• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 11.4.2021Meniny má Július
14°Bratislava

Americkí kongresmani chcú presadiť zrušenie ciel na americkú whisky

  • 10:15 06.04.2021
  • Washington
Americkí kongresmani chcú presadiť zrušenie ciel na americkú whisky

Zrušenie ciel by podľa kongresmanov tiež podporilo zotavovanie reštaurácií, barov a malých liehovarov, ktoré boli počas pandémie nového koronavírusu zatvorené.

Približne 50 kongresmanov vyzvalo obchodnú splnomocnenkyňu Katherine Taiovú, aby presadila zrušenie 25-percentných ciel na americkú whisky, ktoré Európska únia a Británia uvalili na USA ako odvetu za americké dovozné clá na oceľ a hliník. Výsledkom bol prepad vývozu americkej whisky do súčasných štátov EÚ takmer o 40 % a ešte výraznejší do Británie, kde export klesol o viac než polovicu.

Skupina kongresmanov zo Snemovne reprezentantov na čele s demokratom Johnom Yarmuthom a republikánom Andym Barrom upozornila, že clá, ktoré európske krajiny zaviedli v júni 2018, ťažko zasiahli kedysi úspešný export. Ešte horšie pre americkú whisky je, že clá by sa od 1. júna mali zvýšiť na 50 %.

Od uvalenia ciel klesol predaj americkej whisky do EÚ o 37 % a vývoz do Británie až o 53 %,“ uviedli kongresmani v liste pre Úrad obchodného splnomocnenca USA. Ako dodali, zrušenie ciel by zároveň podporilo zotavovanie reštaurácií, barov a malých liehovarov, ktoré boli počas pandémie nového koronavírusu zatvorené.

Na vysoké škody a riziko v prípade zvýšenia ciel poukázala aj Lisa Hawkinsová, hovorkyňa amerického zväzu obchodníkov s liehovinami Distilled Spirits Council. „Producenti whisky zápasia s dôsledkami ciel od ich zavedenia a zvýšenie dovozných ciel zo strany EÚ na 50 % spôsobí exportu nenapraviteľné škody,“ uviedla.

Americké dovozné clá na oceľ a hliník zaviedla administratíva predchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa v júni 2018 na ochranu domácich producentov, pričom na uvalenie ciel využil Trump zákon, ktorý takýto krok umožňuje, ak dovoz ohrozuje národnú bezpečnosť. Súčasná ministerka obchodu Gina Raimondová uviedla, že clá na dovoz ocele a hliníka boli v tomto smere „efektívne“ a podporili domácich producentov. Podľa obchodnej splnomocnenkyne Katherine Taiovej je však potrebná spolupráca na globálnej úrovni, aby sa vyriešila nadmerná produkčná kapacita ocele a hliníka, čo je problém najmä Číny.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slováci viac šetria, menej si požičiavajú a míňajú

Slováci viac šetria, menej si požičiavajú a míňajú

DNES - 10:37Ekonomické

Skromnejšiu domácu spotrebu na Slovensku vo februári tohto roka potvrdili údaje vkladov, úverov a opätovne dvojciferný pokles výberu dane z pridanej hodnoty (DPH).

Chorvátsko chce do leta zaočkovať zamestnancov v cestovnom ruchu

Chorvátsko chce do leta zaočkovať zamestnancov v cestovnom ruchu

VČERA - 18:29Ekonomické

Chorvátsko chce ešte pred letnou sezónou urýchlene zaočkovať zamestnancov v oblasti cestovného ruchu.

Vojenský prevrat v Mjanmarsku ničí kľúčový odevný priemysel

Vojenský prevrat v Mjanmarsku ničí kľúčový odevný priemysel

VČERA - 17:16Ekonomické

Dva roky po otvorení svojej odevnej fabriky v Mjanmarsku uvažuje Číňan Li Tung-liang o jej zatvorení. O prácu tak po už prepustených 400 zamestnancoch príde aj zvyšných 800 ľudí.

Bratislava sa pre neochotu štátu pomôcť DPB obráti na Európsku komisiu

Bratislava sa pre neochotu štátu pomôcť DPB obráti na Európsku komisiu

20:57 09.04.2021Ekonomické

Mesto Bratislava sa v krátkom čase obráti na Európsku komisiu.

Odborári dopravných podnikov vyhlásili na pondelok výstražný štrajk

Odborári dopravných podnikov vyhlásili na pondelok výstražný štrajk

12:50 09.04.2021Ekonomické

Odborári chcú štrajkom upozorniť, že štát stále finančne nepomohol ich podnikom s výpadkom príjmov spôsobeným pandémiou nového koronavírusu a hrozí rušenie liniek i prepúšťanie.