• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.12.2025Meniny má Hilda
Bratislava

Doležal: Višňové bude, dostavia ho Skanska za cenu 255 miliónov eur

  • 14:29 03.02.2021
  • Bratislava
Doležal: Višňové bude, dostavia ho Skanska za cenu 255 miliónov eur

Višňové bude. Ohlásil to v stredu v mimoriadnom oznámení na sociálnej sieti minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Víťazom súťaže na dostavbu Višňového sa stala spoločnosť Skanska, zmluvná cena je 255 miliónov eur.

Doležal priblížil, že beží lehota 10 dní na možné odvolanie, následne by sa mala uskutočniť ex-ante kontrola na Úrade pre verejné obstarávanie (ÚVO). „A potom by už nič nemalo brániť podpisu zmluvy s víťazným uchádzačom,“ dodal s tým, že v najhoršom prípade by mohli rôzne odvolania odložiť začiatok výstavby alebo podpis zmluvy o tri mesiace. Verí však, že k odvolaniu nepríde.

V súťaži boli tri ponuky, pričom cena nebola jediným kritériom. „Cena mala váhu 45 %, 35 % bola lehota dostavby tunela alebo sprejazdnenie tunela, 15 % je environmentálne kritérium,“ ozrejmil minister. Upozornil, že toto nie je len dostavba tunela Višňové, ale aj oprava. „Čiže zmluvná cena 255 miliónov eur rieši aj opravu problematických častí a rieši aj dostavbu podľa žltého fidicu,“ podotkol.

V stredu dopoludnia podľa Doležala zasadala komisia, ktorá vyhodnocovala ponuky. V komisii boli zástupcovia Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), prizvaní boli aj zástupca Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) a profesor zo Slovenskej technickej univerzity (STU).

Doležal skonštatoval, že už počas súťažného dialógu sa dohodli so všetkými uchádzačmi, že ak príde k dostavbe, zriadi sa stála komisia pre rozhodovanie. Tam bude mať zástupcu zhotoviteľ, objednávateľ alebo obstarávateľ a ďalší nezávislý zástupca, ktorého si zvolia tieto dve strany.

Zároveň zdôraznil, že v prípade tejto stavby je lehota sprejazdniť úsek a vyfakturovať do konca roka 2023 pre eurofondy. Poukázal na to, že už teraz projekt fázujú medzi dvoma operačnými programami (OP), a to OP Doprava a OP Slovensko. Doležal dodal, že ak by sa niečo nepredvídateľné stalo a z rôznych dôvodov by sa mala predĺžiť lehota výstavby, tak sa bude fázovať medzi OP Integrovaná infraštruktúra a OP Slovensko.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Do Trestného zákona má pribudnúť marenie volebnej kampane „cudzou mocou“

Do Trestného zákona má pribudnúť marenie volebnej kampane „cudzou mocou“

DNES - 9:55Ekonomické

Poslanci Národnej rady (NR) SR začali štvrtkové rokovanie novelou Trestného zákona, ktorá prešla v stredu (10. 12.) do druhého čítania. Rokujú o nej v skrátenom legislatívnom konaní.

USA predĺžili čas na rokovania o kúpe zahraničných aktív Lukoilu zhruba o mesiac

USA predĺžili čas na rokovania o kúpe zahraničných aktív Lukoilu zhruba o mesiac

DNES - 9:24Ekonomické

Spojené štáty posunuli termín na ukončenie rokovaní o kúpe zahraničných aktív ruskej ropnej spoločnosti Lukoil približne o mesiac. Inak by záujemcom o kúpu týchto aktív zostávali už iba dva dni.

Saková: Poslanci NRSR dostanú energopomoc, ich vyňatie z nej by bolo protiústavné

Saková: Poslanci NRSR dostanú energopomoc, ich vyňatie z nej by bolo protiústavné

VČERA - 19:13Ekonomické

Poslanci Národnej rady SR dostanú energopomoc, ich vyňatie z nej by bolo protiústavné.

Hnutie Slovensko podáva návrh na mimoriadnu schôdzu k energopomoci

Hnutie Slovensko podáva návrh na mimoriadnu schôdzu k energopomoci

VČERA - 15:24Ekonomické

Opozičné Hnutie Slovensko s podporou ďalších opozičných strán vyzbieralo potrebných viac ako 30 podpisov poslancov na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR.

Drucker: Audit inovačných výziev neodhalil závažné nedostatky

Drucker: Audit inovačných výziev neodhalil závažné nedostatky

VČERA - 14:50Ekonomické

Audit inovačných výziev neodhalil závažné nedostatky, iba nedostatky administratívneho charakteru a etické pochybenia, tvrdí minister školstva.