• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.3.2021Meniny má Františka
Bratislava

Ak sa chcete vyhnúť hádke s partnerom, položte mu túto otázku

  • 19:05 19.02.2021
  • Bratislava
Ak sa chcete vyhnúť hádke s partnerom, položte mu túto otázku

Zistite, či partnerovi ide skutočne o získanie vašej rady, alebo len hľadá človeka, ktorý by ho vypočul. Hádke sa dokážete vyhnúť pomocou jedinej otázky.

Za 12 rokov spoločného života sa Alexander James a jeho manželka stretli s mnohými hádkami a nedorozumeniami. Pred niekoľkými rokmi ale narazili na poklad, ktorý zastupuje nepredstaviteľnú hodnotu v snáď každom zväzku.

„Keď má jeden z nás zlú náladu, s manželkou máme zvyk opýtať sa 'Chceš odo mňa útechu alebo riešenie,'“ píše James na Twitteri. „Táto jedna veta nás dokáže ochrániť pred hádkou v deviatich prípadoch z desiatich,“ dodáva v dnes už virálnom príspevku.

Jamesov tvít si získal desiatky tisícov lajkov a množstvo pozitívnych komentárov od ďalších partnerov. Portál Huffington Post vyspovedal autora príspevku, ktorý priznáva, že k riešeniu všetkých manželských sporov nedospel zo dňa na deň.

James sa s partnerkou zhoduje na tom, že predtým, ako našli riešenie, sa jeden druhému sťažovali na problémy v práci, a niekedy len boli zvedaví na názor svojej polovičky. „Inokedy sme sa chceli len vykričať a počuť, že ten druhý stojí na našej strane,“ hovorí James.

Hádka u Jamesovcov predtým vyzerala tak, ako to je bežné aj v iných domácnostiach. „Točili sme sa v kruhu, rozprávali stále o tých istých bodoch s rastúcim hnevom a v obrannej pozícii.“ Hlavnou príčinou sporu pritom podľa Jamesa neboli odlišné názory, ale to, že partneri nevedeli, čo ten druhý chce.

Za skvelým nápadom ako ešte pred začiatkom riešiť každú hádku, stojí pani Jamesová. „Myslím, že krása tohto riešenia spočíva v tom, že nás hneď od začiatku dokáže zosúladiť,“ hovorí jej manžel. „Nehľadám riešenia, keď sa chce len vyrozprávať, a naopak. Keď ste na jednej lodi, nie je dôvod na hádku.“

Kalifornská psychologička Sarah Joy Parková si Jamesovo riešenie hádok na prvý pohľad zamilovala. Pre Huffington Post uviedla, že väčšina párov prichádza do poradne kvôli nezrovnalostiam v komunikácii.

Podľa Parkovej sa ľudia často boja odpovedať na otázku, čo chcú, len preto, že by sa mohli zraniť. „Čo ak sa opýtate, a ten druhý vám neodpovie, alebo čo ak vás rovno zamietne? Z vlastnej skúsenosti viem, že veľa ľudí uprednostní tiché sklamanie, keď sa nepýtajú, len preto, že je to bezpečnejšie. Takéto správanie ale nevedie vždy k uspokojivému spojeniu.“

Podľa psychologičky trik s „chlácholením alebo riešením“ kladie na jedného z partnerov, ktorý bude musieť požiadavke vyhovieť, záťaž, čo sa však časom ukáže ako cenné riešenie. „Ak si je každý vedomý toho, čo druhá strana očakáva od konverzácie, je oveľa vyššia šanca, že obaja partneri budú so vzťahom spokojní,“ hovorí Parková.

Jamesovci nie sú jediní užívatelia Twitteru, ktorí si na riešenie hádok v domácnosti vymysleli vlastný mechanizmus. „Ďalšia dobrá otázka je 'Chceš, aby som ťa nechal/a osamote, alebo tu mám ostať s tebou,'“ radí profesorka psychológie Julie Castronovová. Spisovateľka Elise Georgeová zas radí opýtať sa: „Chceš, aby som ti poradil/a, alebo chceš, aby som ťa podporil/a?“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, huffingtonpost.co.uk, twitter.com/DrunkScribe
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kľúč k šťastiu: Toto by sme sa mali naučiť od japonských seniorov

Kľúč k šťastiu: Toto by sme sa mali naučiť od japonských seniorov

DNES - 8:36Zaujímavosti

Napriek obavám z budúcnosti starší Japonci dosiahli istú „tichú nádej“.

Video: Ako rýchlo zúžiť nohavice aj bez opasku? Tento trik vás zachráni

Video: Ako rýchlo zúžiť nohavice aj bez opasku? Tento trik vás zachráni

VČERA - 22:03Zaujímavosti

Máločo je počas dňa nepríjemnejšie ako nohavice alebo rifle, ktoré sa snažia skĺznuť z bokov. Tento problém sa ale dá riešiť bez krajčírky a opasku.

Nevítaný hosť v záhrade: Ako sa nadobro zbaviť invazívnej podpňovky?

Nevítaný hosť v záhrade: Ako sa nadobro zbaviť invazívnej podpňovky?

VČERA - 20:16Zaujímavosti

Jej účinky na zdravie sú nepopierateľné, no v záhrade ju chce mať len málokto. Ako sa zbaviť huby podpňovky?

Video: Jean Reno poslal odkaz českým zdravotníkom

Video: Jean Reno poslal odkaz českým zdravotníkom

VČERA - 19:38Zaujímavosti

Francúzsky herec Jean Reno natočil video pre českých zdravotníkov a pacientov.

Helena Vondráčková sa nechala zaočkovať proti ochoreniu COVID-19

Helena Vondráčková sa nechala zaočkovať proti ochoreniu COVID-19

VČERA - 12:33Zaujímavosti

Helena Vondráčková sa nechala zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Prvú dávku jej lekári aplikovali v uplynulých dňoch. Česká spevácka legenda sa cíti po očkovaní dobre.