• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Ultrazvuk dokáže naštartovať mozog po porážke či kóme

  • 11:18 18.03.2021
  • Svet
Ultrazvuk dokáže naštartovať mozog po porážke či kóme

Po liečbe boli dvaja pacienti schopní po prvý raz po rokoch porozumieť jazyku a komunikovať.

Neurológovia použili ultrazvuk na naštartovanie mozgu u dvoch ľudí, uvádza nová štúdia publikovaná v akademickom žurnále Brain Stimulation. Po liečbe boli obaja pacienti po niekoľkých rokoch znovu schopní porozumieť jazyku a komunikovať.

Ultrazvuk využíva zvukové vlny nízkej intenzity na excitáciu neurónov v talame. Talamus je časť medzimozgu, ktorá sprostredkováva prevod informácií do mozgovej kôry a ostatných oblastí mozgu. V kóme je aktivita v talame zvyčajne znížená.

V prvom prípade bol 56-ročný muž po mozgovej príhode pri minimálnom vedomí. Pred liečbou muž 14 mesiacov ležal v posteli a nebol schopný komunikovať.

Po liečbe, ktorá zahŕňala dve ultrazvukové vyšetrenia počas jedného týždňa, začal vykazovať schopnosť komunikovať. Mohol chytiť a pustiť loptu a kývnuť a krútiť hlavou ako odpoveď na jednoduché otázky.

Vedci pri výskume vychádzali z údajov z prípadu 25-ročného muža, ktorý sa v roku 2016 zotavil z kómy po liečbe ultrazvukom. Kóma je pritom hlbší stav s väčšou stratou vedomia. Spoluautor štúdie Martin Monti uviedol:

„Považujem tento nový výsledok za oveľa významnejší, pretože u týchto chronických pacientov bola oveľa menšia pravdepodobnosť spontánneho zotavenia ako u akútneho pacienta, ktorého sme liečili v roku 2016 - a akékoľvek zotavenie sa zvyčajne vyskytuje pomaly počas niekoľkých mesiacov a typickejšie rokov, nie dní a týždňov, ako sme preukázali. Je veľmi nepravdepodobné, že naše zistenia sú jednoducho dôsledkom spontánneho zotavenia.“

Druhou pacientkou bola 50-ročná žena, ktorá bola po infarkte 2,5 roka pri minimálnom vedomí. Po liečbe však bola schopná po prvýkrát komunikovať a rozoznať svoju rodinu.

Lekári používali zariadenie veľké ako tanierik, ktoré vytvára malú sféru akustickej energie, ktorú môžu zamerať na rôzne oblasti mozgu, aby excitovali mozgové tkanivo. Vedci umiestnili zariadenie po boku hlavy každého pacienta a behom 10 minút ho aktivovali 10-krát po dobu 30 sekúnd. Každý pacient podstúpil dve sedenia s odstupom jedného týždňa.

Monti uviedol, že pacienti v chronickom stave preukázali už po niekoľkých dňoch od liečby výrazné zlepšenie. 56-ročný muž dokázal rozpoznať fotografie, ktoré mu ukazovala manželka, čím jej dodal novú nádej. Podľa Montiho aj najmenšie zlepšenia znamenajú mnoho pre pacientov a ich rodiny.

Profesor Monti dúfa, že bude možné vyvinúť menšie ultrazvukové zariadenie za rozumnú cenu, aby ho bolo možné používať v domácnostiach.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, brainstimjrnl.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bežný liek na podporu pamäti pomáha liečiť glaukóm

Bežný liek na podporu pamäti pomáha liečiť glaukóm

20:34 18.04.2021Veda

Štúdia zistila, že kľúčom k liečbe zeleného zákalu môže byť aj tabletka, ktorú užívajú milióny ľudí na zlepšenie pamäti.

Vyšetrenie cholesterolu v krvi: Existuje lepší spôsob, ako určiť riziko infarktu

Vyšetrenie cholesterolu v krvi: Existuje lepší spôsob, ako určiť riziko infarktu

20:10 18.04.2021Veda

Nový test dokáže lepšie predpovedať riziko srdcového infarktu.

Očkovaním proti rakovine: Pomôže bezpečná personalizovaná vakcína

Očkovaním proti rakovine: Pomôže bezpečná personalizovaná vakcína

18:37 18.04.2021Veda

Vakcína individuálne prispôsobená pacientom ukazuje sľubné výsledky v prvých skúškach.

Tento bežný vírus môže pomôcť liečiť rakovinu

Tento bežný vírus môže pomôcť liečiť rakovinu

20:08 17.04.2021Veda

Vírusová terapia prináša nádej pre pacientov s neoperovateľnými nádormi.

NASA si vybrala Space X na dopravenie ľudskej posádky na Mesiac

NASA si vybrala Space X na dopravenie ľudskej posádky na Mesiac

6:50 17.04.2021Veda

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír oznámil, že v rámci programu Artemis, ktorého hlavným cieľom je obnovenie letov človeka na Mesiac, si vybral na spoluprácu súkromnú spoločnosť Space X.