• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 17.4.2021Meniny má Rudolf
11°Bratislava

Tvorcovia ruského Sputnika spochybňujú nestrannosť EMA, žiadajú ospravedlnenie

  • 10:58 09.03.2021
  • Moskva
Tvorcovia ruského Sputnika spochybňujú nestrannosť EMA, žiadajú ospravedlnenie

Podľa ruských tvorcov je proces posudzovania ruskej vakcíny v EÚ zasiahnutý politikou.

Tvorcovia ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V spochybnili v utorok nestrannosť Európskej agentúry pre lieky (EMA) po tom, čo tento európsky regulačný úrad vyzval členské štáty EÚ, aby teraz neschvaľovali používanie ruskej vakcíny. Rusi žiadajú aj ospravedlnenie. Informácie priniesla v utorok tlačová agentúra Reuters.

Christa Wirthumerová-Hocheová zo správnej rady EMA v diskusnej relácii rakúskej televízie ORF 7. marca povedala, že krajinám EÚ odporúča nedať Sputniku štátne povolenie na núdzové použitie, kým ešte EMA posudzuje bezpečnosť a účinnosť ruskej očkovacej látky.

Požadujeme verejné ospravedlnenie od Christy Wirthumerovej-Hocheovej zo správnej rady EMA za jej negatívne vyjadrenia voči krajinám EÚ, ktoré priamo schvaľujú Sputnik V,“ napísali na oficiálnom účte Sputnika na Twitteri odborníci, ktorí vakcínu vyvinuli.

Jej vyjadrenia vyvolávajú vážne otázky o možnom politickom zasahovaní do prebiehajúceho procesu posudzovania EMA,“ uviedli ruskí tvorcovia.

Dodali, že ich očkovacia látka už bola schválená v 46 štátoch.

Posúdenie Sputnika V odkladala EMA celé mesiace, takže teraz nemá právo podrývať dôveryhodnosť 46 ďalších regulačných úradov, ktoré posudzovali všetky potrebné údaje,“ napísali tvorcovia Sputnika.

Vakcínu už schválili alebo ju posudzujú na schválenie v troch členských štátoch EÚ - v Maďarsku, na Slovensku a Česku, píše Reuters. Predstavitelia EÚ vyhlásili, že Brusel by mohol začať rokovania s výrobcom ruskej vakcíny, keď o to požiadajú najmenej štyri členské krajiny.

Kirill Dmitrijev, šéf Ruského fondu priamych investícií (RDIF), ktorý obchoduje so Sputnikom na zahraničnom trhu, povedal v nedeľu pre taliansku televíziu, že spolupracujú s farmaceutickou spoločnosťou Adienne, ktorá bude vyrábať vakcínu v Taliansku.

Reuters priniesol v utorok správu, že Ruský fond priamych investícií (RDIF) skutočne podpísal dohodu s farmaceutickou spoločnosťou Adienne Pharma&Biotech o výrobe vakcíny v Taliansku. Reuters sa pritom odvolal na oznámenie taliansko-ruskej obchodnej komory.

Podľa komory tento krok pripraví pôdu pre vytvorenie prvého závodu na výrobu Sputnika v Európe. Výroba vakcíny by sa mala začať v júni a do konca roka by sa v Taliansku mohlo vyrobiť desať miliónov dávok Sputniku.

EMA tento mesiac už skôr oznámila, že bude posudzovať údaje z prebiehajúcich skúšok tejto vakcíny dovtedy, kým nebude mať dostatok dôkazov pre oficiálnu žiadosť o povolenie na uvedenie na trh.

Slovenský premiér Igor Matovič v súvislosti s vyhlásením Wirthumerovej-Hocheovej na sociálnej sieti uviedol, že by bol rád, keby EMA schvaľovala vakcíny rýchlejšie. „Milá Christa, všetci by sme boli veľmi radi, aby ste si v EMA na nasledujúce mesiace zmenili pracovnú dobu na 24 hodín denne a 7 dní v týždni - a neschvaľovali tak nové vakcíny tri mesiace, ale tri týždne. Ide totiž o život,“ uviedol Matovič.

PROSBA Včera šéfka EMA (Európskej liekovej agentúry) Christa Wirthumerová-Hocheová odkázala nám - členským štátom EÚ,...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Utorok 9. marca 2021

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, facebook.com/igor.matovic.7
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kurz vyjadril ochotu hostiť potenciálny summit Bidena s Putinom

Kurz vyjadril ochotu hostiť potenciálny summit Bidena s Putinom

DNES - 14:57Zahraničné

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz ponúkol svoju krajinu za dejisko potenciálneho summitu amerického prezidenta Joea Bidena s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Ochoreniu COVID-19 podľahli na celom svete vyše tri milióny ľudí

Ochoreniu COVID-19 podľahli na celom svete vyše tri milióny ľudí

DNES - 12:50Zahraničné

Globálny počet úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 prekročil tri milióny. Vyplýva to z výpočtov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa (JHU) so sídlom v meste Baltimore.

Hamáček potvrdil, že v pondelok do Ruska nejde

Hamáček potvrdil, že v pondelok do Ruska nejde

DNES - 10:10Zahraničné

Český vicepremiér Jan Hamáček neodletí v pondelok do Moskvy, kde mal rokovať o dodávkach ruskej vakcíny Sputnik V do ČR. Potvrdil to v sobotu ráno na Twitteri.

Princ Philip bol známy svojím priamočiarym humorom

Princ Philip bol známy svojím priamočiarym humorom

DNES - 8:02Zahraničné

Istý Austrálčan sa princovi Philipovi zdôveril, že jeho žena je doktorka filozofie a má oveľa významnejšie postavenie než on.

Na Windsorskom hrade sa uskutoční pohreb princa Philipa

Na Windsorskom hrade sa uskutoční pohreb princa Philipa

DNES - 7:06Zahraničné

Na Windsorskom hrade sa v sobotu uskutoční posledná rozlúčka s princom Philipom, manželom kráľovnej Alžbety II., ktorý zomrel minulý piatok vo veku 99 rokov.