne začal, ešte keď bol predsedom vlády. „Spolieham sa, že vie, čo tam ide urobiť. Povedal mi základné črty, nemám s tým problém,“ deklaroval Heger. Verí, že o záveroch debát bude Matovič informovať, premiér tvrdí, že je sám zvedavý. Na Sputnik V sa však nepozerá očami geopolitiky, ale ochrany zdravia a životov. „Matovič nevedie v Moskve politické rokovania,“ poznamenal predseda vlády. Čo má byť cieľom Matovičovej piatkovej (9. 4.) návštevy Maďarska, nevie, chce sa ho na to opýtať, keď sa vráti z Ruska.

Môj názor, či sa rozhodneme pre Sputnik V, nie je až taký podstatný. Riadim sa názorom odborníkov. Mám však viac informácií, aké sú dnes v médiách,“ uviedol Heger. Túto agendu už podľa neho rieši nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). „Som s ním v úzkom kontakte. On je povolanou osobou, aby túto tému komunikoval. Mňa priebežne informuje. Keď urobíme rozhodnutie, veľmi rád ho budem komentovať,“ povedal premiér.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) tvrdí, že nákup Sputnika V nie je prejavom zmeny zahranično-politickej orientácie Slovenska. Objednané vakcíny zo západnej Európy podľa neho začali mať výpadky a reálne hrozí, že v najbližších mesiacoch nebude mať Slovensko dostatok vakcín. Matovičovu cestu preto vníma ako pokračovanie jeho úsilia o ochranu životov a zdravia ľudí.

Premiér zároveň vyhlásil, že Slovensko podporuje teritoriálnu integritu a suverenitu Ukrajiny a znepokojujúco sa díva na situáciu na ukrajinsko-ruskej hranici. „V týchto dňoch plánujem telefonát s ukrajinským prezidentom,“ uviedol Heger.

Matovič sa vo štvrtok v Moskve stretne s výkonným riaditeľom Ruského fondu priamych investícií Kirillom Dmitrijevom. Rokovanie sa má podľa rezortu financií týkať vakcíny Sputnik V. „Cieľom pracovného stretnutia je doriešenie technických záležitostí súvisiacich s realizáciou dodávok tejto vakcíny na Slovensko,“ ozrejmilo ministerstvo.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SHMÚ: V nedeľu bude vo viacerých lokalitách na Slovensku veterno

SHMÚ: V nedeľu bude vo viacerých lokalitách na Slovensku veterno

VČERA - 19:45Domáce

V nedeľu 11. apríla bude vo viacerých lokalitách na Slovensku veterno. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v tejto súvislosti na svojom webe výstrahy prvého stupňa.

Hasiči zachraňujú osobu z jaskyne v ťažko dostupnom teréne

Hasiči zachraňujú osobu z jaskyne v ťažko dostupnom teréne

VČERA - 18:34Domáce

Hasiči boli dnes krátko po 16.00 hod. privolaní k záchrane osoby z jaskyne v katastrálnom území Hubina, okres Piešťany.

Vedecký riaditeľ Virologického ústavu BMC SAV žiada Igora Matoviča o ospravedlnenie

Vedecký riaditeľ Virologického ústavu BMC SAV žiada Igora Matoviča o ospravedlnenie

VČERA - 17:10Domáce

Vedecký riaditeľ Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) Juraj Kopáček žiada ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) o verejné ospravedlnenie.

ŠÚKL eviduje 3050 hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín

ŠÚKL eviduje 3050 hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín

VČERA - 16:58Domáce

V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k 9. aprílu eviduje 3050 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín.

Mária Kolíková sa postavila za ŠÚKL

Mária Kolíková sa postavila za ŠÚKL

VČERA - 16:14Domáce

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa postavila za Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).