• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 25.2.2021Meniny má Frederik(a)
17°Bratislava

APZ: Posunuli sme sa ku kurzarbeitu, ktorý bude skutočnou pomocou

  • 18:36 23.02.2021
  • Bratislava
APZ: Posunuli sme sa ku kurzarbeitu, ktorý bude skutočnou pomocou

Po rokovaní tripartity sme sa výrazne posunuli k zavedeniu kurzarbeitu, ktorý bude skutočnou ochranou konkurencieschopnosti a pracovných miest. Tvrdí to Asociácia priemyselných zväzov (APZ), ktorá sa na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) zúčastnila.

Súčasná podoba návrhu zákona predstavuje podľa APZ dôležitý pilier ochrany zamestnancov a ich zamestnávateľov v kritických situáciách, ktoré môžu nastať v budúcnosti. Tripartita návrh zákona o podpore v čase skrátenej práce odporučila na svojom pondelkovom (22. 2.) rokovaní s pripomienkami posunúť do ďalšieho legislatívneho procesu.

Jednou z hlavných pripomienok APZ, pri ktorej napokon došlo k zhode, bola platnosť kurzarbeitu v situáciách, ktoré môžu nepredvídateľne a dočasne obmedziť výrobu priamo v konkrétnej fabrike bez možnosti takúto situáciu ovplyvniť. Príkladom zo súčasnosti je podľa asociácie nedávny problém s dodávkou čipov pre automobilový priemysel alebo spomalenie logistiky pre obmedzenia na hraniciach s Nemeckom, ktoré ohrozilo dodávky súčiastok „just in time“. Pôvodný návrh, aby sa kurzarbeit vzťahoval len na mimoriadnu situáciu, či výnimočný a núdzový stav vyhlásený vládou na základe informácií Štatistického úradu SR a Výboru pre makroekonomické prognózy, APZ od začiatku rázne odmietala.

Na rokovaní tripartity sme urobili veľký krok vpred. Tie najzásadnejšie rozpory, ktoré mohli narušiť základnú filozofiu kurzarbeitu, sme vyriešili. Verím, že máme na dosah flexibilný nástroj, ktorý v prípade nepredvídateľných dočasných okolností rýchlo a účinne podrží konkurencieschopnosť Slovenska a pracovné miesta,“ zhodnotil prezident Zväzu automobilového priemyslu SR a viceprezident APZ Alexander Matušek.

APZ zároveň trvá na svojej výhrade voči aktuálnej definícii v návrhu zákona, ktorá kurzarbeit pomenúva ako podporu na čiastočnú úhradu nákladov zamestnávateľa na náhradu mzdy zamestnanca. V tejto súvislosti naďalej upozorňuje na riziko stretu s pravidlami zakazujúcimi štátnu pomoc. „Máme však prísľub ministerstva práce, že pred schvaľovaním zákona dá definíciu preskúmať Európskej komisii. V prípade, že Komisia rozhodne, že takáto definícia vylučuje štátnu pomoc, budeme znenie akceptovať. V opačnom prípade požiadame o zmenu na dávku pre zamestnanca poskytovanú úradom práce, kde zamestnávateľ zohráva len úlohu platobného agenta,“ poznamenal generálny sekretár APZ Andrej Lasz.

Na živnostníkov sa podľa asociácie kurzarbeit vzťahuje len v prípade, ak sami zamestnávajú ľudí. APZ však tvrdí, že má prísľub rezortu práce, že živnostníkom poskytne pomoc v samostatnej schéme pomoci de minimis, ktorá bude podobná Prvej pomoci plus.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Iniciatíva 10 pre gastro vyzýva vládu zatvoriť veľké firmy a otvoriť obchody

Iniciatíva 10 pre gastro vyzýva vládu zatvoriť veľké firmy a otvoriť obchody

DNES - 16:13Ekonomické

Vláda a štátne orgány by mali zatvoriť veľké firmy a otvoriť obchody, služby a gastro prevádzky.

Veľké znižovanie miezd sa nekonalo, tretina firiem ich plánuje zvyšovať

Veľké znižovanie miezd sa nekonalo, tretina firiem ich plánuje zvyšovať

DNES - 14:12Ekonomické

Väčšina firiem vlani nezmenila výšku miezd svojich zamestnancov a takmer tretina oznámila, že v roku 2021 plánuje platy zvyšovať.

ÚMS odmietla Holého návrh novely stavebného zákona, žiada ho aj o zmenu slovníka

ÚMS odmietla Holého návrh novely stavebného zákona, žiada ho aj o zmenu slovníka

DNES - 13:10Ekonomické

Na neprijateľnosti návrhu novely stavebnej legislatívy sa zhodli všetky členské mestá Únie miest Slovenska.

AHRS: Rok 2021 bude pre cestovný ruch ešte horší ako ten predošlý

AHRS: Rok 2021 bude pre cestovný ruch ešte horší ako ten predošlý

DNES - 12:42Ekonomické

Rok 2020 bol najhorším za posledných 23 rokov pre cestovný ruch. Tento rok však bude ešte horší. Upozornil na to vo štvrtok na brífingu generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák.

Sulík: Aplikácia na e-karanténu by mohla byť hotová do konca apríla

Sulík: Aplikácia na e-karanténu by mohla byť hotová do konca apríla

VČERA - 13:40Ekonomické

Na spustenie aplikácie Sulík potrebuje jasné rozhodnutie, ktoré mu premiér zatiaľ nedal.