• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.3.2021Meniny má Františka
Bratislava

5 vecí, ktoré sa stanú, ak si nezačnete častejšie prať posteľné obliečky

  • 20:06 14.02.2021
  • Svet
5 vecí, ktoré sa stanú, ak si nezačnete častejšie prať posteľné obliečky

Pravidelná zmena posteľnej bielizne by v každej domácnosti mala prebehnúť aspoň raz za dva týždne. Ak sa tak nestane, odrazí sa to aj na zdraví.

Človek prespí až tretinu života. To, čo je pre mnohých príjemné, je vo svojej podstate aj nadmieru nechutné – počas spánku sa totiž z tela uvoľňuje maz, špina, pot a odumreté bunky pokožky, pričom všetok tento odpad končí v posteli.

Ak sa chceme vyhnúť nepríjemným následkom kontaktu s nahromadenými výlučkami organizmu, posteľnú bielizeň by sme mali prať najmenej raz za dva týždne. Ak takúto starostlivosť zanedbáte, riskujete týchto 5 následkov:

1. Akné a podráždená pokožka

Náhly výskyt vyrážok na pokožke tváre môže svedčiť o znečistenom vankúši. Každou nocou strávenou na neopranej obliečke sa na nej hromadia odumreté bunky pokožky, maz a baktérie, ktoré prispievajú k upchávaniu pórov a vzniku akné. V škárach obliečok a matracov tiež prebývajú drobné roztoče, ktoré zas môžu vyvolať začervenanie pokožky.

Keďže vankúš denne prichádza do kontaktu s najcitlivejšou časťou pokožky na tvári, odporúča sa meniť jeho obliečku o čosi častejšie – približne raz za 3-4 dni.

2. Alergie

Ak počas noci kýchate alebo vás svrbí pokožka, príčina je jasná – alergia. Jej spúšťače sú rôzne, od peľu cez prach až po roztoče, ktoré môžu spôsobiť až príznaky podobné astme. Roztoče z posteľnej bielizne vyženiete jedine častým praním pri horúcej teplote vody. Pomôže tiež investícia do matracov, vankúšov a perín určených pre alergikov.

3. Kliešte, roztoče, výkaly

Všetky tieto neduhy nám do postele môže priniesť domáci miláčik. Spávanie so psom alebo s mačkou je síce pre mnohých upokojujúce, ale ak nedbáte o pravidelnú hygienu domáceho zvieratka, riskujete vlastné zdravotné problémy.

Po každom venčení psom skontrolujte pokožku, či sa na nej nenachádzajú kliešte, ktoré prenášajú lymskú boreliózu, alebo iné parazity. Psy a mačky by sme mali pravidelne kúpať aj kvôli roztočom, ktoré môžu prenášať v kožuchu. Samozrejmosťou je časté pranie posteľnej bielizne.

4. Svrbenie pokožky hlavy

Roztoče a prach nie je jediné, čo vie znepríjemniť spánok. Vlhké a teplé prostredie vankúšov tiež poskytuje ideálne zázemie pre dermatofyty. Ide o huby, ktoré pri napadnutí pokožky môžu po sebe zanechať plešinu. S ochorením vám pomôže dermatológ alebo všeobecný lekár.

5. Podráždenie očí

Nebezpečný zápal spojiviek neraz vzniká kvôli zanedbanej hygiene posteľnej bielizne. K zápalu dochádza pri alergii alebo vírusovom či bakteriálnom zápale. Práve baktérie dokážu z vankúša ľahko „preskočiť“ do oka, ktoré sa zapáli. Na dôsledné pranie obliečok by ste mali dbať aj v prípade, že zdieľate posteľ s niekým, kto trpí zápalom spojiviek, alebo ho prekonal.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, brightside.me
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Riziko cukrovky sa skrýva v ruke: Takto zistíte, či vám hrozí diabetes

Riziko cukrovky sa skrýva v ruke: Takto zistíte, či vám hrozí diabetes

VČERA - 21:23Zdravie

Toto je zvláštny znak, ktorý svedčí o tom, že vám hrozí rozvoj cukrovky 2. typu.

Bezproblémové chudnutie: Tento typ stravy prirodzene zastaví prejedanie

Bezproblémové chudnutie: Tento typ stravy prirodzene zastaví prejedanie

19:35 07.03.2021Zdravie

Vďaka správnej strave je možné zabrániť nadmernému príjmu kalórií bez väčšej námahy.

6 vecí, ktoré ovplyvňujú hladinu vitamínu D v tele

6 vecí, ktoré ovplyvňujú hladinu vitamínu D v tele

7:54 07.03.2021Zdravie

Univerzálny vitamín D, ktorý ako doplnok pomáha najmä počas zimných mesiacov, nevplýva na každého rovnako. Predtým, ako po ňom siahnete, zvážte týchto 6 dôležitých faktov.

Našli ste si na vankúšoch či perinách žlté fľaky? Čím skôr ich vymeňte za nové!

Našli ste si na vankúšoch či perinách žlté fľaky? Čím skôr ich vymeňte za nové!

20:40 06.03.2021Zdravie

Ak pri prezliekaní posteľnej bielizne natrafíte na žlté fľaky na vankúšoch a perinách, neriskujte a kúpte nové.

Zvýšený zápal v tele: Dajte si pozor na tieto typy reakcií

Zvýšený zápal v tele: Dajte si pozor na tieto typy reakcií

20:09 06.03.2021Zdravie

Dôležitejšia je reakcia na stres, ako stres samotný.