• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Elena Lacková sa narodila pred 100 rokmi, výročie si pripomína aj Google

  • 15:24 22.03.2021
  • Bratislava
Elena Lacková sa narodila pred 100 rokmi, výročie si pripomína aj Google

Prvú slovenskú rómsku spisovateľku si pripomína aj Google.

Sté výročie narodenia prvej slovenskej rómskej spisovateľky Eleny Lackovej si v pondelok pripomína aj spoločnosť Google. Prvú rómsku autorku a tiež aj prvú rómsku ženu zo Slovenska a Česka, ktorá ukončila vysokoškolské štúdium a obhájila titul magistra, pripomína sviatočným "doodlom" na svojej domovskej stránke.

Na tvorbe špeciálne upraveného loga sa podieľal český ilustrátor Filip Pošivač. Vo výtvarnom spracovaní použil motív postavy Eleny Lackovej v krajine v blízkosti ktorejsi rómskej osady, kde už na ňu čakajú deti, aby si spoločne prečítali niečo z jej knihy, prípadne dokončili nejaký rozpísaný príbeh. Spisovateľka vďaka svojej osvetovej činnosti navštívila veľa miest po vtedajšom Československu.

Pri tvorbe ilustrácie mu bola inšpiráciou najmä oblasť Horehronia, kde žije aj časť jeho rodiny, a práve atmosféra tejto oblasti bola spätá s čítaním diela Lackovej. „Jej osobnosť, ako aj jej životný príbeh som poznal už predtým, než ma Google oslovil, keďže som pred niekoľkými rokmi čítal jej autobiografiu Narodila som sa pod šťastnou hviezdou a takisto aj niektoré z jej rozprávok,“ uviedol Pošivač, ktorý bol v roku 2018 zapísaný na čestnú listinu IBBY, čo je jedno z najvyšších ocenení pre tvorcov detskej literatúry.

Pripomenutie si osobnosti Eleny Lackovej by malo byť súčasne aj výzvou na zavedenie vzdelávacieho systému s väčším dôrazom na inklúziu rómskych detí do hlavného prúdu vzdelávania,“ upozorňuje publicista, pedagóg a riaditeľ občianskeho združenia eduRoma Vlado Rafael. Podľa neho v rómskych komunitách stále drieme obrovský nenaplnený ľudský potenciál, ktorý súčasný vzdelávací systém nedokáže prebudiť. „Preto by nás aj toto výročie malo inšpirovať na celospoločenské zmeny, vďaka ktorým vyrastie omnoho viac rómskych osobností, ktoré budú inšpirovať Slovensko aj svet,“ priblížil.

Elena Lacková je najvýznamnejšou rómskou osobnosťou na Slovensku. Celý život zasvätila rozvoju a osvete rómskej komunity. Je tiež jedinou rómskou spisovateľkou, ktorá sa stala členkou Spolku slovenských spisovateľov. V roku 2000 ju za jej prácu ocenil vtedajší prezident Ľudovít Schuster Radom Ľudovíta Štúra III. triedy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Český herec Pavel Kříž známy z komédií o básnikoch oslavuje okrúhle narodeniny

Český herec Pavel Kříž známy z komédií o básnikoch oslavuje okrúhle narodeniny

7:52 18.04.2021Kultúra

Český herec Pavel Kříž sa zapísal do povedomia aj do sŕdc divákov vďaka postave študenta a neskôr lekára Štěpána Šafránka zo známych komédií o básnikoch.

Pred 100 rokmi sa narodil britský herec sir Peter Ustinov

Pred 100 rokmi sa narodil britský herec sir Peter Ustinov

7:13 16.04.2021Kultúra

Britský herec s rusky znejúcim menom Peter Ustinov získal dvakrát prestížnu cenu Oscara.

Katarína Koščová pozýva na koncert do svojej obývačky

Katarína Koščová pozýva na koncert do svojej obývačky

10:25 14.04.2021Kultúra

Speváčka Katarína Koščová pripravila pre fanúšikov ďalší špeciálny koncert. Po komornom vystúpení u seba v záhrade zaspieva tentoraz priamo zo svojej obývačky. Netradičné nebude len miesto koncertu, ale tiež odohraný repertoár. Ce

Johann Gutenberg: Google si pripomína vynálezcu kníhtlače

Johann Gutenberg: Google si pripomína vynálezcu kníhtlače

9:15 14.04.2021Kultúra

Google vytvoril logo domovskej stránky na počesť Johannesa Gutenberga, vynálezcu tlačiarenského lisu.

Metropolitan Museum of Art oslavuje výročie založenia

Metropolitan Museum of Art oslavuje výročie založenia

7:12 13.04.2021Kultúra

Google si pripomína výročie založenia Metropolitan Museum of Art.