• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Nedeľa, 18.4.2021Meniny má Valér
Bratislava

Brezová voda: Zázrak z lesa nadupaný vitamínmi. S čím všetkým vám pomôže?

 • 19:36 06.03.2021
 • Bratislava
Brezová voda: Zázrak z lesa nadupaný vitamínmi. S čím všetkým vám pomôže?

V severnej Európe a Číne ide o tradičný nápoj vychvaľovaný pre značné účinky na zdravie. Čo všetko ponúka brezová voda?

Brezová voda je jedlá tekutina, ktorá sa získava z brezovej kôry počas skorých jarných dní. V tomto období obsahuje najviac živín, ktoré sa v nej hromadia počas celej zimy. Ide o číru tekutinu so sladkastou príchuťou.

Brezová voda sa dá piť samotná alebo sa primiešava do sirupov, piva, vína a medoviny. V prípade, že zvolíte prvú možnosť, je potrebné ju v čerstvom stave vypiť do 2-3 dní, inak nadobudne kyslastú pachuť. Brezovú vodu si môžete zakúpiť aj v obchodoch, no pri kúpe treba dať pozor na množstvo pridaného cukru.

 • Bohatá zásoba živín

Brezová voda je jedinečný výživový doplnok, ktorý telo obohatí o množstvo živín. Jej silné účinky dokazuje aj historický fakt, podľa ktorého brezovú vodu pili námorníci, aby sa chránili pred skorbutom (ochorenie spôsobené nedostatkom vitamínu C).

Na presné zloženie brezovej vody vplýva niekoľko faktorov, ako je geografia, typ pôdy, vek stromu a jeho druh. Najbohatšia je na horčík a mangán, ale možno v nej nájsť aj množstvo zinku či vápnika.

K ďalším vitamínom a minerálom, ktoré sú zastúpené v brezovej vode, patrí fosfor, draslík, kyselina listová, vitamín C a meď. Obsahuje tiež malé množstvo aminokyselín a veľa polyfenolových antioxidantov, ktoré chránia pred oxidačným stresom.

 • Posilňuje kosti

300 mililitrov brezovej vody obsahuje až 130 percent odporúčanej dennej dávky mangánu, ktorý je silným pomocníkom pri vývine kostí a udržiavaní ich zdravia. V kombinácii s vápnikom, zinkom a meďou mangán chráni pred úbytkom kostnej hmoty chrbtice, ktorý je typický najmä u starších žien.

Mangán tiež pomáha pri tvorbe antioxidantu superoxiddismutázy, ktorá chráni bunky pred oxidačným poškodením a znižuje riziko chronických ochorení. Minerál je účinný aj pri prevencii epileptických záchvatov.

 • Silný antioxidant

Polyfenoly, ktoré možno nájsť v brezovej vode, chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Tým nás chránia pred srdcovými ochoreniami, cukrovkou, osteoporózou, Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou a niektorými druhmi rakoviny.

Podľa niektorých vedeckých zdrojov sa v brezovej vode nachádza aj rastlinná zlúčenina betulín, ktorá sa v tele mení na kyselinu betulínovú, ktorá má antioxidačné, protizápalové a protirakovinové účinky.

Ako silný antioxidant pôsobí aj vitamín C.

 • Podporuje zdravie pokožky

Brezová voda sa v kozmetike využíva ako prísada pri výrobe krémov a pleťových masiek. Jej aplikácia na pokožku totiž podporuje tvorbu keratinocytov, ktoré udržiavajú pokožku mladistvú a zdravú.

Vitamín C podporuje tvorbu kolagénu, vďaka ktorému je pokožka odolná, elastická a hydratovaná. Tento vitamín kožu tiež chráni pred nebezpečnými UV lúčmi vyvolávajúcimi vrásky a ďalšie znaky starnutia.

 • Posilňuje vlasy

Vitamín C zohráva v tele aj ďalšiu dôležitú úlohu. Pomáha totiž pri vstrebávaní železa a produkcii kolagénu, čím tiež prispieva k posilneniu vlasov a ich rýchlejšiemu rastu.

 • Hydratuje

Úloha brezovej vody je v neposlednom rade aj hydratovať. V porovnaní s podobnou kokosovou alebo javorovou vodou obsahuje menej kalórií a cukru, takže neprispieva k priberaniu. Ak teda hľadáte chutnú náhradu obyčajnej vody, nebojte sa ju vyskúšať.

Pitie brezovej vody má len jedno mínus: nie je vhodné pre ľudí alergických na peľ lipy.

S pitím brezovej vody to tiež netreba preháňať, pretože kvôli vysokému obsahu mangánu môže vyvolať otravu, a to zvlášť u ľudí s poškodenou pečeňou.

Ako získať brezovú vodu

Brezová voda sa získava počas skorej jari zo stromov, ktoré ste nechali aspoň niekoľko rokov oddýchnuť od odsávania vody. Proces naplnenia jednej fľašky trvá približne 24 hodín a najvhodnejším adeptom je strom s priemerom kmeňa aspoň 25 centimetrov.

Keď už máte vybratý strom, do kmeňa vyvŕtajte dieru o priemere asi 5 milimetrov a dĺžke 4 centimetre. Diera by sa nemala nachádzať vysoko nad zemou.

Do vyvŕtanej dierky zasuňte plastovú trubičku a druhý koniec vložte do hrdla prichystanej fľaše. Keď sa fľaša naplní, skladujte ju v chladničke. Priemerná breza vám naraz dodá asi 3 litre vody.

Aby ste zabránili poškodeniu stromu, na záver vyplňte otvor diery voskom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, healthline.com, scottishwildlifetrust.org.uk, Video: YouTube.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

VČERA - 21:14Zdravie

Možno ste už počuli o tom, že spánok bez vankúša je prospešný pre chrbticu, ale viete, ako vplýva na zdravie vašej pokožky?

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

VČERA - 19:33Zdravie

V boji proti poruchám príjmu potravy vrátane obezity môžu pomôcť správne návyky pri jedení.

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

VČERA - 8:37Zdravie

Od zdravia čriev sa odvíja aj zdravie celého tráviaceho traktu, či dokonca psychická pohoda. Pri nevhodne zvolenej strave ho ale viete oslabiť. Tieto jedlá preto treba obmedziť.

Chrápanie u malých detí môže značiť poruchu mozgu. Na čo si dať pozor?

Chrápanie u malých detí môže značiť poruchu mozgu. Na čo si dať pozor?

VČERA - 7:54Zdravie

Výchovné problémy nemusia vždy súvisieť s povahou dieťaťa. Zmenu štruktúry mozgu môže prezrádzať aj pravidelné chrápanie.

4 druhy jedla, ktoré podporujú zdravie sluchu

4 druhy jedla, ktoré podporujú zdravie sluchu

8:06 13.04.2021Zdravie

Chráňte sa pred poruchami sluchu aj pomocou zdravej stravy. Tieto jedlá udržia vaše uši v top kondícii.