• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 17.4.2021Meniny má Rudolf
10°Bratislava

Hanba z Covidu: Toto je dôvod, prečo ľudia nehlásia symptómy a nedištancujú sa

  • 19:38 03.04.2021
  • Svet
Hanba z Covidu: Toto je dôvod, prečo ľudia nehlásia symptómy a nedištancujú sa

Mnohí ľudia nehlásia nákazu koronavírusom a ignorujú dodržiavanie sociálneho dištancu.

Moment, keď sa jedinec dozvie, že má pozitívny test na COVID-19, je pre mnohých desivý. Spolu s obavami o svoje zdravie môže mnohých zaujímať, či ich teraz budú priatelia, rodina alebo zamestnávateľ vnímať inak. Takéto obavy môžu byť síce iracionálne, no podľa štúdie môže byť „hanba z COVID-19“ dôvod, prečo mnohí nehlásia infekcie.

Stigma z vírusu môže dokonca spôsobiť, že pacienti nerešpektujú zdravotné a bezpečnostné odporúčania, uvádzajú vedci v štúdii publikovanej v akademickom časopise Frontiers in Psychology.

Vedci z University of Kent a Leeds Beckett University tvrdia, že pocity hanby a stigmatizácie spojené s ochorením COVID-19 majú súvislosť s nižšou mierou spoločenského dištancovania. Tieto pocity tiež znižujú pravdepodobnosť, že pacienti správne nahlásia svoj stav úradom alebo ľuďom, s ktorými boli v kontakte.

Utajenie infekcie závisí aj od vzťahu k vláde

Štúdia sa zamerala najmä na národy troch krajín: USA, Taliansko a Južná Kórea. Dôvera vo vládu alebo jej nedostatok sa javí ako kľúčový faktor pri rozhodovaní o utajení diagnózy COVID-19.

Na druhej strane autori štúdie tiež uvádzajú, že ľudia, ktorí svojej vláde všeobecne dôverujú, reagujú odlišne. Cítia väčší zmysel pre „vzájomnú solidaritu“ a s väčšou pravdepodobnosťou nahlásia infekciu úradom i známym.

Vedci sa tiež pozreli na rozdiely medzi týmito tromi národmi. Väčšiu dôveru vo vládu spozorovali medzi Juhokórejčanmi a Talianmi, čo má súvislosť s väčším dodržiavaním predpisov o dištancovania. Zdá sa však, že pre Američanov väčšia dôvera nevedie k sociálnemu dištancovaniu a dodržiavaniu predpisov. Britský tím tvrdí, že tento vyslovene americký fenomén môže byť spôsobený anti-vedeckou rétorikou Trumpovej administratívy.

Obviňovanie ľudí z nakazenia sa nepomáha

Väčšina národov sa v reakcii na COVID-19 v určitom okamihu dostala do úplného lockdownu. S tým prichádzali informačné kampane zamerané na dôležitosť dodržiavania bezpečnostných odporúčaní a na to, aké hanebné by bolo nedodržiavať hygienické opatrenia.

Na základe týchto zistení autori štúdie predpokladajú, že zahanbovanie obyvateľov sa môže úradom vypomstiť. Ak je podľa úradov nedodržiavanie lockdownu hanebné, ľudia, ktorí sa nakazia, sú tým pádom vyvrheli. Podľa vedcov takýto prístup môže len oslabiť úsilie dostať pandémiu pod kontrolu. Odporúčajú vládam, aby sa zamerali na význam sociálnej súdržnosti a dôvery v úrady.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, frontiersin.org, kent.ac.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Kedy sypať prací prášok priamo do bubna? Toto si treba všímať

Video: Kedy sypať prací prášok priamo do bubna? Toto si treba všímať

DNES - 12:21Zaujímavosti

Ak ste doteraz vsýpali prací prášok do priečinku na práčke, svoj prací postup možno rýchlo prehodnotíte.

4 druhy predmetov, ktoré by ste nemali dávať na charitu a do second-handu

4 druhy predmetov, ktoré by ste nemali dávať na charitu a do second-handu

VČERA - 21:51Zaujímavosti

Ani charita alebo second-hand nie je miesto, kam sa môže všetko odložiť. Niektorých predmetov by sme sa mali zbaviť iným spôsobom.

Video: Takto to znie, keď šteká hluchý pes

Video: Takto to znie, keď šteká hluchý pes

VČERA - 21:46Zaujímavosti

Hluchá fenka si myslí, že breše na majiteľku.

Video: Mama si nechala vytetovať synovu kresbu. Až potom zistila jej pravý pôvod

Video: Mama si nechala vytetovať synovu kresbu. Až potom zistila jej pravý pôvod

VČERA - 21:09Zaujímavosti

Rodičia sú vždy hrdí na kresby svojich potomkov. Predtým, ako si ich nechajú vytetovať na niektorú časť svojho tela, by ale mali viac premýšľať.

Video: Pentagón potvrdil autenticitu týchto záberov z oblohy

Video: Pentagón potvrdil autenticitu týchto záberov z oblohy

21:59 15.04.2021Zaujímavosti

Podivuhodné úkazy, ku ktorým došlo nad hlavami posádky loďstva spojených štátov, označilo ministerstvo obrany za skutočné.