• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 22.1.2026Meniny má Zora
-6°Bratislava

Francúzsky verejný dlh sa vyšplhá na takmer dva bilióny eur

  • 12:17 17.09.2013
  • PARÍŽ
Francúzsky verejný dlh sa vyšplhá na takmer dva bilióny eur

Verejný dlh Francúzska sa do konca budúceho roka vyšplhá na takmer dva bilióny eur, čo predstavuje 95,1 % hrubého domáceho produktu (HDP). Ide tak o oveľa vyššiu úroveň, než vláda skoršie prognózovala. V utorok o tom informuje denník Le Figaro.

Paríž pôvodne uvádzal, že dlh dosiahne ku koncu budúceho roka 94,3 % HDP. Francúzsky premiér Pierre Moscovici v reakcii na to povedal, že verejný dlh krajiny dosiahne "maximálne“ úrovne pred tým, ako začne opäť klesať.

Ku koncu roku 2012 dlh krajiny predstavoval 90,2 % HDP. Za dva roky tak podľa nových údajov vzrastie o viac ako 120 mld. eur, uvádza ďalej denník. V rozhovore pre televíznu stanicu France 2 Moscovici, ktorý má predstaviť oficiálnu prognózu týkajúcu sa dlhu krajiny budúci týždeň, údaje denníka neodmietol. "Dlh dosiahne maximálnu úroveň a potom začne klesať,“ povedal.

Moscovici tvrdí, že aj napriek tomu dôveryhodnosť Francúzska na trhu dlhových cenných papierov nie je ohrozená. Vláda podľa neho implementuje reformy, ktoré umožnia pokles primárneho deficitu. Tento deficit, do ktorého sa nezapočítavajú úroky z dlhu, podľa neho v roku 2014 mierne klesne z tohtoročných 1,7 %.

Celkový deficit verejných financií Francúzska sa má v tomto roku znížiť na 4,1 % HDP. Ide tak o vyššiu úroveň, ako krajina dohodla s EÚ. V budúcom roku sa má deficit znížiť na 3,6 %.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Európa by mala voči Trumpovi vystupovať sebavedomejšie, tvrdí šéf Ryanairu

Európa by mala voči Trumpovi vystupovať sebavedomejšie, tvrdí šéf Ryanairu

VČERA - 18:18Ekonomické

Šéf Ryanairu Michael O'Leary vyzval európskych politikov, aby sebavedomejšie reagovali na colné hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Elektrárne varujú: V takomto prípade nedostanete energopomoc formou poukážky!

Elektrárne varujú: V takomto prípade nedostanete energopomoc formou poukážky!

VČERA - 16:27Ekonomické

V prípade elektriny a zemného plynu sa adresná energopomoc neposkytuje formou energopoukážky, ale cez kompenzovanú cenu priamo na faktúre od dodávateľa.

Trump sa v Davose chválil výsledkami svojej hospodárskej politiky

Trump sa v Davose chválil výsledkami svojej hospodárskej politiky

VČERA - 15:48Ekonomické

Americký prezident Donald Trump sa na Svetovom ekonomickom fóre v Davose chválil výsledkami svojej hospodárskej a colnej politiky.

Pribúdajú e-shopy s nekvalitným tovarom, na ľudí cielia cez sociálne siete

Pribúdajú e-shopy s nekvalitným tovarom, na ľudí cielia cez sociálne siete

VČERA - 15:39Ekonomické

Posledná sezóna predvianočných nákupov aj aktuálne januárové výpredaje ukázali, že na spotrebiteľov cieli čoraz väčšie množstvo pochybných e-shopov predávajúcich nekvalitný tovar.

Cena zlata zlomila ďalší rekord

Cena zlata zlomila ďalší rekord

VČERA - 15:05Ekonomické

Cena zlata dosiahla v stredu nové historické maximum, keď prvýkrát prekonala hranicu 4800 USD za troyskú uncu.