• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.3.2021Meniny má Františka
Bratislava

Prekvapivý faktor zvyšuje riziko rakoviny. Záleží na tom, kde bývate

  • 7:29 11.02.2021
  • Austin
Prekvapivý faktor zvyšuje riziko rakoviny. Záleží na tom, kde bývate

Na riziko vzniku rakoviny vplýva aj životné prostredie. To, kde prežijete väčšinu života, sa napríklad môže podieľať na vzniku rakoviny štítnej žľazy.

Mesto alebo vidiek? Dva rozličné životné prostredia so sebou prinášajú celkom opačné životné štýly, čo sa tiež odrazí na fyzickom a psychickom zdraví. Ako poukazuje štúdia zverejnená vo vedeckej publikácii American Cancer Society, mestský život je pre zdravie škodlivejší aj preto, že zvyšuje riziko rakoviny štítnej žľazy.

Za zvýšené riziko ochorenia nemôže samotné mesto ani smog, ale prekvapivo verejné osvetlenie. Život v blízkosti pouličných lámp a neónových označení u zdravého človeka zhoršuje vyhliadky na rakovinu až o 55 percent.

Už v minulosti sa potvrdilo spojenie medzi umelým pouličným osvetlením a zvýšeným rizikom rakoviny prsníka. Keďže jej vznik sa zakladá na rovnakej hormonálnej báze ako rakovina štítnej žľazy, vedci z Texaskej univerzity preverili aj toto spojenie.

Vedúci autor Qian Xiao so svojím tímom využil údaje Národného inštitútu zdravia a Americkej asociácie dôchodcov (AARP). Tá poskytla informácie o 464.371 dospelých, vrátane ich stravovacích návykov, miesta pobytu a prípadného vzniku rakoviny. Satelitné dáta potom pomohli zhodnotiť mieru osvetlenia v okolí obydlí jednotlivých osôb.

Po trinástich rokoch došlo k vzniku rakoviny u 856 zo sledovaných Američanov, z ktorých 384 bolo mužov a 472 žien. Túto skupinu pacientov rozdelili do piatich podskupín na základe miery osvetlenia v okolí ich domovov. Skupina s najvyššou mierou bola štatisticky až o 55 percent náchylnejšia na vznik papilárneho karcinómu štítnej žľazy, čo je najčastejší druh rakoviny tohto orgánu.

Rakovina štítnej žľazy častejšie zasiahla ženy žijúce v blízkosti pouličného osvetlenia, ale u mužov viackrát došlo k jej nekontrolovateľnému šíreniu do ďalších častí organizmu.

Za kľúčové slovo výskumu možno označiť melatonín. Ide o takzvaný „spánkový hormón“, ktorý zabezpečuje zdravý a nerušený spánok. Vplyvom svetla ho však telo počas noci nedokáže vyrobiť dostatok.

Melatonín tiež vplýva na množstvo estrogénu v tele, čo sa môže prejaviť aj pri vzniku a raste nádorov. Iné výskumy zas spájajú prerušenie a zmeny cirkadiánneho rytmu s ďalšími druhmi rakoviny.

Doktor Xiao pripomína, že pozorovacia štúdia nevyvodzuje priamu následnosť vplyvu pouličného osvetlenia a vzniku rakoviny. Tú by mohol potvrdiť alebo vyvrátiť až ďalší výskum.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, wiley.com, eurekalert.org, nypost.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Riziko cukrovky sa skrýva v ruke: Takto zistíte, či vám hrozí diabetes

Riziko cukrovky sa skrýva v ruke: Takto zistíte, či vám hrozí diabetes

VČERA - 21:23Zdravie

Toto je zvláštny znak, ktorý svedčí o tom, že vám hrozí rozvoj cukrovky 2. typu.

Bezproblémové chudnutie: Tento typ stravy prirodzene zastaví prejedanie

Bezproblémové chudnutie: Tento typ stravy prirodzene zastaví prejedanie

19:35 07.03.2021Zdravie

Vďaka správnej strave je možné zabrániť nadmernému príjmu kalórií bez väčšej námahy.

6 vecí, ktoré ovplyvňujú hladinu vitamínu D v tele

6 vecí, ktoré ovplyvňujú hladinu vitamínu D v tele

7:54 07.03.2021Zdravie

Univerzálny vitamín D, ktorý ako doplnok pomáha najmä počas zimných mesiacov, nevplýva na každého rovnako. Predtým, ako po ňom siahnete, zvážte týchto 6 dôležitých faktov.

Našli ste si na vankúšoch či perinách žlté fľaky? Čím skôr ich vymeňte za nové!

Našli ste si na vankúšoch či perinách žlté fľaky? Čím skôr ich vymeňte za nové!

20:40 06.03.2021Zdravie

Ak pri prezliekaní posteľnej bielizne natrafíte na žlté fľaky na vankúšoch a perinách, neriskujte a kúpte nové.

Zvýšený zápal v tele: Dajte si pozor na tieto typy reakcií

Zvýšený zápal v tele: Dajte si pozor na tieto typy reakcií

20:09 06.03.2021Zdravie

Dôležitejšia je reakcia na stres, ako stres samotný.