• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Foto: Po tejto vakcíne sa môžu objavovať zvláštne kožné problémy

  • 20:52 27.03.2021
  • Svet
Foto: Po tejto vakcíne sa môžu objavovať zvláštne kožné problémy

U viacerých ľudí sa prejavila oneskorená kožná reakcia po očkovaní proti COVID-19.

Niektorí ľudia môžu mať oneskorenú kožnú reakciu po prvej dávke vakcíny proti COVID-19 od spoločnosti Moderna. Zatiaľ čo čoraz väčšia časť populácie postupne dostáva vakcínu, prichádzajú ďalšie štúdie, ktoré sa zameriavajú na nové alebo rozšírené vedľajšie účinky očkovania.

Podľa vedcov je dôležité výsledky komunikovať verejnosti, aby bola informovaná o vedľajších účinkoch a zbytočne sa neobávala očkovania kvôli nečakaným komplikáciám. Komunikácia s verejnosťou pomáha zabrániť tomu, aby boli ľudia nedôverčiví voči vakcinácii.

Štúdia klinických údajoch z 3 fázy skúšok vakcíny od spoločnosti Moderna ukazuje, že u 244 z 30 420 účastníkov došlo po prvej dávke k oneskorenej kožnej reakcii. Výskumný tím poukázal na to, že klinickí lekári musia pripraviť svojich pacientov na možné vedľajšie účinky prvej dávky vrátane veľkých, červených, niekedy vyvýšených, svrbiacich alebo bolestivých vyrážok. Prvá autorka štúdie Kimberly Blumenthal uviedla:

"Či už sa vám v mieste vpichu ihneď vyskytla vyrážka alebo táto oneskorená kožná reakcia, žiadny z týchto stavov by vám nemal zabrániť v podaní druhej dávky vakcíny.

Naším bezprostredným cieľom je informovať lekárov a ďalších poskytovateľov starostlivosti o tejto možnej oneskorenej reakcii, aby neboli znepokojení, ale naopak dobre informovaní a vybavení na to, aby svojim pacientom zodpovedajúcim spôsobom poradili.“

Vedci v štúdii poskytli sériu fotografií pacientov s oneskorenou precitlivenosťou kože v reakcii na vakcínu od Moderny. Závažnosť a rozsah reakcií sa veľmi líšil. Boli zaznamenané vyrážky na paži, papuly (vyvýšené hrčky na koži) na dlani a prstoch, abnormálny opuch s tekutinou a lézie.

Nežiaduce reakcie začali od štyroch do 11 dní po prvej dávke vakcíny. Väčšina pacientov bola liečená antihistaminikami a ľadom, niektorí pacienti však museli užívať kortikosteroidy buď orálne, topicky alebo oboma spôsobmi. Jeden prípad bol však nesprávne liečený antibiotikami. Ako vysvetlila spoluautorka štúdie Erica Shenoy:

"Oneskorenú kožnú precitlivenosť si môžu klinickí lekári aj pacienti zameniť s kožnou infekciou. Tieto typy reakcií však nie sú infekčné, a preto by sa nemali liečiť antibiotikami.“

Títo pacienti sa zotavili z nepriaznivých účinkov priemerne 6 dní po objavení sa príznakov. Asi polovica pacientov mala opakujúce sa reakcie dva dni po podaní druhej dávky.

U nikoho sa však neprejavila horšia reakcia po druhej dávke vakcíny. Biopsia kože preukázala oneskorenú hypersenzitívnu imunitnú reakciu, ktorá sa často vyskytuje v reakciách na lieky.

Spoluautorka štúdie Esther Freeman dodala, že u väčšiny ľudí sú tieto kožné problémy spojené s imunitným systémom tela, ktorý začal pracovať. Tieto údaje poskytujú cenné informácie a nemali by ľudí odradiť od očkovania.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nejm.org, news-medical.net
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

19:05 18.04.2021Zdravie

Ženy, ktoré v čase počatia zažívajú stres, majú až dvojnásobne vyššiu šancu, že sa im narodí dieťa s týmto pohlavím.

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

8:22 18.04.2021Zdravie

Melódia budíka dokáže ovplyvniť vašu energiu a zmierniť pocit únavy.

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

21:14 17.04.2021Zdravie

Možno ste už počuli o tom, že spánok bez vankúša je prospešný pre chrbticu, ale viete, ako vplýva na zdravie vašej pokožky?

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

19:33 17.04.2021Zdravie

V boji proti poruchám príjmu potravy vrátane obezity môžu pomôcť správne návyky pri jedení.

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

8:37 17.04.2021Zdravie

Od zdravia čriev sa odvíja aj zdravie celého tráviaceho traktu, či dokonca psychická pohoda. Pri nevhodne zvolenej strave ho ale viete oslabiť. Tieto jedlá preto treba obmedziť.