• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Sulík: Aplikácia na e-karanténu by mohla byť hotová do konca apríla

  • 13:40 24.02.2021
  • Bratislava
Sulík: Aplikácia na e-karanténu by mohla byť hotová do konca apríla

Na spustenie aplikácie Sulík potrebuje jasné rozhodnutie, ktoré mu premiér zatiaľ nedal.

Aplikácia na e-karanténu by mohla byť hotová do konca apríla tohto roka. Po stredajšom rokovaní vlády to oznámil vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Minister však potrebuje jasné rozhodnutie, ktoré v stredu nedostal, keďže premiér Igor Matovič (OĽANO) nebol na tejto časti rokovania prítomný.

Všetka robota, to znamená doprogramovanie, testovanie, implementácia a zaškolenie, by zabrala približne 300 človekodní,“ vyčíslil Sulík s tým, že aplikáciu by následne muselo prevádzkovať Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), lebo oni týmito dátami disponujú a smú s nimi narábať. Takisto iba toto centrum vie požiadať o publikáciu v obchodoch s aplikáciami na mobilných zariadeniach. „A do tretice, NCZI má informácie o očkovaných a o hospitalizovaných, pre ktorých by logicky tá karanténa neplatila,“ uzavrel Sulík.

Ministerstvo hospodárstva spolu s externým dodávateľom podľa Sulíkových slov všetko pripravia, zabezpečia manuály, vypracujú podklady pre call centrum, ale ďalej to musí mať na starosti NCZI. Na vláde sa v stredu podľa svojich slov pýtal, či je o to záujem. Premiér však na tejto časti rokovania nebol prítomný. „Že vraj niečo bolo dôležité, neviem čo, ale v podstate sme sa nepohli ďalej,“ dodal Sulík. Zdôraznil, že ak má byť aplikácia funkčná do konca apríla, rozhodnutie musí padnúť v súčasnosti. Takisto vyčíslil, že na to potrebuje tím programátorov pozostávajúci z 10 - 12 ľudí. Ostatní ministri podľa Sulíkových slov jeho plán odobrili, avšak nemá podľa neho zmysel takto rokovať, lebo to musí byť rozhodnutie z najvyššieho miesta.

Ako spresnil Sulík, aplikácia by sa zameriavala na dve skupiny obyvateľstva. Na tých, ktorí prichádzajú zo zahraničia a nedisponujú negatívnym výsledkom testu, a na tých, ktorí sú vo vnútrozemí pozitívne testovaní. „Mali by sme ich podchytiť a venovať sa im a nie všetkým,“ uzavrel minister s tým, že podľa neho nemá zmysel udávať pravidlá pre všetkých päť miliónov ľudí, treba sa viac sústrediť na užšiu skupinu.

Predtým, ako by sa navrátilci zo zahraničia zaregistrovali do aplikácie, by sa podľa Sulíkových slov mali na hraniciach otestovať – o tom, akými testami, by mali rozhodnúť odborníci.

Na otázku, či vyhotovenie aplikácie do konca apríla nie je neskoro, Sulík odpovedal, že uznáva, že sa stratilo veľa času. Aplikácia sa má „odpichnúť“ od svojej predchodkyne z minulého leta od firmy Sygic, ktorá už poskytla zdrojový kód. Na dokončenie však Sulík potrebuje jasné rozhodnutie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Africký mor ošípaných sa rozšíril do okresov Detva, Zvolen a Stará Ľubovňa

Africký mor ošípaných sa rozšíril do okresov Detva, Zvolen a Stará Ľubovňa

VČERA - 20:07Ekonomické

Nákaza afrického moru ošípaných (AMO) sa rozšírila do okresov Detva, Zvolen a Stará Ľubovňa.

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, môže obsahovať úlomky cudzieho telesa

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, môže obsahovať úlomky cudzieho telesa

VČERA - 19:37Ekonomické

V jednej šarži výrobku sa môžu nachádzať úlomky plastu.

Česko vyradilo Rusov z tendra na dostavbu jadrovej elektrárne

Česko vyradilo Rusov z tendra na dostavbu jadrovej elektrárne

VČERA - 19:35Ekonomické

Česko vyradilo Rosatom z tendra na dostavbu jadrovej elektrárne Dukovany.

Kryptomena dogecoin, ktorá vznikla ako vtip, pokračuje v raste

Kryptomena dogecoin, ktorá vznikla ako vtip, pokračuje v raste

VČERA - 18:11Ekonomické

Kryptomena dogecoin, ktorá pôvodne vznikla ako vtip, pokračuje v raste a jej cena sa v pondelok dostala na nový rekord 0,43 USD (0,36 eura). V minulom týždni si polepšila o 340 %.

Kedy otvoria terasy prevádzok? Úrad verejného zdravotníctva poskytol stanovisko

Kedy otvoria terasy prevádzok? Úrad verejného zdravotníctva poskytol stanovisko

VČERA - 17:52Ekonomické

Úrad verejného zdravotníctva si vie predstaviť uvoľnenie v oblasti gastra v rámci fungovania terás.