• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 18.4.2021Meniny má Valér
Bratislava

Pozor na omega-3 mastné kyseliny. U týchto ľudí rybí olej zvyšuje riziko chorôb

  • 19:34 05.04.2021
  • Svet
Pozor na omega-3 mastné kyseliny. U týchto ľudí rybí olej zvyšuje riziko chorôb

Doplnky s rybím olejom môžu v skutočnosti zhoršovať kardiovaskulárne zdravie.

Rybí olej patrí medzi populárne doplnky stravy pre vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré majú množstvo zdravotných výhod vrátanie zlepšenia zdravia srdca. Nová štúdia však bohužiaľ zistila, že tieto výhody pocítia iba ľudia s určitou genetickou výbavou. Vedci z University of Georgia tvrdia, že rybí olej môže dokonca zvyšovať riziko srdcových chorôb. Tieto zistenia publikovali v akademickom časopise PLOS Genetics.

Autor štúdie Kaixiong Ye poznamenáva, že rybí olej a omega-3 mastné kyseliny sú známe účinkom na triglyceridy. Je to druh tuku v krvi a kľúčový marker kardiovaskulárnych chorôb. Štúdia síce zistila, že u niektorých ľudí užívanie omega-3 mastných kyselín zníži hladinu triglyceridov, ale výsledky nie sú univerzálne. Ako uvádza Kaixiong Ye vo vyhlásení univerzity:

„Už niekoľko desaťročí vieme, že vyššia hladina omega-3 mastných kyselín v krvi je spojená s nižším rizikom srdcových chorôb. Zistili sme, že suplementácia rybieho oleja nie je dobrá pre všetkých; záleží na vašom genotype. Ak máte špecifické genetické pozadie, potom doplnenie rybieho oleja pomôže znížiť vaše triglyceridy. Ale ak nemáte správny genotyp, užívanie doplnku s obsahom rybieho oleja v skutočnosti zvyšuje vaše triglyceridy.“

Rybí olej funguje len pre istý genotyp

Vedci skúmali štyri rôzne tuky v krvi: lipoproteín s vysokou hustotou, lipoproteín s nízkou hustotou, celkový cholesterol a triglyceridy. Vedci tvrdia, že všetky tieto lipidy sú biomarkery kardiovaskulárneho zdravia a rizika chorôb. Údaje pochádzajú od 70 000 účastníkov UK Biobank, rozsiahlej štúdie genetických a zdravotných informácií, ktorá zahŕňala pol milióna ľudí.

Autori štúdie rozdelili vzorky do dvoch skupín - tí, ktorí doplnky výživy z rýb užívali (asi 11 000 ľudí), a účastníkov, ktorí nie. Vedci po testoch sekvenovania celého genómu odhalili kľúčovú variáciu v géne GJB2. Vedci tvrdia, že ľudia s genotypom AG môžu znížiť triglyceridy užívaním doplnkov s rybím olejom. Jedinci s genotypom AA však užívaním doplnkov s omega-3 mastnými kyselinami mierne zvyšujú túto hladinu tukov v krvi. Tím nemohol definitívne určiť, čo sa stane s ľuďmi, ktorí užívajú rybí olej a majú tretí genotyp, GG.

Je potrebné vykonať genetické testy

Ako však zistíte, aký máte genotyp? Ye hovorí, že vďaka nárastu spoločností zaoberajúcich sa genetickým testovaním môžu spotrebitelia zistiť aj tento údaj. Jednou z prekážok je, že spoločnosti zatiaľ neposkytujú informácie o konkrétnych genetických variantoch. Podľa vedcov by technicky zdatný zákazník mal byť schopný stiahnuť si svoje údaje od testovacej spoločnosti. Ye hovorí, že ID variantu špecifického genotypu je rs112803755 (A> G).

Vedci tvrdia, že ich objavy vysvetľujú, prečo toľko štúdií spochybňuje schopnosť rybieho oleja zlepšovať zdravie srdca. Ako vysvetlil Ye:

"Jedným z možných vysvetlení je, že tieto klinické štúdie nezohľadňovali genotypy účastníkov. Niektorým účastníkom to môže prospieť, iným nie, takže ak ich zmiešate a urobíte analýzu, nevidíte dopad.“

Po nájdení tohto špecifického génu, ktorý určuje reakciu tela na rybí olej, plánujú vedci testovať priame účinky medzi týmito doplnkami stravy a kardiovaskulárnymi chorobami. Ako dodáva Ye:

„Personalizácia a optimalizácia odporúčaní na doplnenie rybieho oleja na základe jedinečného genetického zloženia človeka môže zlepšiť naše chápanie výživy a viesť k významnému zlepšeniu ľudského zdravia a pohody.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, journals.plos.org, news.uga.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

VČERA - 21:14Zdravie

Možno ste už počuli o tom, že spánok bez vankúša je prospešný pre chrbticu, ale viete, ako vplýva na zdravie vašej pokožky?

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

VČERA - 19:33Zdravie

V boji proti poruchám príjmu potravy vrátane obezity môžu pomôcť správne návyky pri jedení.

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

VČERA - 8:37Zdravie

Od zdravia čriev sa odvíja aj zdravie celého tráviaceho traktu, či dokonca psychická pohoda. Pri nevhodne zvolenej strave ho ale viete oslabiť. Tieto jedlá preto treba obmedziť.

Chrápanie u malých detí môže značiť poruchu mozgu. Na čo si dať pozor?

Chrápanie u malých detí môže značiť poruchu mozgu. Na čo si dať pozor?

VČERA - 7:54Zdravie

Výchovné problémy nemusia vždy súvisieť s povahou dieťaťa. Zmenu štruktúry mozgu môže prezrádzať aj pravidelné chrápanie.

4 druhy jedla, ktoré podporujú zdravie sluchu

4 druhy jedla, ktoré podporujú zdravie sluchu

8:06 13.04.2021Zdravie

Chráňte sa pred poruchami sluchu aj pomocou zdravej stravy. Tieto jedlá udržia vaše uši v top kondícii.