• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 12.4.2021Meniny má Estera
Bratislava

Elena Lacková sa narodila pred 100 rokmi, výročie si pripomína aj Google

  • 15:24 22.03.2021
  • Bratislava
Elena Lacková sa narodila pred 100 rokmi, výročie si pripomína aj Google

Prvú slovenskú rómsku spisovateľku si pripomína aj Google.

Sté výročie narodenia prvej slovenskej rómskej spisovateľky Eleny Lackovej si v pondelok pripomína aj spoločnosť Google. Prvú rómsku autorku a tiež aj prvú rómsku ženu zo Slovenska a Česka, ktorá ukončila vysokoškolské štúdium a obhájila titul magistra, pripomína sviatočným "doodlom" na svojej domovskej stránke.

Na tvorbe špeciálne upraveného loga sa podieľal český ilustrátor Filip Pošivač. Vo výtvarnom spracovaní použil motív postavy Eleny Lackovej v krajine v blízkosti ktorejsi rómskej osady, kde už na ňu čakajú deti, aby si spoločne prečítali niečo z jej knihy, prípadne dokončili nejaký rozpísaný príbeh. Spisovateľka vďaka svojej osvetovej činnosti navštívila veľa miest po vtedajšom Československu.

Pri tvorbe ilustrácie mu bola inšpiráciou najmä oblasť Horehronia, kde žije aj časť jeho rodiny, a práve atmosféra tejto oblasti bola spätá s čítaním diela Lackovej. „Jej osobnosť, ako aj jej životný príbeh som poznal už predtým, než ma Google oslovil, keďže som pred niekoľkými rokmi čítal jej autobiografiu Narodila som sa pod šťastnou hviezdou a takisto aj niektoré z jej rozprávok,“ uviedol Pošivač, ktorý bol v roku 2018 zapísaný na čestnú listinu IBBY, čo je jedno z najvyšších ocenení pre tvorcov detskej literatúry.

Pripomenutie si osobnosti Eleny Lackovej by malo byť súčasne aj výzvou na zavedenie vzdelávacieho systému s väčším dôrazom na inklúziu rómskych detí do hlavného prúdu vzdelávania,“ upozorňuje publicista, pedagóg a riaditeľ občianskeho združenia eduRoma Vlado Rafael. Podľa neho v rómskych komunitách stále drieme obrovský nenaplnený ľudský potenciál, ktorý súčasný vzdelávací systém nedokáže prebudiť. „Preto by nás aj toto výročie malo inšpirovať na celospoločenské zmeny, vďaka ktorým vyrastie omnoho viac rómskych osobností, ktoré budú inšpirovať Slovensko aj svet,“ priblížil.

Elena Lacková je najvýznamnejšou rómskou osobnosťou na Slovensku. Celý život zasvätila rozvoju a osvete rómskej komunity. Je tiež jedinou rómskou spisovateľkou, ktorá sa stala členkou Spolku slovenských spisovateľov. V roku 2000 ju za jej prácu ocenil vtedajší prezident Ľudovít Schuster Radom Ľudovíta Štúra III. triedy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kráľ komikov Vlasta Burian sa narodil pred 130 rokmi

Kráľ komikov Vlasta Burian sa narodil pred 130 rokmi

7:32 09.04.2021Kultúra

Víťazstvom v anketách i svojou nehasnúcou popularitou Vlasta Burian neraz potvrdil, že titul "Kráľ komikov" nesie oprávnene. Jeho herectvo je nenapodobiteľné a vtipy, ktorými rozosmieval obecenstvo, doteraz nezostarli.

Česká spevácka hviezda Lucie Bílá slávi jubileum

Česká spevácka hviezda Lucie Bílá slávi jubileum

7:32 07.04.2021Kultúra

Lucie Bílá, najúspešnejšia česká speváčka skoro troch ostatných desaťročí, oslávi 55. narodeniny.

Jedinečný, všestranný český umelec Zdeněk Svěrák sa dožíva 85 rokov

Jedinečný, všestranný český umelec Zdeněk Svěrák sa dožíva 85 rokov

7:03 28.03.2021Kultúra

Spisovateľ, dramatik, scenárista, textár, ale aj divadelný, filmový a televízny herec Zdeněk Svěrák sa dožíva v nedeľu 28. marca 85 rokov.

Bílá, Farná a iní spomínajú na zosnulú šansoniérku Hanu Hegerovú

Bílá, Farná a iní spomínajú na zosnulú šansoniérku Hanu Hegerovú

19:49 23.03.2021Kultúra

České speváčky Lucie Bílá a Ewa Farná, ako aj český minister kultúry a iní spomínali na šansoniérku Hanu Hegerovú, ktorá zomrela v utorok vo veku 89 rokov.

Zomrela speváčka Hana Hegerová

Zomrela speváčka Hana Hegerová

14:21 23.03.2021Kultúra

Bratislavská rodáčka zomrela obklopená rodinou v nemocnici.