• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.3.2021Meniny má Františka
Bratislava

Vedci odhalili možnú príčinu pandémie koronavírusu

  • 19:04 15.02.2021
  • Cambridge
Vedci odhalili možnú príčinu pandémie koronavírusu

Výskumníci poodhalili pôvod celosvetovej pandémie ochorenia COVID-19.

Podľa novej štúdie publikovanej v akademickom časopise Science of the Total Environment za vznik a šírenie ochorenia Covid-19 môže zmena klímy. Globálne emisie skleníkových plynov spôsobili, že sa z južnej Číny stalo ideálne miesto pre množenie netopierov, ktoré boli zodpovedné za prenos vírusu.

Rozsiahle zmeny vegetácie lesného biotopu vytvorili vhodné prostredie pre mnoho druhov netopierov. V celosvetovej populácii netopierov žije okolo 3 000 rôznych druhov koronavírusov, pričom každý druh netopiera prenáša priemerne 2,7 koronavírusu - väčšinou bez príznakov.

Podľa vedcov z University of Cambridge môže nárast počtu druhov netopierov v konkrétnom regióne spôsobený zmenami podnebia zvýšiť pravdepodobnosť, že sa v nich bude vyskytovať, prenášať alebo vyvíjať koronavírus škodlivý pre človeka.

Globálne otepľovanie pomohlo k rozšíreniu netopierov a ich koronavírusov

Pri skúmaní typu vegetácie v juhočínskej provincii Yunnan a priľahlých oblastiach v Mjanmarsku a Laose autori spozorovali nárast teploty, slnečného žiarenia a atmosférického oxidu uhličitého za posledné storočie.

Vedci vytvorili mapu svetovej vegetácie, aká bola pred sto rokmi, pomocou záznamov o teplote, zrážkach a oblačnosti. Potom použili informácie o vegetačných požiadavkách netopierov na určenie globálneho rozšírenia každého druhu na začiatku 20. storočia.

Porovnanie so súčasnými dátami im umožnilo zistiť, ako sa počet rôznych druhov netopierov menil po celom svete v priebehu minulého storočia v dôsledku zmeny podnebia. Robert Beyer, výskumník zoologickej fakulty University of Cambridge v stanovisku uviedol:

„Vďaka klimatickým zmenám v priebehu minulého storočia bol biotop v juhočínskej provincii Yunnan vhodný pre viac druhov netopierov. Pochopenie toho, ako sa globálna distribúcia druhov netopierov zmenila v dôsledku zmeny podnebia, môže byť dôležitým krokom pri rekonštrukcii pôvodu ohniska nákazy COVID-19.

Keď zmena klímy zmenila biotopy, druhy opustili niektoré oblasti a presunuli sa do iných - pričom si so sebou vzali aj svoje vírusy. To nielenže zmenilo oblasti, kde sa vírusy vyskytujú, ale s najväčšou pravdepodobnosťou to umožnilo nové interakcie medzi zvieratami a vírusmi, ktoré spôsobili prenos alebo vývoj škodlivejších vírusov.“

Na zabránenie budúcim pandémiám musíme zmierniť globálne otepľovanie

Lesy sú tiež domovom šupinavcov, o ktorých sa predpokladá, že pôsobili ako medzihostitelia vírusu SARS-CoV-2. Vírus pravdepodobne preskočil z netopierov na tieto zvieratá, ktoré sa potom predali na trhu vo Wu-chane. Spoluautor štúdie Andrea Manica, profesor na University of Cambridge, uviedol:

„Pandémia COVID-19 spôsobila obrovské sociálne a ekonomické škody. Vlády musia využiť príležitosť na zníženie zdravotných rizík z infekčných chorôb prijatím rozhodných opatrení na zmiernenie zmeny podnebia."

Camilo Mora, profesor na Hawaiskej univerzite v Manoa, ktorý projekt inicioval, dodal:

„Skutočnosť, že zmena podnebia môže urýchliť prenos patogénov voľne žijúcich živočíchov na človeka, by mala byť naliehavou výzvou na zníženie globálnych emisií."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, swnsdigital.com, cam.ac.uk, sciencedirect.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vnútorné Mongolsko zakazuje ťažbu bitcoinu

Vnútorné Mongolsko zakazuje ťažbu bitcoinu

17:20 06.03.2021Veda

Jedna z čínskych provincií, ktorá je veľkým bitcoinovým centrom, zakazuje jeho ťažbu.

Ruskí kozmonauti na ISS opravujú praskliny v plášti ruského modulu

Ruskí kozmonauti na ISS opravujú praskliny v plášti ruského modulu

14:29 06.03.2021Veda

Posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) opravila prvú prasklinu v plášti ruského modulu Zvezda, ktorá viedla k úniku vzduchu. Agentúru TASS o tom informovala štátna korporácia Energija.

Obézni ľudia môžu mať problém s vakcínou proti COVID-19. Nemusí ich chrániť dostatočne

Obézni ľudia môžu mať problém s vakcínou proti COVID-19. Nemusí ich chrániť dostatočne

21:58 04.03.2021Veda

Bolo zistené, že zdravotníci s obezitou produkujú iba asi polovicu protilátok oproti zdravým ľuďom.

Covidom sa nakazí celá rodina, ale priebeh je u každého iný. Ako je to možné?

Covidom sa nakazí celá rodina, ale priebeh je u každého iný. Ako je to možné?

19:36 27.02.2021Veda

Jeden člen rodiny má „šťastie“ len na bolesť hlavy a upchatý nos. Iný zas musí týždeň preležať v posteli. Prečo sa priebeh ochorenia COVID-19 v jednej domácnosti tak líši?

Ako dlho vydrží koronavírus na oblečení? Nové zistenia nikoho nepotešia

Ako dlho vydrží koronavírus na oblečení? Nové zistenia nikoho nepotešia

19:02 25.02.2021Veda

Prelomové zistenie vystavuje riziku najmä zamestnancov v prvej línii boja proti COVID-19.