• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Vedci odhadli, ako sa bude správať nový koronavírus v budúcnosti

  • 19:37 14.03.2021
  • Svet
Vedci odhadli, ako sa bude správať nový koronavírus v budúcnosti

Model naznačuje, že vírus v priebehu rokov zmení intenzitu.

Pandémia COVID-19 má zničujúci vplyv na fyzické a duševné zdravie ľudí, ekonomiku, vzdelávanie detí na celom svete, ale podľa vedcov môžeme mať pozitívne vyhliadky. Vyplýva to zo štúdie publikovanej v akademickom žurnále Science.

Podľa modelu vyvinutého vedcami z Emory a Penn State sa vírus stane endemickým, ako sa stalo u iných známych ľudských koronavírusov. Vďaka tomu bude vírus SARS-CoV-2 predstavovať veľmi nízku hrozbu, ako napríklad pri bežnom prechladnutí.

Model využíva vírus SARS-CoV-1 a štyri ďalšie koronavírusy zodpovedné za viac ako štvrtinu všetkých bežných prechladnutí. SARS-CoV-2 je veľmi podobný vírusu SARS-CoV-1, ale má desaťnásobne vyššiu schopnosť naviazať sa na ľudské bunkové receptory. Jennie Lavine, prvá autorka štúdie, poznamenala, že „kolektívna imunita“ je pre tieto vírusy len čiastočná a trochu zavádzajúca.

Štyrmi bežnými koronavírusmi prechladnutia sa ľudia nakazia už počas detstva. Infekcia vo všeobecnosti vedie k tomu, že si deti vytvoria prirodzenú imunitu, ktorá ich chráni pred ťažkými chorobami v neskoršom veku. Neznamená to však, že už sa nikdy viac nenakazia. Lavine povedala: „Reinfekcia je možná do jedného roka, ale aj keď k nej dôjde, príznaky sú mierne a vírus sa z tela vylučuje rýchlejšie.“

Podľa Lavine je dôležité zistiť, ako dlho trvá imunita voči SARS-CoV-2 zabraňujúca infekcii a ako dlho trvá imunita brániaca prenosu. Najnovšie štúdie o trvalej imunite a protilátkach proti COVID-19 u uzdravených pacientov poskytujú spoľahlivé údaje. No informácie týkajúce sa ochrany alebo zabránenia prenosu zostávajú záhadou.

Lavine povedala:

„Celkovo sa pýtame: Aké sú rozdiely v SARS-CoV-2 v porovnaní s inými vírusmi, ako je sezónna chrípka alebo respiračný syncyciálny vírus? Tento model predpokladá, že imunita voči SARS-CoV-2 funguje podobne ako u iných ľudských koronavírusov. V skutočnosti nevieme, aké by to bolo, keby niekto dostal jeden z ďalších koronavírusov po prvýkrát ako dospelý, a nie ako dieťa.“

Len čo sa COVID-19 stane endemickým, model predpokladá, že úmrtnosť môže klesnúť na úroveň nižšiu ako sezónna chrípka. Autori naznačujú, že očkovanie proti vírusu COVID-19 môže zachrániť státisíce ľudí počas prvého alebo druhého roku od zavedenia vakcíny. Pokračujúce hromadné očkovanie však nemusí byť potrebné, keď sa SARS-CoV-2 stane endemickým, s výnimkou tých, ktorí sú v zraniteľných skupinách.

Dodávajú, že miera infekcie SARS-CoV-2 u dojčiat a malých detí sa javí ako mierna s nízkou úmrtnosťou. Ak sa u detí vyskytne závažná infekcia SARS-CoV-2, ako napríklad v prípade MERS-CoV, bude rutinné očkovanie kritické.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, science.sciencemag.org, independentnurse.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bežný liek na podporu pamäti pomáha liečiť glaukóm

Bežný liek na podporu pamäti pomáha liečiť glaukóm

20:34 18.04.2021Veda

Štúdia zistila, že kľúčom k liečbe zeleného zákalu môže byť aj tabletka, ktorú užívajú milióny ľudí na zlepšenie pamäti.

Vyšetrenie cholesterolu v krvi: Existuje lepší spôsob, ako určiť riziko infarktu

Vyšetrenie cholesterolu v krvi: Existuje lepší spôsob, ako určiť riziko infarktu

20:10 18.04.2021Veda

Nový test dokáže lepšie predpovedať riziko srdcového infarktu.

Očkovaním proti rakovine: Pomôže bezpečná personalizovaná vakcína

Očkovaním proti rakovine: Pomôže bezpečná personalizovaná vakcína

18:37 18.04.2021Veda

Vakcína individuálne prispôsobená pacientom ukazuje sľubné výsledky v prvých skúškach.

Tento bežný vírus môže pomôcť liečiť rakovinu

Tento bežný vírus môže pomôcť liečiť rakovinu

20:08 17.04.2021Veda

Vírusová terapia prináša nádej pre pacientov s neoperovateľnými nádormi.

NASA si vybrala Space X na dopravenie ľudskej posádky na Mesiac

NASA si vybrala Space X na dopravenie ľudskej posádky na Mesiac

6:50 17.04.2021Veda

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír oznámil, že v rámci programu Artemis, ktorého hlavným cieľom je obnovenie letov človeka na Mesiac, si vybral na spoluprácu súkromnú spoločnosť Space X.