• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 17.4.2021Meniny má Rudolf
11°Bratislava

5 nečakaných príznakov rakoviny, ktoré často ignorujeme

  • 20:42 27.02.2021
  • Bratislava
5 nečakaných príznakov rakoviny, ktoré často ignorujeme

Príznaky rakoviny sa v raných štádiách ochorenia identifikujú len ťažko. Zhubné ochorenie sa ale zozačiatku prejavuje aj nečakanými spôsobmi, ktoré hneď nemusia vyvolať podozrenie.

Keďže existuje množstvo druhov rakoviny, je len ťažké určiť príznaky, ktoré by mali všetky spoločné. Medzi tie najčastejšie patrí únava, zvýšená telesná teplota a nevysvetliteľné chudnutie.

Mnohé druhy rakoviny sa môžu prejaviť aj nečakanými symptómami, ktoré nemusia byť bolestivé, a preto ich zvykneme prehliadať. Ktoré to sú?

Privreté viečko

Ak na sebe spozorujete drobné zmeny súvisiace s očami, prekvapivo môže ísť o prvotné príznaky rakoviny pľúc. Napríklad tumor pľúcneho hrotu sa zvykne rozšíriť aj do ďalších častí organizmu a môže postihnúť aj nervy očí a tváre.

Pri tomto druhu rakoviny si pacienti ako prvé môžu všimnúť, že im jedno viečko klesá alebo jedno oko majú slabšie ako druhé.

Pozornosť treba venovať aj zmenám na zreniciach. Tie sa môžu prejaviť formou zmenšenia zrenice alebo tmavých škvŕn uprostred oka.

Ťažkosti s prehĺtaním

Nemusí ich nevyhnutne sprevádzať aj bolesť. Ťažkosti s prehĺtaním sú často počiatočným príznakom rakoviny pažeráka.

Rastúci tumor postupne zužuje trubicu orgánu, čo sa prejaví problémami s prehĺtaním. Časom môže dôjsť až k pocitu dusenia pri jedení.

Zachrípnutý hlas

Zachrípnutie bez chrípky ešte neznamená pohromu, no ak sa váš hlas nedostane do normálu ani po dvoch týždňoch, svoje zdravie by ste nemali nechať napospas osudu.

Zachrípnutý hlas je neraz príznakom rakoviny hrtana a hrtanovej časti hltana (hypofarynxu), v ktorej sa nachádzajú hlasivky. Medzi ďalšie časté príznaky tohto typu karcinómu patrí aj opuch hrdla a neutíchajúci kašeľ.

Nafukovanie

Nafukovanie si len málokto vysvetľuje ako príznak rakoviny, pretože sa s ním veľmi často stretávame všetci – najmä po konzumácii výdatného jedla. Neprestajné problémy s nafukovaním ale môžu hovoriť o vážnejšom zdravotnom probléme.

U žien sa bolestivé nafukovanie spája s rakovinou vaječníkov, no treba pri nej hľadať aj ďalšie sprievodné príznaky, ktoré pomôžu odhaliť pravidelné prehliadky u gynekológa.

Farba moču

Po vymočení by ste si vždy mali kontrolovať farbu moču, ktorá mnohé prezrádza o celkovom zdraví. Tmavohnedý moč môže v ojedinelých prípadoch signalizovať rakovinu pankreasu. Červenkastý moč zas svedčí o rakovine obličky, močového mechúra alebo prostaty.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

DNES - 8:37Zdravie

Od zdravia čriev sa odvíja aj zdravie celého tráviaceho traktu, či dokonca psychická pohoda. Pri nevhodne zvolenej strave ho ale viete oslabiť. Tieto jedlá preto treba obmedziť.

Chrápanie u malých detí môže značiť poruchu mozgu. Na čo si dať pozor?

Chrápanie u malých detí môže značiť poruchu mozgu. Na čo si dať pozor?

DNES - 7:54Zdravie

Výchovné problémy nemusia vždy súvisieť s povahou dieťaťa. Zmenu štruktúry mozgu môže prezrádzať aj pravidelné chrápanie.

4 druhy jedla, ktoré podporujú zdravie sluchu

4 druhy jedla, ktoré podporujú zdravie sluchu

8:06 13.04.2021Zdravie

Chráňte sa pred poruchami sluchu aj pomocou zdravej stravy. Tieto jedlá udržia vaše uši v top kondícii.

Toto je dôvod, prečo ženy zažívajú viac chronických bolestí

Toto je dôvod, prečo ženy zažívajú viac chronických bolestí

20:40 11.04.2021Zdravie

Vedci odhalili príčinu toho, prečo sú ženy náchylnejšie na rozvoj chronických bolestí.

Týchto 5 markerov v krvi súvisí s ťažkým priebehom COVID-19

Týchto 5 markerov v krvi súvisí s ťažkým priebehom COVID-19

7:05 11.04.2021Zdravie

Markery v krvi môžu naznačiť riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.