• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Bratislava chce zabrániť preplneným cestám, od júla zlacní ročnú električenku

  • 12:58 06.04.2021
  • Bratislava
Bratislava chce zabrániť preplneným cestám, od júla zlacní ročnú električenku

Dôvodom zlacnenia električenky je aj plánované jesenné spustenie prvých zón v rámci celomestskej parkovacej politiky.

Bratislava od júla zlacní o 25 percent ročný predplatný cestovný lístok na mestskú hromadnú dopravu (MHD). Chce tak motivovať ľudí, aby po zlepšení epidemiologickej situácie a skončení pandémie využívali na prepravu po hlavnom meste opäť verejnú dopravu a nezaplnili cesty svojimi autami.

Najväčší problém bude, ak všetci ľudia vytiahnu svoje autá, keď skončia home office a začne sa neúmerné zaťaženie individuálnou automobilovou dopravou nášho mesta,“ skonštatoval na utorkovom brífingu primátor Bratislavy Matúš Vallo. Aj napriek tomu, že je mestský Dopravný podnik Bratislava (DPB) zaťažený výpadkom tržieb pre koronakrízu, mesto spolu s podnikom sa rozhodli zmeniť jeho cenník, aby do MHD prilákali späť ľudí. „Výrazne zlacňujeme ročný predplatný cestovný lístok na 199 eur. Dnes stojí 264,2 eura. O 25 percent teda zlacňujeme tento lístok pre vnútromestské zóny 100 a 101,“ priblížil Vallo.

Deklaruje, že vo finále nebude pre tento krok mesto v strate a nebude to preň znamenať ani dodatočný náklad. „Ako znižujeme tento lístok, tak niektorý lístok zrušíme a pri niektorom cenu zvýšime. Odmeňujeme tú skupinu ľudí, ktorí najviac využívajú MHD,“ spresnil primátor. Zrušiť plánujú cestovné lístky, ktoré podľa Valla v systéme nemali úplný zmysel a zvýšiť cenu chcú pri tých, kde DPB a mesto nechcú, aby boli najviac využívané.

Cestujúci s ročným predplatným lístkom podľa šéfa DPB Martina Rybanského cestujú MHD pravidelne. „Cena ročnej električenky sa znižuje prvýkrát, preto dúfame, že spolu s modernými vozidlami, zrekonštruovanými traťami a elektronizáciou predaja to bude dobrou pozvánkou pre obyvateľov i návštevníkov Bratislavy, aby sa vrátili naspäť do MHD,“ skonštatoval. Predplatné cestovné lístky v bratislavskej MHD si kupuje 60 percent cestujúcich, z toho ročnú takzvanú električenku si kupuje zhruba 40.000 ľudí každý rok.

Bratislava poukazuje na september 2019, keď bol na istý čas zľavnený ročný predplatný cestovný lístok. Len v tomto termíne si ho kúpilo približne 18.000 ľudí. Zavedením „výhodnejšej električenky“ je podľa primátora na stole diskusia o zrušení Bratislavskej mestskej karty, ktorá ponúka desaťpercentnú zľavu na električenku. „My cenu znížime o 25 percent a túto výhodu budú mať všetci, nielen držitelia mestskej karty,“ poznamenal.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba informoval, že aj oni pripravili isté zvýhodnenia pre cestujúcich regionálnymi autobusmi v rámci kraja. „Chcem ľudí namotivovať, aby využívali čo najviac verejnú dopravu,“ uviedol s tým, že sa tiež budú snažiť, aby počty vlakových spojov neklesali a kraj bude ďalej pokračovať v budovaní „park and ride“ záchytných parkovísk.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Africký mor ošípaných sa rozšíril do okresov Detva, Zvolen a Stará Ľubovňa

Africký mor ošípaných sa rozšíril do okresov Detva, Zvolen a Stará Ľubovňa

VČERA - 20:07Ekonomické

Nákaza afrického moru ošípaných (AMO) sa rozšírila do okresov Detva, Zvolen a Stará Ľubovňa.

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, môže obsahovať úlomky cudzieho telesa

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, môže obsahovať úlomky cudzieho telesa

VČERA - 19:37Ekonomické

V jednej šarži výrobku sa môžu nachádzať úlomky plastu.

Česko vyradilo Rusov z tendra na dostavbu jadrovej elektrárne

Česko vyradilo Rusov z tendra na dostavbu jadrovej elektrárne

VČERA - 19:35Ekonomické

Česko vyradilo Rosatom z tendra na dostavbu jadrovej elektrárne Dukovany.

Kryptomena dogecoin, ktorá vznikla ako vtip, pokračuje v raste

Kryptomena dogecoin, ktorá vznikla ako vtip, pokračuje v raste

VČERA - 18:11Ekonomické

Kryptomena dogecoin, ktorá pôvodne vznikla ako vtip, pokračuje v raste a jej cena sa v pondelok dostala na nový rekord 0,43 USD (0,36 eura). V minulom týždni si polepšila o 340 %.

Kedy otvoria terasy prevádzok? Úrad verejného zdravotníctva poskytol stanovisko

Kedy otvoria terasy prevádzok? Úrad verejného zdravotníctva poskytol stanovisko

VČERA - 17:52Ekonomické

Úrad verejného zdravotníctva si vie predstaviť uvoľnenie v oblasti gastra v rámci fungovania terás.