• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.3.2021Meniny má Františka
Bratislava

Ľudia s týmto problémom majú 9-násobne vyššie riziko úmrtia na COVID-19

  • 7:55 16.02.2021
  • Svet
Ľudia s týmto problémom majú 9-násobne vyššie riziko úmrtia na COVID-19

U pacientov s týmto ochorením je výrazne vyššie riziko úmrtia na infekciu koronavírusom.

Nie je žiadnym tajomstvom, že sa pacienti sa počas pandémie COVID-19 boja vstúpiť do zubnej ambulancie kvôli riziku šírenia koronavírusu. U ľudí s problémami s ďasnami by však vyšetrenie mohlo skutočne zachrániť život. Nová štúdia publikovaná v akademickom časopise Journal of Clinical Periodontology zistila, že u pacientov s ochorením ďasien je deväťkrát vyššie riziko úmrtia na COVID-19.

Medzinárodný tím vedcov zistil, že u pacientov s COVID-19 je trikrát vyššia pravdepodobnosť, že skončia na jednotke intenzívnej starostlivosti alebo na umelej pľúcnej ventilácii, ak už trpia paradentózou, vážnou formou ochorenia ďasien. Pritom približne polovica svetovej populácie nad 30 rokov trpí paradentózou. Ochorenie ďasien spôsobuje opuch a krvácanie v oblasti ďasien.

Ak infekcia nie je liečená správne, môže sa rozšíriť do celého tela a dokonca infikovať pľúca. Vedci tvrdia, že pacienti s koronavírusom napojení na umelú pľúcnu ventiláciu môžu byť obzvlášť zraniteľní, pretože majú väčšiu pravdepodobnosť vdýchnutia baktérií v ústach.

"Orálna starostlivosť by mala byť súčasťou zdravotných odporúčaní, aby sa znížilo riziko závažných následkov ochorenia COVID-19," uviedol v tlačovej správe spoluautor štúdie profesor Lior Shapira.

Neliečenie ochorenia ďasien môže byť fatálnou chybou

Vedci počas štúdie skúmali elektronické zdravotné záznamy od 568 pacientov s COVID-19 medzi februárom a júlom 2020. 40 z nich malo vážne komplikácie, to znamená, že skončili na jednotke intenzívnej starostlivosti, na umelej pľúcnej ventilácii alebo zomreli.

Tím potom analyzoval informácie o tom, či pacienti trpeli ochorením ďasien. Zohľadnili sa aj ďalšie faktory vrátane BMI (index telesnej hmotnosti), astmy, srdcových chorôb, cukrovky, krvného tlaku a fajčenia.

Výsledky ukazujú, že pravdepodobnosť úmrtia u pacientov s ochorením ďasien COVID je 8,81-krát vyššia ako u ostatných. Riziko hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti je 3,54-krát vyššie a riziko napojenia na umelú pľúcnu ventiláciu je 4,57-krát vyššie, ak už trpíte ochorením ďasien.

Celkovo je podľa nových zistení u pacientov s ochorením ďasien 3,67-krát vyššia pravdepodobnosť, že budú trpieť komplikáciami spojenými s COVID-19. Spoluautor štúdie profesor Mariano Sanz z univerzity Complutense v Madride uviedol:

"To môže prispieť k zhoršeniu stavu pacientov s COVID-19 a zvýšiť riziko úmrtia. Nemocničný personál by mal identifikovať pacientov s COVID-19 s paradentózou a používať perorálne antiseptiká na zníženie prenosu baktérií.“

V minulosti bolo ochorenie ďasien spojené s inými pľúcnymi stavmi vrátane astmy, zápalu pľúc a chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Zubní lekári poznamenávajú, že ochoreniu ďasien sa dá predchádzať dodržiavaním správnej ústnej hygieny a dodržiavaním zdravej výživy.

Okrem umývania zubov viac ako jedenkrát denne môžu pomôcť zmierniť zápal špeciálne ústne vody alebo zubné pasty. Cvičenie a vyhýbanie sa fajčeniu je tiež dôležité, aj keď chcete, aby boli vaše ústa bez choroboplodných zárodkov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, swnsdigital.com, onlinelibrary.wiley.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Riziko cukrovky sa skrýva v ruke: Takto zistíte, či vám hrozí diabetes

Riziko cukrovky sa skrýva v ruke: Takto zistíte, či vám hrozí diabetes

VČERA - 21:23Zdravie

Toto je zvláštny znak, ktorý svedčí o tom, že vám hrozí rozvoj cukrovky 2. typu.

Bezproblémové chudnutie: Tento typ stravy prirodzene zastaví prejedanie

Bezproblémové chudnutie: Tento typ stravy prirodzene zastaví prejedanie

19:35 07.03.2021Zdravie

Vďaka správnej strave je možné zabrániť nadmernému príjmu kalórií bez väčšej námahy.

6 vecí, ktoré ovplyvňujú hladinu vitamínu D v tele

6 vecí, ktoré ovplyvňujú hladinu vitamínu D v tele

7:54 07.03.2021Zdravie

Univerzálny vitamín D, ktorý ako doplnok pomáha najmä počas zimných mesiacov, nevplýva na každého rovnako. Predtým, ako po ňom siahnete, zvážte týchto 6 dôležitých faktov.

Našli ste si na vankúšoch či perinách žlté fľaky? Čím skôr ich vymeňte za nové!

Našli ste si na vankúšoch či perinách žlté fľaky? Čím skôr ich vymeňte za nové!

20:40 06.03.2021Zdravie

Ak pri prezliekaní posteľnej bielizne natrafíte na žlté fľaky na vankúšoch a perinách, neriskujte a kúpte nové.

Zvýšený zápal v tele: Dajte si pozor na tieto typy reakcií

Zvýšený zápal v tele: Dajte si pozor na tieto typy reakcií

20:09 06.03.2021Zdravie

Dôležitejšia je reakcia na stres, ako stres samotný.