• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Starnúca populácia a deficit zdravotníkov môžu meniť podobu migrácie

  • 16:10 25.02.2021
  • Brusel
Starnúca populácia a deficit zdravotníkov môžu meniť podobu migrácie

V súčasnosti neexistuje žiadny nástroj EÚ podporujúci migráciu pracovných síl pre oblasť zdravotníctva a dlhodobú starostlivosť o chorých alebo starých ľudí.

Do roku 2030 by mali členské krajiny EÚ zvýšiť počet pracovných síl v zdravotníctve o 11 miliónov pracovníkov. Vyplýva to zo správy, ktorú vo štvrtok zverejnilo Spoločné výskumné centrum (JRC), ktorého zriaďovateľom je Európska komisia.

Správa JRC analyzuje meniacu sa demografiu EÚ a vplyv tejto situácie na dopyt po zamestnancoch v oblasti zdravia a dlhodobej starostlivosti.

Z analýz výskumného centra vyplýva, že nárast počtu starších ľudí v EÚ zvyšuje dopyt po týchto službách a po kvalifikovanej pracovnej sile. Veľkú časť tohto dopytu zabezpečuje vzdelávanie a odborná príprava na národnej úrovni, avšak čoraz dôležitejšiu úlohu zohráva aj migrácia z tretích krajín a mobilita vo vnútri Únie.

Pätina populácie EÚ má v súčasnosti viac ako 65 rokov. V priemere má staršia populácia zostávajúcu priemernú dĺžku života 20 rokov, z čoho však najmenej polovicu strávi v nepriaznivom zdravotnom stave. Okrem toho rastúci počet starších ľudí vyvoláva aj väčší dopyt po liečbe chronických chorôb.

Našou spoločnou výzvou bude zabezpečiť prístupnú, cenovo dostupnú, kvalitnú dlhodobú starostlivosť a primeranú pracovnú silu,“ uviedla v tejto súvislosti podpredsedníčka EK pre demokraciu a demografiu Dubravka Šuicová.

V roku 2018 v EÚ takmer dva milióny pracovníkov v zdravotníctve a v zariadeniach dlhodobej starostlivosti boli zamestnaní v inej než svojej domovskej krajine. A hoci počet zdravotníckych pracovníkov narodených v zahraničí v posledných rokoch v krajinách 27-člennej Únie vzrástol, ide o percentuálne nižší podiel (13,2 percenta zo všetkých zdravotníckych pracovníkov), ako je tomu napríklad v Británii či USA.

Podľa správy JRC však títo zahraniční pracovníci nie sú rozdelení rovnomerne, keď viac ako dve tretiny z nich sú zamestnaní v piatich krajinách EÚ: v Nemecku, Taliansku, Švédsku, Francúzsku a Španielsku.

Uvedený dokument načrtol niekoľko výziev, ktoré, ak sa budú riešiť, povzbudia mobilitu zdravotníckych pracovníkov a uvoľnia potenciál migrácie z tretích krajín. Oba faktory by mali prispieť k zmierneniu tlaku na nedostatok pracovných síl v týchto odvetviach.

Medzi hlavné výzvy patrí zamerať sa na prilákanie zdravotníckeho personálu, lebo v súčasnosti neexistuje žiadny nástroj EÚ podporujúci migráciu pracovných síl pre oblasť zdravotníctva a dlhodobú starostlivosť o chorých alebo starých ľudí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vo veku 93 rokov zomrel bývalý viceprezident USA Walter Mondale

Vo veku 93 rokov zomrel bývalý viceprezident USA Walter Mondale

DNES - 6:11Zahraničné

Vo veku 93 rokov zomrel bývalý americký viceprezident Walter Mondale, informovala v utorok agentúra AFP. Mondale pôsobil ako viceprezident v administratíve prezidenta USA Jimmyho Cartera v rokoch 1977-81.

Británia plánuje preočkovanie obyvateľstva treťou dávkou vakcíny

Británia plánuje preočkovanie obyvateľstva treťou dávkou vakcíny

DNES - 6:09Zahraničné

Britská vláda pracuje na plánoch na preočkovanie, aby sa zabezpečilo, že "vakcíny budú krok vpred pred vírusom".

Väzni na Guantáname sa môžu nechať zaočkovať proti koronavírusu

Väzni na Guantáname sa môžu nechať zaočkovať proti koronavírusu

DNES - 6:08Zahraničné

Väzni v americkom väzení na základni Guantánamo sa môžu od pondelka nechať zaočkovať proti koronavírusu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z prostredia americkej obrany.

Kandidátom nemeckých konzervatívcov na post kancelára bude Armin Laschet

Kandidátom nemeckých konzervatívcov na post kancelára bude Armin Laschet

DNES - 6:08Zahraničné

Kandidátom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie na post spolkového kancelára sa stal Armin Laschet. Rozhodlo o tom vedenie CDU na svojom mimoriadnom zasadnutí.

Do Prahy pricestovali českí diplomati vyhostení z Ruska

Do Prahy pricestovali českí diplomati vyhostení z Ruska

DNES - 6:05Zahraničné

Na pražskom letisku Václava Havla pristál armádny špeciál, na ktorého palube pricestovalo asi 20 zamestnancov českej ambasády v Moskve. Rusko ich vyhostilo v odvete za vyhostenie zamestnancov ruskej ambasády v Prahe.