• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.2.2021Meniny má Alexander
Bratislava

Moskva je sklamaná z rozhodnutia EÚ o uvalení sankcií za kauzu Navaľnyj

  • 6:05 23.02.2021
  • Moskva
Moskva je sklamaná z rozhodnutia EÚ o uvalení sankcií za kauzu Navaľnyj

Moskva považuje požiadavky EÚ za zasahovanie do vnútorných záležitostí štátu.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že je sklamané z rozhodnutia šéfov diplomacií EÚ uvaliť sankcie na štyroch vysokopostavených ruských predstaviteľov v súvislosti so stíhaním kritika Kremľa Alexeja Navaľného a jeho podporovateľov. Moskva zároveň avizovala adekvátnu recipročnú odpoveď.

Ministerstvo kritizovalo, že Brusel sa opäť podriadil „disciplíne bloku a protiruským stereotypom“, pričom opäť presadzuje sankcie, ktoré podľa Moskvy neplnia svoj účel.

Ruský rezort diplomacie vo svojom vyhlásení poukázal aj na to, že „v rozpore s logikou“ sa najskôr „prijíma politické rozhodnutie o uvalení sankcií a potom sa plánuje vyberanie kandidátov“, ktorých sa reštrikcie dotknú.

Moskva deklarovala, že neustále požiadavky na Navaľného „prepustenie“ na slobodu považuje za „kategoricky neprijateľné“. Pripomenula, že takéto kroky sa v medzinárodnej praxi označujú za „zasahovanie do vnútorných záležitostí zvrchovaného štátu“.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexandr Gruško pre agentúru RIA Novosti na margo rozhodnutia šéfov diplomacií EÚ vyhlásil, že „je to obohraná platňa“.

Predseda zahraničného výboru Štátnej dumy Leonid Sluckij upozornil, že tento „ďalší útok EÚ na Rusko nezostane bez odozvy“. Varoval, že „sankcie EÚ v kauze Navaľného budú ďalším krokom k zhoršeniu vzťahov s Ruskom.“

Podľa jeho názoru Brusel neustále nasleduje kurz smerom k utlmeniu vzájomného dialógu s Ruskom, pričom ho objasňuje vymyslenými dôvodmi. Tento prístup podľa Sluckého „nemôže nijako prispieť k akejkoľvek normalizácii vzťahov“. „Brusel vedie partnerstvo s Moskvou do slepej uličky. Východisko z nej sa dá nájsť iba vtedy, ak sa upustí od politiky obmedzovania Ruska,“ dodal.

Ministri zahraničných vecí EÚ na svojom pondelkovom rokovaní v Bruseli dosiahli „politickú dohodu“ o prijatí nových cielených sankcií, pričom šéf európskej diplomacie Josep Borrell dostal za úlohu vypracovať a navrhnúť zoznam mien ruských predstaviteľov, na ktorých majú byť zamerané.

Sankcie by údajne mali týkať šéfa ruského vyšetrovacieho výboru, ktorý sa zaoberá všetkými závažnými trestnými činmi, taktiež riaditeľa väzenskej správy, riaditeľa ruskej Národnej gardy aj generálneho prokurátora.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bývalá komisárka OSN ľutuje svoju reakciu na údajný únos dubajskej princeznej

Bývalá komisárka OSN ľutuje svoju reakciu na údajný únos dubajskej princeznej

DNES - 20:20Zahraničné

Bývalá komisárka OSN pre ľudské práva Mary Robinsonová vyjadrila poľutovanie nad svojou reakciou po stretnutí s princeznou Latífou.

Gorbačov: Biden a Putin by sa mali snažiť o ďalšie obmedzenia jadrových zbraní

Gorbačov: Biden a Putin by sa mali snažiť o ďalšie obmedzenia jadrových zbraní

DNES - 19:38Zahraničné

Americký prezident Joe Biden a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin by sa mali usilovať o rozšírenie obmedzení týkajúcich sa jadrových zbraní.

V Nemecku zvažujú odporučiť vakcínu od AstraZenecy aj ľuďom starším ako 65 rokov

V Nemecku zvažujú odporučiť vakcínu od AstraZenecy aj ľuďom starším ako 65 rokov

DNES - 18:20Zahraničné

Nemecká komisia pre očkovanie zvažuje, že zmení svoje pôvodné odporúčanie a umožní podávať vakcínu proti novému koronavírusu vyvinutú spoločnosťou AstraZeneca aj osobám starším ako 65 rokov.

EÚ si predvoláva svojho veľvyslanca na Kube, aby vysvetlil list Bidenovi

EÚ si predvoláva svojho veľvyslanca na Kube, aby vysvetlil list Bidenovi

DNES - 18:18Zahraničné

Európska únia si predvolala Alberta Navarra, aby prišiel do Bruselu a vysvetlil obsah listu, v ktorom amerického prezidenta Joea Bidena žiadal o zrušenie hospodárskeho embarga voči Kube.

USA sú

USA sú "hlboko znepokojené" narastajúcou netoleranciou Ruska voči slobode slova

DNES - 15:43Zahraničné

Spojené štáty sú "hlboko znepokojené" narastajúcou netoleranciou Ruska voči slobode slova a prejavu.