• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Ľudia narodení v týchto mesiacoch sú náchylnejší na vznik alergií

  • 19:37 02.04.2021
  • Southampton
Ľudia narodení v týchto mesiacoch sú náchylnejší na vznik alergií

Alergie, mesiac narodenia a genetika spolu súvisia. Čo to pre vás znamená a ktorí ľudia sú podľa tohto vzorca častejšie postihnutí alergiou?

Vedci sa už dlhé roky zhodujú na tom, že ľudia, ktorí sa narodili v jesenných a zimných mesiacoch, sú náchylnejší na vznik alergie ako tí, ktorí sa narodili na jar alebo v lete. Na to, ako je to možné, sa pozrela skupina výskumníkov zo Spojených štátov e Európy.

DNA každého z nás obsahuje špecifické markery, ktoré rozhodujú o našej váhe, výške, zmenách nálady, či dokonca riziku dedičných ochorení, ako je schizofrénia. Tieto markery, ktoré možno označiť ako epigenetické, podľa nových zistení rozhodujú aj o tom, či nám hrozí alergia alebo nie.

„Epigenetické ukazovatele regulujú genetické prejavy bez toho, aby pritom menili príslušnú časť DNA,“ vysvetľuje vedúca autorka štúdie doktorka Gabrielle Lockettová. Prejav znaku niektorého z génov je proces, pri ktorom sa informácia uložená v DNA prekladá do pokynov na vytvorenie bielkovín či iných molekúl.

Podľa Lockettovej sa obdobie narodenia, fajčenie, hladovanie alebo spoločenské zázemie a ďalšie prvky života môžu podpísať na zmene niektorých epigenetických markerov a môžu viesť k zmene prejavu genetických znakov.

Vedkyňa v rámci svojho výskumu skúmala vzorky DNA 367 dospelých Angličanov, pričom najväčšiu pozornosť venovala metylácii DNA. Ide o typ epigenetického markera, ktorý pomáha k bezproblémovému deleniu zdravých buniek a dokáže aktivovať alebo deaktivovať gény (napríklad tie, ktoré spôsobujú rakovinu).

Vedcov zaujímalo, či sa niektoré markery spájajú s obdobím, keď sa človek narodil, a či môžu prispieť k vzniku alergií. „Zistili sme, že áno, metylácia DNA sa v konkrétnych oblastiach genómu konzistentne spája s časom narodenia,“ uvádza Lockettová. „Takisto sme zistili, že tieto vrodené sezónne epigenetické markery súvisia s prejavmi genetických znakov a môžu viesť až k vzniku alergického ochorenia.“

Podobné výsledky sa podľa Lockettovej podarilo preukázať aj pri rovnakej štúdii na skupine 8-ročných detí z Holandska. Markery neboli prítomné jedine u testovaných novorodencov, čo podľa vedkyne znamená, že k tvorbe epigenetických markerov dochádza po narodení, možno aj ako výsledok vplyvu životného prostredia.

Spojenie medzi časom narodenia a rizikom alergie možno aplikovať na rôzne druhy tohto ochorenia. Okrem častej sennej nádchy sú ľudia narodení na jeseň a v zime náchylnejší aj na alergie z jedla, astmu a ekzémy. „Znamená to, že čas narodenia má súvis so vznikom alergie vo všeobecnosti: Efekt sa neobmedzuje len na sezónne alergie,“ uzatvára Lockettová.

Za častejším vznikom alergií u ľudí narodených v druhej polovici roka môže stáť niekoľko príčin. Lockettová napríklad hovorí o nedostatku slnečného svetla, a teda aj vitamínu D počas zimných a jesenných dní. Ďalšou možnosťou je nižšie množstvo sezónnych alergénov (peľ, prachové roztoče) a vek, v ktorom sa dieťa prvýkrát nakazí sennou nádchou (častejšie k tomu dochádza v zime) počas zimy. V hre je aj sezónna dostupnosť ovocia a zeleniny, ktoré jedia tehotné matky, a ktoré vplývajú aj na výživu bábätka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, wiley.com, howstuffworks.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

19:05 18.04.2021Zdravie

Ženy, ktoré v čase počatia zažívajú stres, majú až dvojnásobne vyššiu šancu, že sa im narodí dieťa s týmto pohlavím.

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

8:22 18.04.2021Zdravie

Melódia budíka dokáže ovplyvniť vašu energiu a zmierniť pocit únavy.

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

21:14 17.04.2021Zdravie

Možno ste už počuli o tom, že spánok bez vankúša je prospešný pre chrbticu, ale viete, ako vplýva na zdravie vašej pokožky?

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

19:33 17.04.2021Zdravie

V boji proti poruchám príjmu potravy vrátane obezity môžu pomôcť správne návyky pri jedení.

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

8:37 17.04.2021Zdravie

Od zdravia čriev sa odvíja aj zdravie celého tráviaceho traktu, či dokonca psychická pohoda. Pri nevhodne zvolenej strave ho ale viete oslabiť. Tieto jedlá preto treba obmedziť.