• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 21.4.2021Meniny má Ervín
Bratislava

Správu o zvyšovaní dane z nehnuteľností zdieľali stovky Slovákov. Ako je to naozaj?

  • 10:31 22.03.2021
  • Bratislava
Správu o zvyšovaní dane z nehnuteľností zdieľali stovky Slovákov. Ako je to naozaj?

Podľa zavádzajúcich statusov sa má daň z nehnuteľností na Slovensku zvýšiť na úroveň 1,6 percent z trhovej hodnoty nehnuteľnosti. Ministerstvo financií tvrdí, že ide o hoax.

Viac ako 51.000 ľudí zdieľalo v marci 2021 tvrdenia, že Ministerstvo financií Slovenskej republiky (MF SR) na čele s ministrom Eduardom Hegerom (OĽaNO) pripravuje zvýšenie majetkovej dane z nehnuteľností na úroveň 1,6 percent z trhovej hodnoty nehnuteľnosti. Pre tieto tvrdenia však neexistujú žiadne dôkazy. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Na otázku AFP o daňovej sadzbe vo výške 1,6 percent MF SR odpovedalo: „Vieme rezolútne označiť za zavádzajúce a poplašné všetky špekulácie a fámy, ktoré sa v tejto súvislosti šíria internetom, a to sa týka aj sadzieb dane z nehnuteľností. Pripravovaná daňová reforma bude znamenať komplexnú zmenu daňového systému v zmysle programového vyhlásenia vlády. Táto reforma má byť prínosom pre občanov i firmy na Slovensku. Vymyká sa akejkoľvek logike, aby to bolo inak.“

Riaditeľ INEKO a nezávislý analytik Peter Goliáš pre AFP uviedol: „Dezinformácia vznikla chybnou zámenou percenta priemerného výnosu na dani z nehnuteľností v štátoch OECD s percentuálnou sadzbou dane, ktorú by po reforme mali na Slovensku platiť vlastníci nehnuteľností z ich trhovej hodnoty. Táto sadzba dnes nie je známa a je vylúčené, aby dosahovala 1,6 % z trhovej ceny nehnuteľností, keďže to by znamenalo mnohonásobné zvýšenie sadzby dane. Pre ilustráciu, daň za starší 3-izbový byt v Bratislave by musela stúpnuť približne na 35-násobok.“

Informácie o 1,6 percentnom navýšení daní z nehnuteľností vyvrátil aj František Múčka z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorý pre AFP uviedol: „Je pravda, že MF SR v debate o konsolidácii verejných financií hovorilo aj o otvorení otázky zdaňovania nehnuteľností a do médií unikli informácie z pracovných materiálov o tom, že by mohlo ísť o dorovnanie sadzby na úroveň priemeru EÚ. Priemerné príjmy z majetkových daní v EÚ dosahujú 1,6 % HDP, pričom na Slovensku je to necelých 0,5 % HDP. Teda aj v prípade naplnenia tejto verzie by šlo o zvýšenie na trojnásobok, nie na 20 či 30 násobok, ako tvrdila táto informácia.“

Pripravovaná daňová reforma je súčasťou Programového vyhlásenia vlády, spomínaná je aj v Pláne obnovy. Je pravdou, že MF SR plánuje naviazanie majetkových daní na trhovú hodnotu nehnuteľností. Detaily však nie sú známe, výška daňovej sadzby na úrovni 1,6 percent sa podľa AFP nespomína v žiadnych dohľadateľných dokumentoch či vyhláseniach ministerstva.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Českí poslanci žiadajú zásadné obmedzenie počtu ruských diplomatov

Českí poslanci žiadajú zásadné obmedzenie počtu ruských diplomatov

DNES - 6:07Zahraničné

Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR v súvislosti s výbuchmi vo Vrběticiach z roku 2014 prijala uznesenie, v ktorom odsúdila "teroristické útoky špeciálnych jednotiek ruskej vojenskej spravodajskej služby" v Česku.

Biden: Usvedčenie Chauvina môže byť pre USA krokom vpred v boji proti rasizmu

Biden: Usvedčenie Chauvina môže byť pre USA krokom vpred v boji proti rasizmu

DNES - 6:06Zahraničné

Podľa amerického prezidenta ide o obrovský krok vpred, ale nestačí to.

Zelenskyj navrhol Putinovi stretnutie v Donbase

Zelenskyj navrhol Putinovi stretnutie v Donbase

DNES - 6:05Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok navrhol ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, aby sa stretli vo východoukrajinskom Donbase a viedli mierové rozhovory s cieľom ukončiť tamojší ozbrojený konflikt.

Bývalého policajta Chauvina uznali za vinného z vraždy Georgea Floyda

Bývalého policajta Chauvina uznali za vinného z vraždy Georgea Floyda

DNES - 6:01Zahraničné

Porota uznala Chauvina za vinného vo všetkých bodoch obžaloby.

Spojené štáty žiadajú, aby k Navaľnému okamžite pustili jeho lekárov

Spojené štáty žiadajú, aby k Navaľnému okamžite pustili jeho lekárov

VČERA - 21:59Zahraničné

Spojené štáty v utorok vyzvali Rusko, aby väznenému opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému "okamžite" umožnilo prístup k lekárom, ktorým dôveruje. Informovala o tom agentúra AFP.