• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Nová etická komisia RTVS má viac chrániť nezávislosť tvorby

  • 10:55 01.03.2021
  • Bratislava
Nová etická komisia RTVS má viac chrániť nezávislosť tvorby

Od júla by mal v štruktúrach RTVS pôsobiť nový orgán dohľadu.

Novokreovaná etická komisia má prijímať stanoviská nielen k sporným aspektom programov RTVS, ale i k sporným rozhodnutiam manažmentu týkajúcich sa programového obsahu. V prípade zistení o porušení etických a právnych noriem novinárskej práce, vrátane zásahov do nezávislosti tvorby, bude tiež posudzovať, či generálny riaditeľ a Rada RTVS prijali dostatočné kroky na nápravu stavu. Návrh novely zákona o RTVS predložil na najbližšie rokovanie Národnej rady SR predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽANO).

"Hlavným cieľom novely je chrániť slobodu prejavu redaktorov a ďalších zamestnancov pred vonkajšími i vnútornými tlakmi, vytvárať im optimálne pracovné podmienky potrebné pre nezávislú žurnalistiku a tvorbu programov, a tiež posilniť dôveru verejnosti v zodpovedný prístup RTVS k otázkam dodržiavania profesijnej etiky,“ uvádza v dôvodovej správe k predloženému návrhu. Netají, že návrh je i priamou reakciou na pretrvávajúcu situáciu v RTVS a odozvou na kauzy sporov medzi manažmentom RTVS a redaktormi v otázke nezávislosti a slobody tvorby.

Ak komisia zistí porušenie novinárskych a etických noriem, oboznámi so svojím stanoviskom generálneho riaditeľa s návrhom opatrení. Šéf RTVS má do siedmich dní povinnosť prijať vlastné opatrenia na nápravu nežiaduceho stavu. „Ak komisia nesúhlasí so stanoviskom alebo opatreniami prijatými generálnym riaditeľom, prípadne ich považuje za nedostatočné, obráti sa na Radu RTVS. Tá má do 15 dní oboznámiť komisiu s opatreniami, ktoré prijala a odporúčala generálnemu riaditeľovi,“ uvádza predkladateľ návrhu.

Ak rada v priebehu šiestich mesiacov opakovane skonštatuje, že generálny riaditeľ neprijal navrhnuté opatrenia, pristúpi ku kráteniu odmien alebo k návrhu na odvolanie.

Ak etická komisia vyhodnotí stanovisko rady ako sporné, alebo jej prijaté opatrenia za nedostatočné, informuje o tom parlamentný výbor.

Kreovanie komisie má zabezpečiť väčší priestor pre odborníkov. Komisia má mať sedem členov. Traja majú byť menovaní v rámci RTVS (generálnym riaditeľom, sekciou spravodajstva a odbormi), po jednom členovi má navrhovať verejný ochranca práv, Rada vysokých škôl, Rada vlády pre mimovládne neziskové organizácie, a tiež profesijná organizácia pôsobiaca v oblasti ochrany novinárskej etiky a slobody médií. Mandát člena bude šesťročný, možno ho získať aj opakovane bez obmedzenia.

Zákon má platiť od júla, prvé rokovanie komisie sa má uskutočniť v októbri.

Etická komisia už v RTVS pôsobí od jari 2018. Má desať členov, v piatich prípadoch vyplýva členstvo z pracovnej funkcie v RTVS, v piatich prípadoch ide o menovanie generálnym riaditeľom telerozhlasu. Etická komisia ako poradný orgán sa vyjadruje k činnosti a skutkom v rozhlasovom a televíznom vysielaní, skúma súlad s prijatými etickými kódexmi, ktoré sa týkajú zamestnancov a spolupracovníkov RTVS.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šéfovia diplomacie krajín V4 prijali deklaráciu,vyjadrujú solidaritu s krokmi ČR

Šéfovia diplomacie krajín V4 prijali deklaráciu,vyjadrujú solidaritu s krokmi ČR

VČERA - 19:46Domáce

Ministri zahraničných vecí Poľska, Slovenska a Maďarska vyjadrujú solidaritu s nedávno prijatými krokmi Českej republiky.

Bratislava chce vakcíny z iných krajov, kde ostávajú nevyužité

Bratislava chce vakcíny z iných krajov, kde ostávajú nevyužité

VČERA - 19:19Domáce

Bratislavský samosprávny kraj i hlavné mesto žiadajú viac vakcín z lokalít, kde sú nevyužité.

SHMÚ upozorňuje na ochladenie a mrazy

SHMÚ upozorňuje na ochladenie a mrazy

VČERA - 17:13Domáce

Podľa meteorológov sa musíme pripraviť na mrazy.

Korčok: Slovensko bude v súvislosti so situáciou v Česku konať na základe faktov

Korčok: Slovensko bude v súvislosti so situáciou v Česku konať na základe faktov

VČERA - 16:59Domáce

Slovensko bude konať až potom, keď bude mať "na stole" všetky fakty týkajúce sa udalostí v Českej republike.

Zomrela herečka Emília Došeková

Zomrela herečka Emília Došeková

VČERA - 16:50Domáce

Vo veku nedožitých 84 rokov zomrela herečka Emília Došeková. TASR o tom informovalo Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre.