• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.2.2021Meniny má Alexander
Bratislava

8 vecí v domácnosti, ktoré by ste nikdy nemali čistiť pomocou saponátu

  • 20:41 21.02.2021
  • Bratislava
8 vecí v domácnosti, ktoré by ste nikdy nemali čistiť pomocou saponátu

Saponát často používame na oveľa viac, ako je len umývanie riadu. Niektorým povrchom by sme sa pri jeho používaní ale mali zďaleka vyhnúť.

V každej domácnosti sa nájde nádoba so saponátom, ktorá neraz poslúži nielen v kuchyni. Saponát sa dá použiť napríklad ako rýchla náhrada čistiacich prostriedkov na prach, okná či kuchynskú linku. Pri kontakte s niektorými povrchmi ale môže narobiť viac škody ako úžitku.

Drevené podlahy

Foto: Mia Stendal/Shutterstock.com

Drevená podlaha je pomerne náročná na údržbu, preto nestačí ju utrieť len saponátom zriedeným s vodou. Pri upratovaní podlahu najprv vysajte, a potom na jej očistenie použite špeciálne určený prostriedok. Saponát by na nej totiž mohol zanechať šmuhy.

Koža

Koža je citlivá látka, ktorá si v sebe zanecháva prirodzený maz. Ak ju očistíte saponátom, zbavíte ju tejto mastnoty, kvôli čomu sa skôr opotrebuje. Ak si potrebujete očistiť koženú kabelku alebo bundu, urobte to pomocou vlhkej handričky. Očistené miesto potom natrite ochranným krémom.

Hodváb

Hodváb je veľmi jemná tkanina, ktorá môže v rámci starostlivosti oň vyvolávať nejednu otázku. Ak vám náhodou napadlo, že by ste škvrnu na ňom mohli pohotovo vyčistiť pomocou saponátu, radšej si to rýchlo vyhoďte z hlavy – také zaobchádzanie by mohlo látku poškodiť.

Rastliny

Skromnejší záhradkári a pestovatelia určite vedia, že proti niektorým druhom parazitov sa dá bojovať aj pomocou saponátu zriedeného vo vode. Žiaľ, pri nesprávnom použití môžete týmto prostriedkom ublížiť aj rastline, preto by ste problémy s kvetmi mali radšej riešiť pomocou prostriedkov na to určených.

Liatinové panvice

Foto: KAA-photo/Shutterstock.com

Ak si chcete ustrážiť kvalitu liatinovej panvice, nikdy ju neumývajte pomocou saponátu. Touto metódou totiž ochudobňujete povrch o nahromadené koreniny a tenké vrstvy oleja, čo znižuje jej účinnosť. Panvicu radšej vyčistite najprv papierovými utierkami, a potom prúdom horúcej vody.

Zrkadlá

Lesklé zrkadlá určite nezískate, ak ich budete umývať pomocou saponátu. Ten na nich totiž môže zanechať šmuhy. Ak už pri čistení skla musíte použiť saponát, uistite sa aspoň o tom, že ho dôsledne zmyjete.

Doska na krájanie

Horúca voda v kombinácii so saponátom čistí krájacie dosky len veľmi nedôsledne. Mydlo totiž nedokáže preniknúť do všetkých zárezov na doske, a tak v nich ostávajú baktérie a choroboplodné zárodky. Po každom použití by ste preto mali namočiť dosku do bieliaceho činidla.

Auto

Pri čistení auta rozhodne nepoužívajte saponát s obsahom bielidla a amoniaku. Tie totiž rozkladajú vosk na karosérii, a môže tak dôjsť k odlupovaniu farby.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Nechutné tajomstvo sprchových kútov. Túto časť musíte hneď vyčistiť!

Video: Nechutné tajomstvo sprchových kútov. Túto časť musíte hneď vyčistiť!

DNES - 21:12Zaujímavosti

Sprchový kút je oveľa viac ako len sprchová hlavica a sklenená výplň dverí. Ste si istí, že pri upratovaní dôsledne čistíte každú jeho časť?

Zdravé makrely pomôžu so zrakom aj s cukrovkou. Ako si ich pripraviť?

Zdravé makrely pomôžu so zrakom aj s cukrovkou. Ako si ich pripraviť?

DNES - 17:16Zaujímavosti

V makrelách možno nájsť množstvo prospešných látok, spomedzi ktorých vynikajú najmä omega-3 mastné kyseliny bojujúce proti niekoľkým ochoreniam. Vyskúšajte tento lahodný recept na ich prípravu.

10 chutných a ľahkých receptov s tuniakom v konzerve

10 chutných a ľahkých receptov s tuniakom v konzerve

DNES - 11:57Zaujímavosti

Tuniak z konzervy nemusí na tanieri vyzerať nudne a opustene. Pripravte si z neho špecialitu, ktorá pohodlne nahradí obed, raňajky aj večeru.

Alexander je výrazne pracovitý

Alexander je výrazne pracovitý

DNES - 7:28Zaujímavosti

Mužské meno Alexander má grécky pôvod a v preklade znamená "obranca mužov". Nositeľov tohto nielen na ruskom území, ale aj na Slovensku zaužívaného mena, oslovujeme väčšinou Alex, Saša. Meniny oslavujú 27. februára.

Video: Toto sa stane, keď dáte chlieb do hnedého cukru

Video: Toto sa stane, keď dáte chlieb do hnedého cukru

VČERA - 21:34Zaujímavosti

Ak sa vám hnedý cukor v nádobe vyschne a zlepí sa do väčších kúskov, môžete ho zachrániť s týmto trikom.