• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

V Kanade útočí neznáma mozgová porucha, lekári nepoznajú jej príčinu

  • 21:37 01.04.2021
  • Moncton
V Kanade útočí neznáma mozgová porucha, lekári nepoznajú jej príčinu

Viac ako 40 Kanaďanov postihlo ochorenie mozgu, ktorého pôvod je zatiaľ neznámy.

Štátni zástupcovia kanadskej provincie New Brunswick na tlačovej konferencii v marci 2021 informovali verejnosť, že zaznamenali 43 prípadov (35 potvrdených a 8 pravdepodobných) progresívneho ochorenia pacientov, ktoré sa prejavuje neurologickým poškodením. Tajomníčka oddelenia zdravotníctva v New Brunswicku Jennifer Russellová pritom potvrdila, že pravdepodobne ide o „nové ochorenie“.

Choroba, ktorej pôvod zostáva neznámy, postihla ľudí z rôznych vekových kategórií a zázemí. V najväčšom zastúpení sa vyskytuje vo východnej časti kanadskej provincie. Jej prítomnosť nezaznamenali v žiadnej inej časti Kanady alebo v inom štáte.

Prvý známy prípad ochorenia pochádza z roku 2015, ale počet pacientov začal rásť až v posledných rokoch.

Predseda kanadskej Strany zelených David Coon kritizuje ministerstvo zdravotníctva za netransparentnosť pri zverejňovaní informácií o ochorení. Podľa Coona sa počet prípadov výrazne zvýšil v roku 2019, keď ich bolo potvrdených 11, a v roku 2020, keď potvrdili ďalších 24. „Prečo sa Newbrunswickčania dozvedajú o týchto prípadoch až teraz?“ pýta sa v roku 2021 Coon.

Časté sú zmeny nálady aj halucinácie

Ochorenie sa prejavuje niekoľkými neurologickými príznakmi. Pacienti sa stretávajú so zmenami nálady, poruchami spánku, nevysvetliteľnou bolesťou, halucináciami, problémami s rovnováhou a závažnou bolesťou svalov.

Podľa Russellovej sa príznaky neznámeho ochorenia podobajú na Creutzfeldtovu-Jakobovu chorobu. Ide o zriedkavé smrteľné ochorenie mozgu spôsobené priónmi, ktoré sa správajú ako nositelia infekcie.

Niektoré ochorenia zapríčinené priónmi môžu vzniknúť po skonzumovaní mozgového tkaniva nakazeného zvieraťa. Creutzfeldtovu-Jakobovu chorobu a ďalšie podobné ochorenia ale hneď na začiatku vylúčili laboratórne testy. Je teda možné, že ide o nové priónové ochorenie alebo celkom novú diagnózu, ktorá nemá s priónmi nič spoločné.

Portál CBC uvádza, že Kanaďania vyšetrujú aj toxíny v životnom prostredí. Potenciálnym škodcom môže byť neurotoxín BMAA, ktorý produkujú baktérie v morských plodoch. Nebezpečenstvo môže predstavovať aj kyselina domoová, ktorú vytvárajú riasy zhromažďujúce sa v lastúrach, sardinkách a ančovičkách.

„Zatiaľ sa nám nepodarilo identifikovať príčinu, ale všetko, čo sme dosiaľ analyzovali, naznačuje tomu, že ide o environmentálny faktor, s ktorým človek prichádza do kontaktu cez jedlo, vodu, vzduch, profesionálne činnosti alebo voľnočasové aktivity,“ uviedol pre vestník Medscape Medical News neurológ Alier Marrero z Nemocničného centra Dumontovej univerzity v Monctone.

Podľa Marrera svedčí o environmentálnej príčinnosti aj geografické zoskupenie jednotlivých prípadov. „Ale keďže nám stále chýbajú údaje o celej provincii, je priskoro sa o tom rozprávať.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, cbc.ca, iflscience.com, youtube.com, medscape.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bežný liek na podporu pamäti pomáha liečiť glaukóm

Bežný liek na podporu pamäti pomáha liečiť glaukóm

20:34 18.04.2021Veda

Štúdia zistila, že kľúčom k liečbe zeleného zákalu môže byť aj tabletka, ktorú užívajú milióny ľudí na zlepšenie pamäti.

Vyšetrenie cholesterolu v krvi: Existuje lepší spôsob, ako určiť riziko infarktu

Vyšetrenie cholesterolu v krvi: Existuje lepší spôsob, ako určiť riziko infarktu

20:10 18.04.2021Veda

Nový test dokáže lepšie predpovedať riziko srdcového infarktu.

Očkovaním proti rakovine: Pomôže bezpečná personalizovaná vakcína

Očkovaním proti rakovine: Pomôže bezpečná personalizovaná vakcína

18:37 18.04.2021Veda

Vakcína individuálne prispôsobená pacientom ukazuje sľubné výsledky v prvých skúškach.

Tento bežný vírus môže pomôcť liečiť rakovinu

Tento bežný vírus môže pomôcť liečiť rakovinu

20:08 17.04.2021Veda

Vírusová terapia prináša nádej pre pacientov s neoperovateľnými nádormi.

NASA si vybrala Space X na dopravenie ľudskej posádky na Mesiac

NASA si vybrala Space X na dopravenie ľudskej posádky na Mesiac

6:50 17.04.2021Veda

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír oznámil, že v rámci programu Artemis, ktorého hlavným cieľom je obnovenie letov človeka na Mesiac, si vybral na spoluprácu súkromnú spoločnosť Space X.