• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.3.2021Meniny má Františka
Bratislava

Ľudia s týmto neurologickým ochorením majú dvojnásobne vyššie riziko nákazy koronavírusom

  • 21:01 16.02.2021
  • Cleveland
Ľudia s týmto neurologickým ochorením majú dvojnásobne vyššie riziko nákazy koronavírusom

Ľudia s touto diagnózou sú obzvlášť náchylní na infekciu COVID-19.

Štúdia publikovaná v Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association zistila, že pacienti s demenciou sú obzvlášť náchylní na infekciu koronavírusom, pričom najväčšie riziko majú ľudia s vaskulárnou demenciou. Vedci z Case Western Reserve University tvrdia, že u pacientov s demenciou je až dvojnásobne vyššia pravdepodobnosť infekcie COVID-19.

Štúdia skúmala zdravotné záznamy takmer 62 miliónov dospelých v Spojených štátoch v období od začiatku pandémie do konca augusta 2020.

Autori štúdie dodávajú, že ľudia s akoukoľvek formou tohto neurologického ochorenia majú tiež vyššie riziko hospitalizácie či úmrtia na COVID-19. Zatiaľ čo celková miera úmrtia v priebehu štúdie bola 5,64%, jeden z piatich pacientov s demenciou (20,99%) s vírusom zomrel. Spoluautorka štúdie Pamela Davis z Case Western Reserve School of Medicine vo vyhlásení uviedla:

„Naše výsledky zdôrazňujú, aké dôležité je chrániť ľudí s demenciou pred SARS-CoV2, pretože sú vystavení vyššiemu riziku závažného ochorenia ako tí, ktorí nemajú demenciu. Títo pacienti môžu predstavovať ďalšiu zraniteľnú kategóriu. Je však potrebné vynaložiť viac úsilia na pochopenie mechanizmov, kvôli ktorým sa to deje.“

Prečo sú ľudia s demenciou zraniteľnejší voči COVID-19?

Vedci predpokladali, že do hry vstupuje niekoľko faktorov, kvôli ktorým sú pacienti s Alzheimerovou chorobou alebo inou demenciou počas pandémie zraniteľnejší. Autori štúdie tvrdia, že jedným z kľúčových problémov môže byť poškodenie hematoencefalickej bariéry, ktorá bráni určitým vírusom a baktériám preniknúť do mozgu.

Kvôli demencii tiež môžu ľudia zabúdať nosiť rúška, dodržiavať odstup či umývať si ruky. Štúdia poznamenáva, že srdcové choroby, cukrovka, obezita a vysoký krvný tlak sú rizikové faktory demencie aj COVID-19. Môžu tiež viesť k horším priebehom infekcie počas pandémie.

Výskumníci zhromaždili údaje od 360 nemocníc a 317 000 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Po úprave faktorov vrátane veku, pohlavia, rasy a ďalších zdravotných problémov výsledky odhalili súvislosť medzi COVID-19 a demenciou. Toto riziko však môže byť vyššie v závislosti od formy demencie, ktorou pacient trpí.

Vedci zistili, že ľudia s vaskulárnou demenciou sú najviac ohrození infekciou koronavírusom. Ich riziko nákazy je až trojnásobne vyššie v porovnaní so zdravými jedincami. Po nich nasledujú pacienti s predstareckou demenciou, stareckou demenciou, Alzheimerovou chorobou a posttraumatickou demenciou.

Počas šiestich mesiacov bolo celkové riziko hospitalizácie kvôli COVID-19 25,17 percenta. U tých, ktorí bojujú s demenciou, vzrástlo riziko na 59,26 percenta. Podľa vedcov ide o alarmujúce zistenia, keďže asi 50 miliónov ľudí po celom svete trpí istými formami demencie. Bude preto potrebné nájsť vhodné stratégie na zvýšenú ochranu pacientov s demenciou, no bez negatívnych následkov sociálnej izolácie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, alz-journals.onlinelibrary.wiley.com, thedaily.case.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Riziko cukrovky sa skrýva v ruke: Takto zistíte, či vám hrozí diabetes

Riziko cukrovky sa skrýva v ruke: Takto zistíte, či vám hrozí diabetes

VČERA - 21:23Zdravie

Toto je zvláštny znak, ktorý svedčí o tom, že vám hrozí rozvoj cukrovky 2. typu.

Bezproblémové chudnutie: Tento typ stravy prirodzene zastaví prejedanie

Bezproblémové chudnutie: Tento typ stravy prirodzene zastaví prejedanie

19:35 07.03.2021Zdravie

Vďaka správnej strave je možné zabrániť nadmernému príjmu kalórií bez väčšej námahy.

6 vecí, ktoré ovplyvňujú hladinu vitamínu D v tele

6 vecí, ktoré ovplyvňujú hladinu vitamínu D v tele

7:54 07.03.2021Zdravie

Univerzálny vitamín D, ktorý ako doplnok pomáha najmä počas zimných mesiacov, nevplýva na každého rovnako. Predtým, ako po ňom siahnete, zvážte týchto 6 dôležitých faktov.

Našli ste si na vankúšoch či perinách žlté fľaky? Čím skôr ich vymeňte za nové!

Našli ste si na vankúšoch či perinách žlté fľaky? Čím skôr ich vymeňte za nové!

20:40 06.03.2021Zdravie

Ak pri prezliekaní posteľnej bielizne natrafíte na žlté fľaky na vankúšoch a perinách, neriskujte a kúpte nové.

Zvýšený zápal v tele: Dajte si pozor na tieto typy reakcií

Zvýšený zápal v tele: Dajte si pozor na tieto typy reakcií

20:09 06.03.2021Zdravie

Dôležitejšia je reakcia na stres, ako stres samotný.