• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Výnimočný bábkar a obľúbený básnik Jozef Mokoš sa dožíva 80 rokov

  • 7:14 11.03.2021
  • Sereď/Bratislava
Výnimočný bábkar a obľúbený básnik Jozef Mokoš sa dožíva 80 rokov

Jedinečný umelec, ktorý priviedol slovenské bábkové divadlo do dvorany slávy, sa vo štvrtok 11. marca, dožíva 80 rokov.

Dramatik, dramaturg, režisér, básnik, autor poézie a prózy pre deti, filmový herec, bábkoherec, režisér, vysokoškolský pedagóg a prekladateľ - tieto všetky aktivity sa spájajú s menom Jozefa Mokoša.

Jozef Mokoš sa narodil 11. marca 1941 v Seredi, ale od útleho detstva žil v Trnave, kde mal jeho otec obchod s hračkami. Keďže otca, ako živnostníka, po roku 1948 prenasledovali, rodina sa musela vysťahovať z Trnavy do Liptovskej Štiavničky k matkiným príbuzným, odkiaľ sa neskôr presťahovali do neďalekého Ružomberka. Tu potom vychodil základnú školu aj gymnázium. Po maturite študoval v rokoch 1958 až 1962 na Akadémii múzických umení v Prahe, odbor bábkoherectvo a dramaturgiu bábkového divadla.

Po skončení dvojročnej základnej vojenskej služby nastúpil Jozef Mokoš do Krajského bábkového divadla v Banskej Bystrici (dnešného Bábkového divadla na Rázcestí), ktoré sa počas jeho pôsobenia stalo jedným z najvýznamnejších bábkových divadiel v bývalom Československu. V rokoch 1964 až 1981 pôsobil v divadle najskôr ako herec, neskôr ako dramaturg, režisér, umelecký šéf a posledné tri roky ako riaditeľ. S bystrickým súborom je spätý aj vznik najhranejšej Mokošovej hry pre deti Zahrajte sa s nami.

Z Banskej Bystrice odišiel Jozef Mokoš do Bratislavy, kde sa stal dramaturgom Poetického súboru Novej scény (1983 - 1991). Pôsobil aj v Bábkovom divadle v Žiline a tiež ako umelecký šéf Štátneho bábkového divadla v Bratislave, ktoré od 1. septembra 2002 nesie názov Bratislavské bábkové divadlo.

V roku 1992 sa habilitoval na docenta Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave, kde na Katedre bábkarskej tvorby Divadelnej fakulty VŠMU prednášal bábkoherectvo a dramaturgiu bábkového divadla.

Jozef Mokoš debutoval výraznou básnickou zbierkou Praskanie krvi (1962), ktorá sa stala poetickým protestom proti morálnej dvojtvárnosti vládnuceho systému a ľudí v ňom. Nasledovali ďalšie zbierky básní Jesenné litánie (1969), Písanie do snehu (2001) a Štyri nočné obdobia (2002).

Od začiatku svojej profesionálnej tvorivej dráhy presadzoval Jozef Mokoš priekopnícky pohľad na dianie v slovenskom bábkarstve. Spolu so Štefanom Šmihlom napísal pásmo pantomimických výstupov a pesničiek Predstavy (1963). Táto prelomová inscenácia výrazne posunula hranice slovenského bábkarstva smerom k obrazotvornosti a výrazovému novátorstvu. Je autorom aj bábkového oratória Jánošík (1975) a hry Jánošík? Jánošík! Jánošík (2010).

Jozef Mokoš je tiež renomovaným autorom kníh pre deti a mládež, medzi ktorými možno spomenúť Hry ako hry alebo zahrajte sa s nami (1982), Vkladná knižka rozprávok a básničiek (2000), Vysielanie pre deti (2002). Predstavil sa aj na filmovom plátne. Účinkoval napríklad vo filme Dušana Trančíka Šibenica (1969) a v snímke Tisícročná včela (1983) režiséra Juraja Jakubiska.

Za svoju tvorbu získal Jozef Mokoš viaceré ocenenia, ako napríklad prémiu Slovenského literárneho fondu za básnickú zbierku Praskanie krvi (1962), v roku 1975 si prevzal Divadelnú cenu za inscenáciu Jánošík, v roku 2000 Cenu VÚB a Spolku slovenských spisovateľov za Vkladnú knihu rozprávok a básničiek, či prémie Literárneho fondu za knihu Vysielanie pre deti (2002) a v roku 2010 za hru Jánošík? Jánošík! Jánošík.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Český herec Pavel Kříž známy z komédií o básnikoch oslavuje okrúhle narodeniny

Český herec Pavel Kříž známy z komédií o básnikoch oslavuje okrúhle narodeniny

7:52 18.04.2021Kultúra

Český herec Pavel Kříž sa zapísal do povedomia aj do sŕdc divákov vďaka postave študenta a neskôr lekára Štěpána Šafránka zo známych komédií o básnikoch.

Pred 100 rokmi sa narodil britský herec sir Peter Ustinov

Pred 100 rokmi sa narodil britský herec sir Peter Ustinov

7:13 16.04.2021Kultúra

Britský herec s rusky znejúcim menom Peter Ustinov získal dvakrát prestížnu cenu Oscara.

Katarína Koščová pozýva na koncert do svojej obývačky

Katarína Koščová pozýva na koncert do svojej obývačky

10:25 14.04.2021Kultúra

Speváčka Katarína Koščová pripravila pre fanúšikov ďalší špeciálny koncert. Po komornom vystúpení u seba v záhrade zaspieva tentoraz priamo zo svojej obývačky. Netradičné nebude len miesto koncertu, ale tiež odohraný repertoár. Ce

Johann Gutenberg: Google si pripomína vynálezcu kníhtlače

Johann Gutenberg: Google si pripomína vynálezcu kníhtlače

9:15 14.04.2021Kultúra

Google vytvoril logo domovskej stránky na počesť Johannesa Gutenberga, vynálezcu tlačiarenského lisu.

Metropolitan Museum of Art oslavuje výročie založenia

Metropolitan Museum of Art oslavuje výročie založenia

7:12 13.04.2021Kultúra

Google si pripomína výročie založenia Metropolitan Museum of Art.